בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בדיקות שגרתיות 
רואים עולם  

רואים עולם

 
בדיקות שגרתיות |
 
לימור גריף

מה ניתן לאתר בסקירות השונות, הקצרה והמורחבת במהלך ההריון? ומה חשוב לדעת בתור הורים, על מנת לשאול במהלכן?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עדיפה הסקירה המאוחרת (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 עדיפה הסקירה המאוחרת (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
בהריון את מודעת לחשיבותן הרבה של מגוון הבדיקות. ידועה במיוחד חשיבותן של שתיים מהן הקרויות סקירת מערכות: האחת מוקדמת, השנייה מאוחרת. על שתי הסקירות הקפדניות ביותר והקשר הממשי משהו עם העובר.

מוקדמת אך מלאה

פרופסור זאב וינר, מנהל יחידת האולטרא סאונד במיילדות וגניקולוגיה, מרכז רפואי רמב"ם, מסביר כי סקירת המערכות המוקדמת מתבצעת בין שבועות הריון 14 -16 והיא למעשה סקירת מערכות מלאה. היא בודקת את האברים הבאים: חדרי מוח, המוח הקטן, פנים (ארובות עיניים,אף, שפתיים), לב (4 מדורי הלב וכלי הדם היוצאים מהלב), קיבה, כליות, שלפוחית שתן, חבל הטבור וגפיים (למעט האצבעות).

אין שוני בין מאוחרת ומוקדמת

סקירת מערכות מאוחרת מתבצעת, לדבריו, בין שבועות 19- 25 והיא למעשה דומה לסקירת המערכות המוקדמת. "אין היום יותר מונח של סקירת מערכות מורחבת וכל הסקירות המבוצעות היום הן למעשה מורחבות ביחס למה שחייב היה הסוקר לבצע עד לפני שנה. ישנם בודקים המנסים להרחיב את הסקירה ולנסות לבדוק עוד אברים שקשה יותר לבדוק אותם או להתחייב שהם תקינים. מדובר, למשל, באצבעות ידיים, אוזניים ועוד. יש לציין, שמבחינת ההמלצה של האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה, סקירת המערכות בין שבועות 19 -25 היא המומלצת ואילו הסקירה המוקדמת היא "בונוס".
 

סקירה מכוונת

 
לדבריו של פרופ' וינר, קיימת גם סקירה מכוונת. מדובר בסקירה המתבצעת כאשר קיים חשד בסקירת המערכות ה"רגילה" לבעיה מסוימת, למשל במעיים של העובר. אז מופנית האישה לסקירה מכוונת, שמטרתה להתרכז באיבר, שאינו נראה תקין בבדיקת האולטראסאונד.

תקינות אנטומית בלבד

סקירת המערכות בודקת את התקינות האנטומית של האברים והיא אינה בודקת בד"כ תפקוד, מחלות גנטיות או כרומוזומליות של העובר, אם כי לדברי פרופ' וינר, קיימת אפשרות בעזרת הבדיקה להעלות חשד בנוגע לבעיה גנטית או כרומוזומלית.

בעיות שניתן לראות בסקירות

"במידה וראש העובר גדול חובה לבדוק שאין בעיה במבנה המוח כמו למשל חדרי מוח מורחבים עם "הרבה נוזלים" בתוכם או כל בעיה אחרת במבנה המוח. ישנו גם מצב בו הראש של העובר פשוט גדול וזהו. זה יכול להיות מצב נורמלי, אבל יכול גם להיות קשור למחלות גנטיות ואז יש להיוועץ ביועץ גנטי".

אינו פורס את כפות ידיו

דוגמה נוספת: עובר שאינו פותח את אצבעות הידיים. כלומר, ניתן להבחין בחמש אצבעות, אבל הן לא נפתחות או לא נפרסות. מצב זה עלול להיות קשור במחלה גנטית, וגם כאן צריך לערב את היועץ הגנטי. קיימות דוגמאות רבות, מסביר פרופ' וינר, בהן ממצאים שאנו רואים באולטראסאונד כמו למשל כפות רגליים "עקומות", שיכולות להיות קשורות לפיגור שכלי. הבעיה שקשה מאוד, בחלק גדול מן המקרים, לדעת עד אחרי הלידה, מי מהם אכן יסבול מפיגור שכלי ומי לא.
 

תזמון הבדיקה

ישנו קושי לבצעה בנשים כבדות משקל (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 ישנו קושי לבצעה בנשים כבדות משקל (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
במדינת ישראל, מסביר פרופ' וינר, ניתן לבצע הפסקות הריון ללא הגבלת שבוע הריון. אולם, לאחר שבוע 24 הוועדה להפסקת הריון היא ועדת על וקיימת החמרה בכל הנוגע לסיבה להפסקת הריון. "מכיוון שקיימת אפשרות לבקש הפסקת הריון כמעט בכל שלב של ההריון גם סקירת מערכות מאוחרת היא אפקטיבית. אולם, קיימת בעיה, שלא ניתן לסקור היטב את אברי העובר לאחר שבוע 25 להריון ועל כן ההמלצה היא לא בצע סקירת מערכות לאחר שבוע 25".

הפרשי זמן מדודים

"בשנים האחרונות ניסו להקדים את הסקירה המוקדמת לשבועות הריון מוקדמים יותר". פרופ' וינר טוען כי את סקירת המערכות המאוחרת כדאי לבצע במרחק של כ - 8 שבועות מהסקירה המוקדמת בכדי שהיא תוכל להיות סקירת "גיבוי" ולוודא שלא התפתח מום כלשהוא באותו פרק זמן.

30 דקות בממוצע

משך זמן סקירת המערכות הוא כ - 30 דקות, אם כי היא יכולה להיות קצרה יותר או ארוכה יותר בהתאם לקלות שבה היא מתבצעת. "קשה יותר לבצע אותה בנשים שמנות, בעוברים המפנים את הגב אלינו ובעוד שורה של מצבים ועל כן זמן הבדיקה עשוי להשתנות ממקרה למקרה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by