בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות המשפחה 
תובעים את אלוהים 

תובעים את אלוהים

 
בריאות המשפחה |
 
לימור גריף

תביעות הרשלנות הרפואית הן מהתביעות המורכבות יותר בין התביעות המשפטיות. הן אורכות שנים ודורשות בדיקות, חוות דעת וידע רפואי משפטי רב מצד עורך הדין
רשלנות רפואית – המדריך המקוצר לתביעה ארוכת ימים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כבר לא אלוהים (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 כבר לא אלוהים (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
אנחנו מפקידים את גופנו בידי מי, שלעיתים קרובות, אנו רואים בו סוג של אלוהים קטן. האם ישנם יותר עילות לתביעות או שפשוט התפכחנו? מדריך מקוצר לחולה הלא מדומה.

זה יכול לקרות גם לך

תביעה על רשלנות רפואית היא תביעה מורכבת ויש להגישה תוך שבע שנים לאחר המועד, בו התגבשה עילת תביעה. לגבי רשלנות שארעה כלפי ילדים- יש באפשרותם להגיש תביעה עד גיל 25. כלומר, 7 שנים מאז הגיעם לגיל 18. תביעת רשלנות רפואית נמשכת בד"כ בין שנתיים לארבע שנים. לעיתים, מגיעים הצדדים לפשרה בפרק זמן קצר יותר. עו"ד טל נבו, ממשרד עורכי דין נבו, מולסון ושות'– העוסק בייצוג נפגעי רשלנות רפואית, מסבר את אוזנינו ואת הקרקע הלא כל כך יציבה הזו.

מה יש לחוק לומר בעניין?

חוק זכויות החולה שחוקק בשנת 1996, היווה מהפכה בכל הקשור לסטנדרטים של התנהגות המוכרים ע"י משרד הבריאות. אם הרגשתם כי נהגו בכם שלא כשורה, תוכלו להגיש תלונה לנציב קבילות הציבור במשרד הבריאות אצל פרופ‘ שמעון גליק. במידה והייתה פעולה החורגת מסטנדרט רפואי מקובל באופן העונה על הגדרת רשלנות רפואית, יש מקום גם לשקול תביעה כנגד המוסד הרפואי ו/או המטפל. לדברי עו"ד נבו, פנייה כזו לא ממש מוכיחה עצמה כיעילה הואיל ולמערכת אין אינטרס ממשי "לבקר את עצמה. עדיף לפנות לעו"ד לרשלנות רפואית ולהיוועץ איתו באפשרויות העומדות בפניך".
 

מלך הרשלנות

 
לדבריו של עו"ד נבו, תביעות רשלנות רפואית נוגעות כמעט לכל תחום רפואי. "דווקא תביעות הקשורות ללידה נחשבות לתביעות "היקרות" ביותר מבחינת גובה הפיצוי הנפסק בהן והן ומהוות כ- 42% מכלל הפיצוי הנפסק בכל תביעות הרשלנות הרפואית מכל הסוגים.

מהם המקרים השכיחים ביותר בתחום הרשלנות הרפואית?

רשלנות בלידה

באה לידי ביטוי במצוקה עוברית שבעקבותיה מופיע שיתוק מוחין או פיגור שכלי ולעיתים גם מותו של העובר. מקרים נוספים נוגעים לעיכוב בביצוע ניתוח קיסרי או בביצוע רשלני של הלידה עצמה באופן המותיר נזקים לאם או ליילוד.

חפץ בלתי מזוהה

השארת חפצים במקום הניתוח, ביצוע ניתוח באופן שאינו מהווה רפואה סבירה, ביצוע ניתוחים שאסור היה לעשותם מלכתחילה וכדומה.

איחור באבחון מחלות או גידולים

אי ביצוע צילום או בדיקה, שבעקבותיהם היה אפשרי לגלות את הגידול או המחלה בשלב בו ניתן היה לטפל בהם באופן יעיל יותר או התעלמות ממצאים פתולוגיים שהודגמו בצילומים.
 

אבחון שגוי בבדיקת אולטרא סאונד

ופתאום קיבלתי פציאליס, מעניין למה? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 ופתאום קיבלתי פציאליס, מעניין למה? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
אי אבחון של מומים עובריים במהלך בדיקת אולטרא סאונד או בדיקות גנטיות, שצריך היה לגלותם ואילו יידעו את ההורים לגביהם, הרי שהיתה בידם האופציה לעשות הפסקת הריון.

ניתוחים פלסטיים או קוסמטיים

בעיקר ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר, שאיבת שומן, קיצור קיבה, הארכת פין, שינויים וגינליים, ניתוחי אף, הסרת שיער בלייזר ועוד.

אי הסכמה מצד החולה

כאשר נגרם נזק לחולה כתוצאה מניתוח או טיפול ולא פורטו בפני החולה או האפוטרופוס מצידו מלוא הסיכונים והחלופות לאותו הטיפול.

שלב איסוף החומרים

תחילת הטיפול המשפטי, לדברי עו"ד נבו, נעשה עם קבלת החומר הרפואי מהמוסד הרפואי בו טופל החולה. מדובר בתהליך שנמשך מספר שבועות. לאחר קבלת התיק הרפואי, מועבר החומר למומחה הרפואי המתאים. במידה והמומחה מחליט שיש אפשרות להגשת תביעה, הוא מכין חוות דעת רפואית, שתצורף לכתב התביעה.
 
 

כמה זה עולה לנו?

"חוות הדעת הרפואית משתנה ממקרה למקרה ומרופא לרופא. באופן כללי היא נעה בין 1500$ ל-3000$. הרופא המומחה שבדרך כלל בודק את החומר וקובע אם יש בכלל טעם במתן חוות דעת רפואית או שלדעתו אין סיכוי לתביעה. המחיר עבור אותה בדיקה נע בין 500-1500 ₪. בד"כ מחיר זה מקוזז מעלות חוות הדעת הרפואית.

ביודעין ובמישרין

לדברי עו"ד טל נבו, המידע חייב להימסר לחולה בשלב מוקדם ככל האפשר ובאופן שיאפשר לו להבינו כדי שהסכמתו לטיפול רפואי תעשה "מדעת" ומרצון חפשי. ההסכמה לטיפול רפואי יכולה להיות בכתב, בעל פה או בדרך של התנהגות המביעה הסכמה.

עפ"י נתונים שפורסמו, כמאה אלף אנשים מתים בשנה באשפוז בארצות-הברית עקב טעויות רפואיות וכ- 2000 ישראלים מתים מדי שנה בעקבות טעויות בטיפול הרפואי. רבים מהם נשארים נכים עקב רשלנות רפואית. רוצים להצטרף לניסוי?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by