בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות היולדת 
באש ובמים  

באש ובמים

 
בריאות היולדת |
 
לימור גריף

לידת במים מחוברת לאמא אדמה, ללא אפידורל, אלחושים או זמזום אינסופי של מכשירי בית החולים. את, הרחם שלך, התינוק שבתוכך ואמבטיית בריכה גדולה. למי זה בדיוק מתאים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בסביבה הטבעית שלו (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 בסביבה הטבעית שלו (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
החלטתן שאתן רוצות ללדת במים? ד"ר הלוי אילן, גניקולוג בכיר, מיילד ומנהל "מרכז ג'אהרה דולה" מבהיר לנו, מה טומנת בחובה ההחלטה המימית הזו.

למי זה מתאים?

כל אחת באופן עקרוני יכולה ללדת במים. אלא אם מדובר בלידה קיסרית שאינה וגינאלית, מסביר ד"ר הלוי, "רוב היולדות בלידת מים הן מי שדוגלות בלידה הטבעית, משוכנעות ומאמינות ביכולתן הנשית ללדת ללא עזרים רפואיים, סומכות על עצמן ועל הצוות שמלווה אותן".

מה אומר על כך משרד הבריאות?

משרד הבריאות אישר החל מיוני 2007 לבצע לידות מים טבעיות גם בבתי החולים השונים, בתנאי שתהיה בריכת לידה מתוחזקת ואיכותית (נקייה ועמוקה דיה) וצוות מקצועי מיומן.

ביטוח חיים טבעי

"כדי לאפשר לידת מים בטוחה יש לדאוג שהתינוק ישהה כל הזמן מתחת למים, כך שימנע חשש של חנק או תשניק (טביעה). הפיזיולוגיה של הנשימה אצל התינוק, לא תתרחש כל זמן שהוא שוהה בתוך המים. זה דומה בהחלט לסביבתו הרחמית. שהרי ריאות התינוק מלאות בנוזלים שאינם מתפנים, עד אשר יצא לאוויר העולם. כל זמן שהאוויר החיצוני אינו נכנס לריאותיו, הן לא מתפקדות כאיבר נשימה".

קל יותר ללחוץ במים?

"מדובר באותן לחיצות. השהות תחת המים היא בהחלט יותר מרגיעה".

טבעי זב כואב

"לידה טבעית היא תמיד כואבת. המים עוזרים לרכך את רקמות הפרינאום. בלידות מים בדרך כלל נמנעים החתכים והקרעים, שמופיעים בצורה די אופיינית בלידות רגילות".
 

לידה עצמאית

 
"ברוב המקרים, היולדת אינה נזקקת לסיוע. הלידה היא ספונטנית ואיננו מחלצים את התינוק. מדובר בתהליך עצמוני של לידה, שבדרך כלל האישה משלימה בעצמה".

עניין של זמן

"בדרך כלל לידת המים קצרה יותר מלידה רגילה. מחקרים שנעשו בנושא הוכיחו כי לידת המים מקצרת את השלב הראשון של הלידה (מפתיחה של שלושה ס"מ ועד לפתיחה מלאה) ב – 30% בממוצע. דווקא בשלב הלידה השני, שמתחיל עם יציאת התינוק, לא נמצא הבדל בין לידת מים ללידה רגילה".

בסביבה הטבעית

לדברי ד"ר הלוי, העובר נולד לסביבה טבעית, וטראומת המגע הראשוני נחסכת ממנו. הוא אינו נחשף לשינוי טמפרטורת האוויר. הוא יותר רגוע במים, אף אחד לא נוגע בו, הופך אותו, הוא נמצא עם אמא שלו, כפי שתמיד היה.

כמה שניות התינוק נשאר במים?

"התינוק נשאר במים, מרגע יציאתו הסופית, 20 שניות בממוצע. הוא מורם מעל פני הבריכה ומונח בחיק אימו ואנו דואגים לחממו היטב".

תינוקות רגועים

"תינוקות אשר נולדים בלידת מים בדרך כלל לא בוכים". זה לא מלחיץ? שהרי בכי התינוק הוא קריאת רווחה. "לא", מסביר ד"ר הלוי, "אין לתינוק מעבר דרסטי בין הרחם לחוץ, לכן הוא לא חייב לבכות. הבכי הראשוני מעיד על טראומה".

ומה באשר לסכנות?

ד"ר הלוי לא ממש שמח לדבר על הסכנות. "תוארו מקרים בעולם של טביעת תינוקות וזו הרי הסכנה הגדולה ביותר בלידת מים. צוות מיומן צריך לדאוג שתרחיש כזה לא יתקיים".
 

מתי עלולה להתרחש טביעה?

עכשיו הו אנושם בכוחות עצמו (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 עכשיו הו אנושם בכוחות עצמו (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
"טביעה עלולה להתרחש כאשר קיימת התרוממות של ראש התינוק מחוץ למים, מה שעלול להגביר שאיפת אוויר ואח"כ תחול גם טביעה. זה יכול לקרות במצב שהבריכה אינה עמוקה מספיק או שאגן האישה התרומם מעלה יתר על המידה".

לידה נקייה

גם הדימומים וגם הפרשות הלידה נמהלים במים, מסביר ד"ר הלוי. "מדובר בתהליך שהוא יותר נקי מלידה רגילה. בלידה רגילה התינוק יוצא עם ראשו כלפי מטה, הוא לעיתים עשוי לשאוף מקוניום – הפרשה של צואה עוברית או להימצא בתוך הפרשותיה של אימו.

האם קיימים עזרי לידה?

בלידת מים משתמשים בדופלר לשמיעת דופק העובר. לדבריו של ד"ר הלוי, במידה וקיימת מצוקה עוברית, היולדת מובהלת במהירות האפשרית אל בית החולים. "אני תמיד ממליץ ליולדת לגשת יחד עם תינוקה עד 24 שעות מרגע הלידה להיבדק בבית החולים".

שביעות רצון גבוהה

במחקר שפורסם בעיתון British Medical Journal נמצא כי לידה במים עוזרת למהלך הלידה הטבעי. היא יכולה להוות פתרון במקרה של לידה איטית, ובכך למנוע התערבויות תרופתיות. במחקר השוו את תוצאות הלידה בין נשים ששהו בבריכה בשלב הראשון של הלידה, לבין נשים שטופלו בדרכים מקובלות. בהשוואה לנשים שטופלו כמקובל, לנשים ששהו בבריכה: שיעור האפידורל היה נמוך יותר. שיעורי הלידות המכשירניות ומשך הלידה היו כמעט ללא הבדל. הנשים שנעזרו במים, נזקקו פחות לזירוז או להתערבויות רפואיות. הן דיווחו על מדד כאב נמוך יותר, ושביעות רצון גבוהה.

לידת מים נראית כמו חוויה פסטורלית זורמת, נוחה יותר לאמא, אינטימית לה ולבן זוגה, טבעית עבור התינוק, אינה מאיימת, טראומטית וחושפנית. מי יכולה לעמוד בזה? זו השאלה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by