בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
נשים 
לא רוצות ילדים 

לא רוצות ילדים

 
נשים |
 
לימור גריף

יותר ויותר נשים בוחרות היום שלא להביא ילדים לעולם, אם מתוך אידיאולוגיה, בחירה אישית, אי מציאת זוגיות או מטעמים אישיים אחרים. האם נמשיך ונשפוט אותם על מזבח החברה הישראלית המסורתית?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האם הן עלולות להתחרט על כך? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 האם הן עלולות להתחרט על כך? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
אהבה עצמית? בחירה לגיטימית והגיונית או שיגעון חולף? ראיון עם ד"ר שלי רקובר, פסיכולוגית ופסיכותרפיסטית, מרצה בחוג לפסיכולוגיה, מכללה אקדמית "כנרת" על ההחלטה הגורלית של לא מעט נשים בישראל.

קווים לדמותה

"בחירתה של אישה בעקרות, מתוך רצון, היא בעייתית. מהות הנשיות היא מחזוריות החיים-מוות-חיים. בעבר, מחזוריות זו המתקיימת בגופה ובנפשה של האישה, זכתה בקרב העמים למקום של כבוד, קדושה ופולחן. בעידן המודרני, המהות והערכים הנשיים, זוכים במקרה הטוב ליחס פטרוני המגדיר את גבולותיו של הנשי (למשל: בית, ילדים) ובמקרה הפחות טוב יחס של זלזול והשפלה. מבחינה זו, נשים הבוחרות כאמור בעקרות מתוך רצון, הן נשים "ממוטטות". נשים, שהגיעו עד כדי כך, שיוצאות כנגד מהותן הנפשית-ביולוגית, עקב הזדהות יתר עם ערכי החברה הגבריים".

מלחמה ממסדית?

לדבריה של ד"ר רקובר, גם אם בחירה זו נתפסת ברגע הראשון כיציאה מתריסה כנגד הממסד הדוגל בשוביניסטית- פטרונית, בבחינת "לא תגדירו לי את מהותי וגבולותיי", זוהי יותר מכול, פניה הרסנית כנגד העצמי - הנשי. עוד היא מוסיפה, כי בחברה מתוקנת, לא יעלה על הדעת שנשים (או גברים) יאלצו לבחור בין מהותם הנפשית - ביולוגית לבין ערכי החברה, הסותרים אותם. "במצב לא מאוזן זה כולנו מפסידים, נשים את מהותן הנשית וגברים את הנשים שיכלו להיות לצידם".

ילדים – עדיף לי בלעדיהם

לא מעט נשים, בעיקר המתקרבות לגיל השלושים, טוענות: ילדים – לא תודה, עדיף לי בלעדיהם. פיפי, קקי, מלחמות, אחריות, לא לישון בלילות, לא לצאת או לבלות. זוהי תפיסה המשקפת, לדבריה של ד"ר רקובר, הלך רוח "ממוטט", שיוצא בלית ברירה מתוך בחירה דחוקה ומאולצת.
 

האם מדובר בסוג של אהבה עצמית?

 
"כל סיבה 'הגיונית', שאישה נותנת לכך שבחרה בעקרות, תהיה לוקה בסוג של "רציונליזציה" – שהיא, עפ"י פרויד, מנגנון הגנה שמיועד להוריד חרדה. כמו כן, התנהגות זו יכולה להצטייר כ'אהבה עצמית' ואולי אפילו סוג של התרסה פסאוודו - פמיניסטית, אבל בסופו של דבר היא רק סוג של הרס ופגיעה בעצמי-הנשי".

מתי נשים מבינות שעדיף להן לבד?

"לעומת נשים שבחרו בעקרות, קיימות נשים רבות שאולי וויתרו, מסיבות אלה או אחרות, על הפנטזיה הרומנטית (זו שמבטיחה נסיך על סוס לבן שיהפוך בבוא היום גם לבעל ולאב), אך מסרבות לוותר על מהותן הנשית, ולכן יולדות ילדים ומקימות תא משפחתי חד - הורי".

האם תמיד מופיעים רגשי חרטה?

"הצרכים הביולוגיים והנפשיים שלנו משתנים במהלך חיינו. מה שהיה נכון לנו במחצית החיים הראשונה שלנו (זו המחצית שעוסקת בבניה של זהות ואגו, במקביל לצמיחתו והתחזקותו של הגוף), אינו בהכרח נכון במחצית חיינו השנייה ( המחצית העוסקת בהיבטינו הנפשיים-רוחניים במקביל לדעיכתו של הגוף)". "ברור שבשלב בו ההריון כבר אינו אפשרי, ייתכן שרמת הצער והאכזבה תהיה יותר גבוהה ו/או יותר מודעת – כי כאמור, עכשיו זה כבר לא נתון רק לבחירה חופשית".
 

משבר אמצע החיים

אהבה עצמית? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 אהבה עצמית? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
המפגש בין הצרכים השונים, מוסיפה ד"ר רקובר, נקרא ע"י רבים "משבר אמצע החיים". מחקרים רבים מצביעים על כך שאחד הדברים שעוזר לנו להתמודד עם המשבר הנ"ל (שהוא למעשה המודעות ההולכת וגוברת לסופיות חיינו), הם ילדינו – העוגן שלנו בחיים, ההמשכיות שלנו על פני האדמה, גם לאחר שכבר לא נהיה.

מחוץ או בתוך מוסד הנישואין

הבחירה של אישה לא נשואה לא להביא ילדים, לדברי ד"ר רקובר, עולה בקנה אחד עם האג'נדה החברתית - מסורתיות של המשפחה. "רק כאשר נשים הנמצאות במסגרת הנישואין ובוחרות במודע שלא להביא ילדים, נחשב הדבר לסוגיה שנויה במחלוקת מבחינה חברתית - תרבותית.אישה לא נשואה שאין לה ילדים, אינה מהווה 'אתגר' מחינה ערכית, אלא אולי אף להיפך – דוגמה לערכים חברתיים הלכה למעשה".

בחברה בה נשים בישראל צריכות לעמוד בשלל משימות במהלך חייהן, להיות נשות קריירה, אמהות למופת, רעיות לדוגמה ולשמור על גזרה דקה, מדוע אנחנו בכלל מתפלאים שיותר ויותר נשים מעוניינות לפרוש מהמירוץ המטורף הזה?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by