בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האות פ'  

האות פ'

 
 
אמא נענע 10, מרכז שניידר ובי``ח וולפסון

המילון הרפואי שלך. כל המונחים הרלוונטים להריון, לידה, נשים וילדים. נענע אמא בשיתוף מרכז שניידר לרפואת ילדים ובית החולים וולפסון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.
פג

פג הוא תינוק שנולד לפני תום 37 שבועות להריון, או שמשקלו בעת הלידה מתחת ל-2.5 ק"ג, או שמשקלו אינו תואם את גיל ההריון. רוב הלידות הרגילות מתרחשות בערך במהלך השבוע ה-40 של ההריון. קיימים מספר גורמים המעלים את הסיכון ללידת פג, אבל לא ניתן למצוא סיבה לכמחצית מלידות הפגים.

פוליו - שיתוק ילדים

מחלת הפוליו נקראת בעברית בשם שיתוק ילדים, ורבים אינם יודעים ששיתוק הוא לא המחלה עצמה, וגם לא תוצאה הכרחית שלה, אלא אחד הסיבוכים האפשריים. מדובר במחלה נגיפית בסדר גודל של שפעת, ומובדלת ממנה בכאב גרון וחולשה בשרירים. באנשים בריאים ובמיוחד בילדים, בדרך כלל עוברת כמחלה קלה. בתקופה הטרום-חיסונית, הנגיף גרם בדרך כלל למחלה קלה שמתבטאת בחום, בכאב ראש, בכאב גרון ובהקאות, ונמשכה ימים ספורים. בשליש מהילדים שנפגעו בנגיף, חוזרת המחלה בחומרה רבה אחרי הפוגה של עד שבוע, ועלולה להתבטא בכאבים ובנוקשות בצוואר, בגב וברגליים. מכאן עלול להתפתח שיתוק המלווה בכאבי שרירים. כאשר החום יורד, נעצרת התקדמות השיתוק ועשוי לחול שיפור תוך תקופה של שנה עד שנה וחצי.

פטרת נרתיקית

זיהום שכיח של העריה והנרתיק. מתאפיין בהפרשה לבנה מוגברת, גרד או צריבה נרתיקית, גירוי מקומי וכאבים בזמן קיום יחסי מין. ד"ר סוזנה ונד, וד"ר רון שגיב, אחראי על יחידת הגינקולוגיה, מרכז שניידר לרפואת ילדים.

פקק ריר צוואר

זוהי הפרשה דמית מצוואר הרחם, שלעתים נחשב ל"סימן" המבשר לידה. "סימן" זה אינו עדות ישירה להתחלת הלידה ויכול להתרחש זמן רב לפני הלידה. "סימן" זה אינו מדאיג ואינו דורש התערבות כלשהיא. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

פרכוסי חום

אירוע בו חלק מהתאים במח מאבדים את פעילותם החשמלית הרגילה ויוצרים מצב של מעין "סערה חשמלית" באיזורי המח השונים, כתוצאה מעליית חום הגוף. הדבר מתבטא בהתקשחות השרירים, גלגול עיניים או הסטת מבט, ריור ולפעמים גם צעקה. בהמשך מופיעות תנועות קצביות של הידיים והרגליים עד שהפרכוס דועך ונעלם. הפרכוסים מתרחשים בקרב ילדים עד גיל חמש, כשרובם מופיעים סביב גיל שנה וחצי. הם לא קשורים למחלה אחרת המשפיעה על תפקוד מערכת העצבים. למרות שמדובר במחזה לא נעים ומפחיד עבור ההורים, זו תופעה חולפת שכמעט בכל המקרים לא מהווה סכנה לילד.

פרופיל ביופיזיקלי (Bio-Physical-Score)

מבחן אולטרסונוגרפי למצבו של העובר הכולל ארבעה משתנים: טונוס העובר (צורת תנועת הגפיים), כמות מי השפיר, תנועות נשימה שהעובר מבצע, וכן מידת התנועתיות של העובר. כל משתנה מקבל ניקוד מאפס לשתי נקודות. הניקוד הסופי המקסימלי הוא 8, שמייצג עובר במצב מצויין. אגף נשים ויולדות, בי"ח וולפסון.

פרקי ירכיים

המפרקים המחברים בין האגן לבין הגפיים התחתונות. המפרקים מורכבים מראש עצם הירך הנכנס לשקע באגן הנקרא מרחשת או אצטבולום בלועזית. ד"ר אלחנן בר-און, מנהל יחידת אורטופדיה במרכז שניידר לרפואת ילדים.
 
 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by