בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפה אימפריה? 

חיפה אימפריה?

 
 
נויה נרדימון

הצפות חוזרות ונשנות, פתחי אוורור ותאי אחזקה צפופים ומטונפים: מה קורה במכלאה בחיפה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כלב במכלאה בחיפה. "העירייה לא מוכנה לשמוע" (צילום: דורון סלומון)
 כלב במכלאה בחיפה. "העירייה לא מוכנה לשמוע" (צילום: דורון סלומון)   
המבנה בו מוחזקים כלבים וחתולים בעיר השלישית בגודלה בארץ היה מפתיע אתכם גם אם היה מדובר ביישוב קטן, כושל ומוכה עוני. אך כשמדובר בחיפה, הסיבות לתנאי ההסגר אינם ברורים: מבנה ישן מאוד הממוקם בתחתית העיר, מקום נמוך כל כך עד שמי הגשמים גוברים תדירות על תעלות הניקוז. מדבריהם של העמותות המנסות להוביל לשינוי בנושא, עולה תמונה של עירייה אשר הסירה מעליה את על אחריות, והעבירה אותה לנוח על כתפיהן של האגודות הפועלות בעיר: "צער בעלי חיים חיפה", "אגודת חובבי החתולים" ו"תנו לחיות לחיות חיפה".

עו"ד אביטל בן נון, חיפאית ופעילה מודאגת, מספרת על הניסיונות החוזרים ונשנים להעיר מישהו בעירייה: "כתבנו (בן נון ועורך דין נוסף) מכתב לראש העיר כשאנחנו מפנים אותו, בין היתר, להבטחות שלו לפני הבחירות. מר יונה יהב הבטחות מפה ועד הודעה חדשה. הוא ביקר במקלט החתולים, ביקר בצער בעלי חיים ואף הבטיח לפתוח חוות חיות. זה מופיע במצע הבחירות שלו". עו"ד אביטל וחבריה נפגשנו לפני כשנה עם ראש העיר והווטרינרים הרשותיים ד"ר יאיר וייס וד"ר דגן. "לא יצא כלום מהפגישה," מספרת אביטל, "הוא לא היה מוכן לשמוע כלום. אמרנו לו שידוע לנו שישנם תקציבים ממשרד החקלאות והוא הציע שנקים אגוד ערים לעניין בע"ח, משהו שלוקח בערך חמש שנים לעשות". בעקבות הפגישה, הוקמה ועדה לקידום זכויות בעלי החיים בעיר. "בפועל," מספרת אביטל, "הועדה הזו נפגשה רק פעם אחת ועד לרגע זה לא נעשה שום דבר למען בעלי החיים בעיר. זה עניין של סדר עדיפויות וכנראה שלעירייה יותר חשוב לנטוע דקלים בכל פינה מאשר לשפץ את תחנת ההסגר".
 

כלבים באפלה

מבנה עתיק וצפוף. מבנה המכלאה בחיפה (צילום: דורון סלומון)
 מבנה עתיק וצפוף. מבנה המכלאה בחיפה (צילום: דורון סלומון)   
דורון סלומון ומי-טל בן סימון, כתבי "ידיעות חיפה", קיבלו אישור לבקר במכלאה רק לאחר דחיות חוזרות ונשנות. נאמר להם כי יש סכנה להדבקות בכלבת וכי זהו אינו "אתר עלייה לרגל". "המכלאה מאוד עתיקה והיא צריכה שדרוג רציני ואין על זה ויכוח בכלל," מספר סלומון. בחורף המים מגעים עד למטר, מטר וחצי גובה וצריך לפנות משם את בעלי החיים לעמותות עצמאיות שאין להן אמצעים. הגדר שם פרוצה והבנו שיש עבריינים שפורצים לשם על מנת לגנוב כלבים, בעיקר אמסטפים". שאול לפיד, מ"צער בעלי חיים חיפה", נכח אף הוא במכלאה: "אנחנו קולטים משם כלבים כל שבוע ומספקים למכלאה חיסונים, כמו משושה, כדי שהכלבים יגיעו אלינו מחוסנים. אנחנו ארגון עצמאי שממן את מה שהעירייה צריכה לממן. הכלבייה נבנתה, לדעתי, בשנות ה-50, אם לא לפני כן. כל המתחם שבו נמצאת הכלבייה הוא מימי המנדט הבריטי. התנאים שם לא עומדים בתקנות המשרד לאיכות הסביבה. הם חיים בתוך כלובים כל כך קטנים, עד שהם מסתובבים סביב עצמם. אין אור שמש, אין חלונות, רק חרכים צרים. כדי להיכנס צריך להדליק אור. הכלבים חיים באפליה גמורה, והם עושים את הצרכים שלהם במקום שבו הם ישנים."
 

עיריית חיפה: טיפול מקצועי ונקיון מעולה

"כשהיו הצפות, פינינו" (צילום: דורון סלומון)
 "כשהיו הצפות, פינינו" (צילום: דורון סלומון)   
הבעיה, טוען לפיד, אינה בחוק אלא באכיפתו. "הבעיה מונחת לפתחה של עירית חיפה, הנחיות מקצועיות מגיעות ממשרד החקלאות, אבל ראש העיר לא מקצה כסף לעניין. באותה נשימה, אני רוצה לומר שהרווחה של הכלבים תלויה בעיקר בכח האדם שמטפל בהם וכרגע בכלבייה, הרוב הוא בסדר. יש מקום למקצה שיפורים אבל בהחלט מטפלים בהם במסירות."

מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "הכלבים בתחנת תצפית הכלבת זוכים לטיפול מקצועי ולמזון וניקיון ברמה הגבוהה ביותר. הטיפול המסור כולל טיפול נגד טפילי עור, קרציות ופרעושים, ומעקב רפואי שוטף. בזכות כל אלה זוכה התחנה לשבחים בכל הביקורות שנערכו במקום בשנים האחרונות ע"י משרד החקלאות. תחנת התצפית נמצאת במפלס נמוך ועל כן מפעילה העירייה משאבות למניעת הצפות בעת ירידה גשמים. במהלך החורף האחרון לא הוצפה התחנה ולו גם פעם אחת. בשנים קודמו כאשר התעורר חשש להצפת התחנה, פונו הכלבים לתחנות הסגר אחרות כך שמעולם לא נגרם כל נזק לבעלי החיים במקום".
 
 

משרד החקלאות: "רצוי לחדשה ולשפצה"

מבנה עתיק וצפוף. מבנה המכלאה בחיפה (צילום: דורון סלומון)
 מבנה עתיק וצפוף. מבנה המכלאה בחיפה (צילום: דורון סלומון)   
ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "שיפוץ מכלאה נתון לשיקול דעתה של הרשות המקומית שבתחומה היא נמצאת. הרשות מחלקת את תקציבה ומשאביה לשיפור פני העיר והמוסדות שבה בהתאם להחלטותיה, וכך גם לגבי המכלאות העירוניות שבתחומה. הנחיות מקצועיות מופצות מעת לעת על ידי השירותים הווטרינרים לרשויות המקומיות, ואלו כוללות בתוכן גם את כל היבטי צער בעלי חיים עליהם נדרשים להקפיד במכלאות. מכלאה אשר אינה פועלת על פי ההנחיות, או אשר מצבה אינו תואם את הנדרש עבור בעלי החיים שבתוכה, נדרשת לתקן ולשפר והיא נבדקת ונבחנת על ידי השירותים הווטרינריים, על מנת לוודא שאכן בוצעו השינויים כנדרש. בעת טיפול ובחינת מצבה של מכלאה עירונית ושקילת האפשרות לסגור אותה, נלקחות בחשבון השלכות אפשריות של סגירה - האם יש מקום אחר אליו ניתן להעביר כלבים משוטטים או כלבים שנשכו וכדומה, וכמובן גם חומרת הליקויים והבעיות הקיימים במכלאה.

המכלאה העירונית בחיפה נמצאת גם היא תחת בקרה ופיקוח של השירותים הווטרינרים. ידוע כי במכלאה זו ישנה בעיה של ניקוז בעת גשמים עזים, וכי רצוי לחדשה ולשפצה, אך מצבה של המכלאה אינו מחייב את סגירתה כלל וכלל ומאפשר העברת בעלי חיים אליה וטיפול בהם ללא כל סכנה של ביצוע עבירה על חוק צער בעלי חיים. השירותים הוטרינרים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר בודקים ומבקרים את פעילות המכלאות, על מנת לוודא כי בעלי החיים מטופלים כיאות וכי לא מתבצעות עבירות על חוק צער בעלי חיים. הרשויות המקומיות הן אלו שאחראיות על תחזוק המכלאות ושיפור מצבן, באמצעות חלוקת המשאבים שהן מבצעות."
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by