בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות המשפחה 
פייט קלאב  

פייט קלאב

 
בריאות המשפחה |
 
יובל ארז, ד``ר יאנג

בעיות קשב וריכוז אינן מנות חלקם של ילדים בלבד. 8% מהמבוגרים צפויים ללקות בהן, ובשל כך להגדיל את סיכויים להיות מובטלים, לאבד קשרים חברתיים ולחלות במחלות מין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
8% במועדון החברים (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 8% במועדון החברים (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) אצל ילדים באה לידי ביטוי בעיקר בהפרעות קשב בבית הספר, השלמת עבודות הבית ויצירת קשרים חברתיים. אולם, הקשיים שנחווים בילדות עשויים להימשך עד לגיל הבגרות. הסימפטומים בקרב מבוגרים שסובלים מהפרעת קשב חמורים, ולהם השלכות על תחומי חיים רבים.

פרופסור ראסל בארקלי (Russell Barkley) חוקר אמריקאי ידוע ומחבר הספר ADHD in Adults: What the Science Says, מנסה להעלות את המודעות לבעיות קשב וריכוז בקרב מבוגרים ומצביע על שני מחקרים שנערכו בנושא:

מחקר ראשון: התנהלות כושלת

המחקר הראשון נערך בין השנים 2003- 2004 באוניברסיטת מסצ'וסטס (Massachusetts), ובדק את השלכות ההפרעה על שלוש קבוצות אנשים בעלי אפיון דמוגרפי משותף. הקבוצה הראשונה כללה 146 אנשים שסובלים מההפרעה ואובחנו מבחינה קלינית. הקבוצה השניה כללה 97משתתפים שסובלים מההפרעה, אולם לא אובחנו. ואילו הקבוצה השלישית כללה 109 משתתפים שאינם סובלים מההפרעה. המחקר מצא כי בהשוואה לקבוצת הביקורת, אנשים שאובחנו כסובלים מההפרעה נמצאו בסיכון גבוה פי שלושה להיות מעורבים במכירה לא חוקית של סמים. 67% מתוכם התקשו להתנהל עם כספים.
 

מחקר שני: מועדים לאלימות

מועדים לאלימות (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 מועדים לאלימות (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
המחקר השני נערך בקולג' הרפואי בוויסקונסין (Wisconsin) מאז שנת1997. במהלך המחקר נבדקו 158 משתתפים שאובחנו בילדותם בהפרעת קשב וריכוז. כמבוגרים, הם נבדקו שוב בגיל 27. המחקר מצא כי אותם ילדים שסבלו מההפרעה גם כמבוגרים, נמצאו כבעלי סבירות גבוהה פי שלושה להיות מעורבים בקטטות, פריצות ומעשי ונדליזם.

מה צופן העתיד?

נתונים נוספים מהמחקרים מראים כי בהשוואה למבוגרים שאינם סובלים מההפרעה, למבוגרים הסובלים מההפרעה יש סיכוי גבוה פי שלושה לאבטלה, סיכוי גבוה פי שניים לאבד קשרים חברתיים, וסיכון גבוה פי ארבעה לחלות במחלות מין.

הפרעה תובענית

לפי ההערכות, ההפרעה פוגעת בכ- 8% מהמבוגרים. הסיבה שהממצאים האלה כל כך חשובים, היא שבתור התחלה, לא מדובר רק בהפרעה שאופיינית לגיל הילדות. למעשה, כפי שעולה מהמחקרים, ההפרעה תובענית יותר בגיל מבוגר. בנוסף, המחקרים מדגישים את הצורך בקריטריונים אבחנתיים מסודרים להפרעות קשב בקרב מבוגרים. קריטריונים שיתוו את דרך האבחון והטיפול.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by