בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חייבים למות על זה  

חייבים למות על זה

 
 
לימור גריף

לרגל יום הבריאות העולמי, יצאנו לבדוק מה קורה בישראל. לפניכם מספר חוקי יסוד שחייבים להכיר, אם במקרה, בריאותכם תעלה על שרטון. הקדימו תרופה למכה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השתתפות עצמית בסך 250 שח' (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 השתתפות עצמית בסך 250 שח' (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
ישראל כמדינת חוק יצרה אינספור חוקים שבאים להגן על חובותינו וזכויותינו כאזרחים מן המניין. למען הסדר הטוב בואו נבדיל בין אלו החשובים באמת.

כשהפכנו ממלכתיים

חוק ביטוח בריאות ממלכתי נחקק בשנת 1994 והוא עוסק באספקטים הכלכליים של מערכת הבריאות. החוק עוסק בסל שירותים, מהות הקופות, תביעת כספים, תשלומים, שיטת התחשבנות בין הקופות לביטוח לאומי, ובעיקר אינו עוסק בענייניו של האדם הבודד.

סל סביר

חוק זכויות החולה נחקק ב- 1996 והוא לעומתו, עוסק במערכת היחסים שבין החולה הבודד למערכת הבריאות. ומה הוא נותן לנו? סל בריאות סטנדרטי, שלדבריה של עדינה מרקס, יו"ר האגודה לזכויות החולה בישראל, מדובר בסל סביר. "אי אפשר אף פעם להגיע לכל הטיפולים הקיימים, בעוד בעולמינו מתרחשים כל יום המצאות ופטנטים חדשים. אבל הסל שלנו בכללו מתאים לרוב האוכלוסייה".

ציפור הנפש שלנו

עוד חוק שכדאי שנכיר הוא חוק הטיפול בחולי נפש שנחקק בשנת 1991 והוא מדבר על טיפול בחולים במחלות נפש, הכולל: אשפוז, אשפוז בכפייה, טיפול מרפאתי, טיפול בנזע חשמלי ועוד. מדובר בחוק היחיד שמאפשר מעורבות של בני משפחה, כמו הזכות להמליץ או להתנגד לאשפוז.
 

תקנון ולא ביטוח

 
עקב חוק ההסדרים שנקבע בשת 1988, אושר לקופות החולים לתת שירותי בריאות נוספים מעבר למה שנקבע בסל השירותים של חוק ביטוח ממלכתי. דהיינו – לכל קופה יש תקנון ולא ביטוח. התנאים הם, שכל אחד יכול להצטרף לאיזו קופה שירצה ללא קשר למצבו הבריאותי.

ללא אפלייה

תכירו את השב"ן - שירותי בריאות נוספים – מה שבטעות אנו נוטים לקרוא ביטוח משלים. קופת החולים חייבת לקבל כל אדם מבלי להתחשב בגילו או במצבו הרפואי. תעריף השב"ן נקבע לפי גיל האדם ולא לפי מצבו הבריאותי. אדם יכול להיות חולה מאוד והקופה אינה יכולה לסרב לקבלו. בתקנונים של כל אחת מן הקופות מפורטים הטיפולים המכוסים על ידי השב"ן, כדאי לבדוק מראש האם הם מתאימים לדרישותינו.

מי יסעד אתכם?

לאנשים רבים המצטרפים לשב"ן מוצע ביטוח סיעודי – מדובר בביטוח בעל פוליסה דרך חברת ביטוח, שרשאית מצידה לסרב לקבל אנשים חולים או זקנים. כמו כן, ישנם ביטוחים רפואיים פרטיים דרך חברות הביטוח השונות. אפשר לתפור אותם על פי מידת הנזקקות. בנוגע לביטוחי פוליסה דעו כי ניתן לנהל עבורם משא ומתן בהתאם להצהרת הבריאות שתמלאו, וכך תיקבע גם פרמיית הביטוח שלכם.
 

רוצים להיות כמו ארה"ב או להפך?

מיהשו מטפל בכם? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 מיהשו מטפל בכם? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
"אנחנו לא רוצים להיות כמו בארה"ב", מצהירה עדינה, וטוענת כי למען הדיוק – בארה"ב אין ביטוח ממלכתי כלל, לכן נראה כי מי שיש לו יותר כסף, מחזיק בסל ביטוח בריאות גדול יותר. הילארי קלינטון הוכיחה את עצמה שנים בניסיונות החיבור בין האלמנטים הקיימים בסל הבריאות הממלכתי שלנו לבין חוק זכויות החולה. מדוע זה לא מצליח? בגלל הבלגן שנוצר. היא ערבבה בין אלמנטים כלכליים וחברתיים – וההתנגדות הייתה משמעותית מצד הקונגרס האמריקאי.

אין עבודה - אין בריאות

בארה"ב הביטוח הרפואי נעשה דרך המעביד בלבד ואף מותנה ברצונו הטוב. אנשים מובטלים או מפוטרים מעבודתם, מאבדים את ביטוח הבריאות שלהם.

בישראל דואגים לחלש?

בישראל, מובטל, עקר/ת בית או אסיר, עדיין מבוטחים בחוק בריאות ממלכתי. בעוד השב"ן הוא תוספת לבחירה אישית בהתאמה כלכלית של כל אזרח ואזרח. בואו נהיה גאים על השוני- לא יחול ולא יקרה שבמדינת ישראל אזרח יזדקק לטיפול ולא יקבל אותו.

ובכל זאת יש אפליה

האפליה נוצרת כאשר אנשים בעלי ממון רב הנזקקים לטיפול רפואי טוב, יכולים להשקיע בעלות הטיפול, במשך ועלות הנסיעה לבתי החולים ברחבי הארץ. אנשים הנזקקים לטיפולים מן הצפון או הדרום מתקשים יותר להגיע לטיפולים יום יומיים במרכז הארץ, וחלקם אף מוותרים, בשל הקושי הפיזי וכמובן הכלכלי. כאן בהחלט קיימת אפליה, שנוגדת את חוק ביטוח בריאות ממלכתי, הטוען לטיפול בחולה במרחק סביר, מה שלא קורה וחבל.

מי משתתף איתי?

עוד אפליה מקשה היא גובה ההשתתפות העצמית במחירי התרופות והטיפולים. ישנה תקרת השתתפות עבור חולים כרוניים שעומדת כיום על סך של 250 ₪ לחודש. מה קורה כאשר יש יותר מחולה כרוני אחד במשפחה? הקושי רב, בעוד החוק מתייחס לכל בן אדם לגופו.

לסיכום, מי שיש באמתחתו מספיק כסף, קונה לעצמו את השירותים להם הוא זקוק ואף מכסה את עצמו במספר ביטוחים שונים. מי סובל? העשירונים התחתונים, ביניהם משפחות מרובות ילדים, נכים וקשישים. לדבריה של עדינה: "מדינה אשר מכבדת את אזרחיה, צריכה לכבד את החלשים בדיוק כפי שהיא מכבדת את החזקים" מתי זה יקרה? אולי כשארה"ב תהפוך למדינת רווחה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by