בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הריון בסיכון 
לא בתכנון  

לא בתכנון

 
הריון בסיכון |
 
לימור גריף

לידה מוקדמת מתרחשת לפני שבוע 37, אם כי רוב הבעיות מתרחשות כאשר הלידה היא לפני שבוע 32 . מה עושים כאשר תינוקות מעדיפים להקדים את המאוחר?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אם עברת לידה מוקדמת, הקדימי תרופה למכה (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 אם עברת לידה מוקדמת, הקדימי תרופה למכה (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
תינוק שנולד בשבוע ה-34 להריון וזה אשר נולד בשבוע ה-40 בעלי סיכויים זהים להישרדות, אם כי התינוק אשר נולד בשבוע ה-34 נזקק ליותר עזרה מהפגייה. הבעיה האמיתית היא בשלבי ההריון המוקדמים יותר, ובמיוחד מתחת לשבוע ה-30.

סכנות מכל עבר

ככל שהלידה מוקדמת יותר, העובר קטן יותר, בשלותו נמוכה והסכנה לחייו גדולה יותר. מבחינת האשה ההרה, היא קשורה בשיעור גבוה יותר הן של ניתוחים קיסריים והן של דלקות פנים הרחם.

הגורמים ללידה מוקדמת

לדבריו של ד"ר רוני לוי, מנהל חדר לידה, מרכז רפואי קפלן, לידה רגילה וגם לידה מוקדמת, מתחילות, ברוב המקרים, בפעילות של הרחם ובהתפתחות צירי לידה. רק לאחר מכן באה פקיעה של הקרומים (ירידת מים). הבעיה בלידה מוקדמת, לדבריו, היא שחלק ממערכות העובר אינן בשלות ולא מסוגלות להתמודד עם הסביבה שמחוץ לרחם. "הבעיות מתחוללות בריאות, במח, במעיים ובעיניים".

סיבות שאינן מוגדרות

"הסיבות ללידה מוקדמת רבות אם כי ברוב המקרים לא נמצאה סיבה אחת מוצדקת. יכול להיות שמדובר במומי רחם, זיהום, ריבוי מי שפיר או הריון מרובה עוברים. באופן מפתיע מאד, מחקרים מצאו קשר בין עששת בשיניים ללידה מוקדמת (בודדו חיידקים שצמחו בתרבית בפה וגרמו לעששת, בשכיחות יתרה בנשים שעברו לידה מוקדמת. כמו כן, מחקרים נוספים הראו, שנשים מעשנות בעלות סיכון יתר ללידה מוקדמת".


לדבריו של ד"ר שרגא וקלסר, מנהל מכון שער לבריאות האישה ומנהל אתר גניקולוג net, כשליש מהסיבות ללידה מוקדמת מתרחשות בשל מצב של פקיעת קרומים מוקדמת, מה שקרוי "ירידת מים", אך יתר הסיבות מתחלקות לשלוש קבוצות עיקריות:
 

הסיבות האימהיות

 
הסיבות האימהיות מתייחסות לגיל נמוך מאוד או גבוה מאוד של האם, משקל נמוך ותת תזונה של האם. קומה נמוכה, עבודה קשה ומאומצת, לידות מוקדמות בעבר, הפלות מלאכותיות בעבר, עישון, ומחלת יתר לחץ דם. לרשימה זו מצטרפות סיבות כגון: זיהום בדרכי השתן, דימום בשליש השלישי להריון, אנמיה קשה, ניתוח, חבלה בטנית בהריון, מום במבנה הרחם, צוואר רחב (אי ספיקת צוואר), דלקת אגנית, כגון דלקת התוספתן, ועוד מחלות בעלות השפעה ניכרת על בריאות האשה ההרה.

סיבות הקשורות בשליה

הסיבה השכיחה ביותר היא היפרדות מוקדמת של השליה מדופן הרחם (השליה היא האבר המחובר בצידו האחד לרחם האם, מקבל חמצן וחומרי מזון החשובים לעובר, ומצד שני מחובר לחבל הטבור ודרכו עוברים החומרים החשובים אל התינוק).

סיבות הקשורות בעובר

ריבוי עוברים, ריבוי מי שפיר, מומים עובריים וזיהום עובר (למשל אדמת).

מהו שיעור ההישרדות?

"שיעור ההישרדות תלוי בגיל ההריון. לפני שבוע 24, שיעור ההישרדות הוא נמוך ביותר ובעצם זה נקרא הפלה. בשבוע 24- 26 שיעור ההישרדות הוא כ- 50%, הבעיה היא, שב - 30% יתכנו סיבוכים משמעותיים כמו שיתוק מוחין, עיוורון, חירשות או פגיעה בריאות.

מאיזה שבוע סיכויי ההישרדות של העובר גדולים יותר – מתי אתם נותנים תקווה?

"משבוע 28 אם כי ייתכנו עדיין סיבוכים משמעותיים. אחרי שבוע 32 הסיכוי ללידה רגילה הוא טוב יותר, אם מדובר במצג ראש. לניתוח קיסרי אין יתרון במצב זה".
 

דרכי הטיפול

לדבריו של ד"ר לוי, יולדת המגיעה אל חדר מיון יולדות, בשבוע מוקדם עם צירים, ינסה הצוות הרפואי לעצור את הצירים ע"י טיפול תרופתי וזריקות של סטרואידים, שמטרתם למנוע סיבוכים הקשורים בכך שריאות ומח העובר אינם בשלים ללידה. "חשוב לתת את הטיפול בתחילת תהליך הלידה, ולכן כאשר יש כאבי בטן לא מוסברים בשבוע מוקדם של ההריון, יש לפנות מיד לבדיקה".

קחי בחשבון לידה קודמת

לידה מוקדמת קודמת מצריכה, לדברי ד"ר לוי, התייחסות מעמיקה. "אישה שילדה בעבר בלידה מוקדמת, צריכה בתחילת ההריון השני לפנות להערכה. ניתן למנוע לידה מוקדמת נוספת ע"י טיפול, לעתים יש צורך בתפירת צוואר הרחם ולעתים טיפול בהורמון הנקרא פרוגסטרון, שיעזור למנוע לידה מוקדמת נוספת".

ד"ר וקסלר מוסיף כי על ידי תזונה נכונה, הימנעות מעבודה מאומצת, הימנעות מתרופות מסוימות ומעישון, תפירת צוואר במקרים המתאימים והשגחת יתר במקרים ברי סיכון להתפתחות לידה מוקדמת, במיוחד כשלידה כזו כבר התרחשה בעבר, יכולים בהחלט למנוע לידה מוקדמת. כמו בכל שלב בחיים, במיוחד בהריון, שימי לב.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by