בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
על חבל דק  

על חבל דק

 
 
לימור גריף

סיבות רבות לאפליית הורים את ילדיהם: על רקע מיני, היסטורי, ריגשי ואף תקופתי. אם בכוונה תחילה ואם בצורה שאינה מודעת. האם גם אתם מפלים בין ילדכם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השתיקה קשה מכל (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 השתיקה קשה מכל (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
האם בכל משפחה נוצרת אפליה, האם היא מתעוררת רק כאשר אח מצטרף אליה? על הורים שמפלים שלא מתוך כוונה סוגיה הרבים.

אפליה שאינה מודעת

שרה יעקוב, פסיכולוגית בכירה, מנהלת מרכז מיפל לייעוץ וטיפול בפרט ובמשפחה מסבירה, שיש סיכוי מאוד גדול שהאפליה בתוך משפחה תהיה לא מודעת. "לעיתים, האפליה היא תוצאה של דברים שקשורים לעבר ואין מספיק מודעות בקשר אליהם בהווה".

אפליה היסטורית

תמונת מצב: אישה איבדה את בעלה במלחמה ונותרה עם ילד קטן, נישאה שוב וילדה ילד נוסף. באופן שאינו מודע, מסבירה שרה, היא מתחילה לפחד, שמא האב החדש יאהב את ילדם המשותף יותר מילדה הראשון. "היא יוצרת קושי בהיקשרות אל ילדה השני, נצמדת יותר לילד הראשון ואף אינה פנויה רגשית ליד השני. על בסיס זה נוצרת אפליה שורשית, שהרי ההתחברות הראשונית של ההורה לתינוק חשובה מאוד להתפתחותו. מכאן היא מתחילה אף להתעצבן שהאב כן מצליח להתחבר אל ילדם המשותף ומכאן מתחיל קיטוב – כל אחד מן ההורים עומד בקצב אחר". דווקא כשנולד הילד השלישי, היא כן מצליחה להתחבר, שהרי כבר עברה את שלב ההתמודדות האישית עם הפחד. נראה, לדבריה של שרה, כי הילד הקטן ביותר יוצא "מרוויח" בשל גורמים היסטוריים.
 

אפליה מולדת

 
תמונת מצב: אישה מאוד עדינה באישיותה, בתכונותיה, פגיעה ורגישה, יולדת תינוק היפראקטיבי. נוצר קושי בינה לבין הילד. "התינוק בעצם מקשה על האם כי הם שונים. על הרקע הזה יכולה להיווצר אפליה, היא אף יכולה לכנות את הילד כאשם שמכביד עליה ולהפלותו שלא במודע". האם לדברי שרה, תנמק זאת, שהרי מדובר בילד קשה לחינוך, כשבעצם הפער האישי ביניהם והקושי האישי של האם להזדהות עם מי ששונה ממנה, הוא הגרום המרכזי. האפליה הברורה אכן תתפוס את מקומה, כאשר ייוולד ילד נוסף שידמה יותר לתכונות האופי שלה, אז היא תוכל להיקשר אליו יותר ולהפלות בינו לבין הילד הקודם.

אפליה זוגית

תמונת מצב: במידה ומורכבת משפחה חדשה ולכל אחד מן ההורים ילד מנישואיו הקודמים, מסבירה שרה, יכול להיווצר מצב קשה ומסורבל שבו כל אחד מן ההורים יתקשה לקבל את ילדו של האחר, את רצונותיו, דרישותיו ורגשותיו. חלוקת האהבה, הזמן והנתינה יהיו ברורים ושונים ביניהם, אולי עד שייוולד ילדם המשותף.

אפליה תקופתית

"תלוי באיזו תקופה נולד כל ילד", טוענת שרה, שהרי המשפחה נמצאת בכל תקופה במעמד חברתי, רגשי ואף כלכלי שונה. לדבריה, בזמן שמשפחה נמצאת במצב טעון רגשית או עמוס מבחינה כלכלית, היא אינה פנויה לקבל את הילד, שבעצם יסבול מן התסכול המפלה. זה בהחלט יכול להיווצר גם כאפליה חיובית, מסבירה שרה, ילד אחרון שנולד למצב כלכלי משופר, יהנה מהורים מפצים, שיקנו, אולי גם מעט יפצו אותו בהגזמה עד שיהפכו אותו למאוד מפונק.
 

אפליה מינית

בהחלט משפיעה על הקשר בין הילדים (צילום אלוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 בהחלט משפיעה על הקשר בין הילדים (צילום אלוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
תמונת מצב: ייתכן שאם שרצתה בכל מאודה בת וקיבלה בן, עשויה לכעוס עליו באופן שאינו מודע. גורם נוסף, לדברי שרה, הוא המסורת המשפחתית שמקורה גם היא בשורשים היסטוריים. "במידה ובשושלת המשפחתית הנשים היו חזקות והגברים פסיביים, ייתכן שבנות דור ההמשך ידרשו לפעול באותה המתכונת. כמו כן, במשפחות מסורתיות ובנות עדות שונות, יש מקום כוחני וחזק דווקא לבני המשפחה. הם עתידים להנחיל מסורת, שושלת, להמשיך את דרכו של האב, ויעמדו באופן די מפלה במרכז.

העדפת הקטן על הגדול

מדובר באפליה שהיא טבעית למדי, מסבירה שרה, נראה כי הגדול כל הזמן צריך לוותר לקטן. מה שיכול ליצור מרמור וכעס אצל הילדים הגדולים ואף יכול להגיע למצבים קיצוניים כמו ביטול עצמי. "הרגשת קיפוח אצל ילד יכולה להיווצר רק מעצם הולדתו של אח חדש, דורשים ממנו שיתנהג כגדול וישא על כתפיו סוג של אחריות".

האם ניתן לחלק את הזמן שווה בין הילדים?

בהחלט לא, טוענת שרה, הורים רבים נופלים לסחטנות רגשית של ילדים, שלא תמיד מוצדקת. הורים מנסים לתקן את העיוות שנוצר ואף נכנסים ללחץ. "ילדים לרוב מנצלים את רצונם הטוב של ההורים שלא ליצור אפליה ופועלים בדרך תשומת לב שלילית בכדי שהוריהם לא יוכלו להתעלם לרגע".

כיצד לא נפלה?

במידה וקיימת אפליה שהיא קריטית להתפתחות הילד מן הבחינה הרגשית, האישית והחברתית, רצוי ואף מומלץ, שהמשפחה תפנה להתייעצות עם איש מקצוע מומחה. קשה בהחלט להגיע לרמת מודעות לבד, מסבירה שרה, שהרי אף ילד לא נולד לאותה המשפחה. לעיתים אנו מפנים את הילד לטיפול פסיכולוגי, כאשר הטיפול הראשוני, צריך בכלל לפנות אלינו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by