בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
יועציצים  

יועציצים

 
 
רביד פלג

את יוצאת מבית החולים, מנסה להניק, אך זה לא תמיד הולך בקלות. לפתע מופיע גבר ומלמד אותך את המלאכה, כיצד להצמיד את התינוק לשדייך ולהניק. מופתעת? גם אנחנו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אין החכם כבעל ניסיון? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 אין החכם כבעל ניסיון? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
תינוק היונק בחיוך וללא קושי, הוא לרוב נחלת השכנה ממול, לכן אמהות רבות עושות שימוש בעזרתם האדיבה של יועצי ההנקה. יועצים, האומנם? אכן כן, מסתבר כי התואר 'יועץ הנקה' מפאר את שמם של גברים רבים בעולם. פשפוש מעמיק במחוזות ארצנו, אף העלה אחד כזה 'משלנו'. ד"ר דני קרת, רופא, נטורופת ויועץ הנקה מוסמך, על יועצי הנקה ממין זכר.

לא לנשים בלבד

"בהיותי עוסק בתזונה טבעית, היה זה אך טבעי עבורי להתעניין בתחום ההנקה, שכן אין מזון טבעי מחלב אם. לא העליתי בדעתי, שגבר יוכל להשתתף בקורס של יועצי הנקה, אך ככל שהעמיקה התעניינותי, גיליתי כי מספר רב של גברים בעולם מהווים אנשי מפתח בתחום יעוץ ההנקה. כולם היו ראשית כל רופאים ובהמשך הפכו את נושא ההנקה להתמחות. עובדה זו רק דרבנה אותי לנסות להשתלם בתחום ולימים התקבלתי ללימודים והוסמכתי".

גברת, מה את אומרת?

תחום ההנקה נתפס מאז ומעולם כתחום הנמצא בטריטוריה הנשית. גברים רבים הפונים למקצועות בעלי מאפיינים מגדריים נשיים, נאלצים להתמודד עם תגובות החברה במאמציהם להשתלב במרחב הציבורי. "טווח התגובות של השותפות לספסל הלימודים, נע בין חוסר עניין להתלהבות ואהדה. הייתי אחד בין רבות, אך לא חשתי ניכור. בהמשך, עמיתות למקצוע הרבו לתמוך ולפרגן", משחזר קרת. "האתגר להתברג במקצוע התעורר דווקא אל מול קהל היעד. נשים נוטות להיעזר ברופאי נשים, עם זאת מגיבות בתמיהה ופליאה נוכח גבר העוסק בייעוץ הנקה. מחד עניין זה אינו ברור לי, שכן הטענה כי על אדם לחוות קודם כל על בשרו, אינה תופסת במקרים של מיילדים, כמו גם רופאי הנשים, שהזכרתי קודם. יתרה מכך, אחת הכוהנות הגדולות בעולם בתחום יעוץ הנקה מעולם לא ילדה ולכן גם לא הניקה. כן מובן לי הקושי של אישה, לחוות אי נוחות בנוכחותו של גבר, ולכן עובדה זו יכולה להוות סיבה להעדפת יועצת הנקה על פני יועץ".
 

מס ערך מוסף

הכוהנת הגדולה של ההנקה לא ילדה מעולם (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 הכוהנת הגדולה של ההנקה לא ילדה מעולם (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
ההבדלים שבין המינים מעניקים יתרונות וייחודיות. השאלה באם בחירה ביועץ הנקה מעניקה יתרון לעומת בחירה ביועצת, עשויה להעסיק בעת חיפוש אחר האדם הנכון לייעוץ. "נדמה כי הערך המוסף לבחירה ביועץ ממין זכר, אינו טמון דווקא במגדר, אלא, נסמך על תחומי התמחות אחרים, כמו גם אישיותו של היועץ. עובדת היותי רופא ונטורופת יכולה להוות ערך מוסף לאישה הנועצת עמי באופן אישי. מעבר לכך לא נראה לי שיש יתרון ליועץ על פני יועצת והפוך. על האישה לתת אמון בכל מומחה אליו היא פונה, בין אם הוא גבר או אישה", מסכם קרת.

תגובות מהשטח

אחוז גדול מאד מהעוסקים ברפואת הנשים הם גברים. נשים ואמהות מבקרות חדשות לבקרים במרפאות לבריאות האישה, נבדקות ופוגשות בדמויות הגבריות ללא תמיהה ופליאה. כשמדובר בייעוץ הנקה נראה כי המצב שונה. שירלי, אם לתינוקת, טוענת כי תעדיף להיוועץ עם יועצת על פני יועץ, בטענה כי "אם יש לך את ה'ציוד', סביר כי את גם יודעת כיצד להשתמש בו". אלה, הריונית בראשית דרכה, סבורה כי לא תבחר ביועץ הנקה כיוון שמדובר בחשיפה שאיננה נוחה לה, באותה מידה היא מעדיפה לפנות לרופאת נשים לצרכי בדיקה. לעומתן, מלי, אם לפעוט, הסבירה כי לדעתה, "אין להפלות בין המינים בידע שהם יכולים להעניק. אני בטוחה שיש יועצות הנקה שלא הניקו בעצמן, לכן יתכן בהחלט, שאבחר בעתיד להיוועץ עם יועץ הנקה ולא עם יועצת".

נכון להיום, העובדות מדברות בשם עצמן. מרבית האמהות מסתייעות בעזרתן האדיבה של יועצות ההנקה. אם מטעמים של צניעות, בושה או אי-נוחות, ואם מטעמי אידיאולוגיה ואמונה כי 'אין חכם כבעל ניסיון'. יתכן והסיבה טמונה כלל בעובדה, שלמעט יחיד סגולה, אין למצוא 'כאלו' בסביבה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by