בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הילד לומד משפטים  

הילד לומד משפטים

 
 
רביד פלג

מה הם שלבי התפתחות השפה אותם עובר התינוק, מן הבכי הראשון ועד להפקת משפטים פשוטים? כיצד ההורים והסביבה יכולים לסייע בתהליך הרכישה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אנחנו מאכילים, משקים, מחתלים, משעשעים, דואגים ללא הפסקה. מה בסך הכול ביקשנו, לשמוע אותם אומרים בקריאה נרגשת את המילה "אמא"? מהם שלבי התפתחות השפה, למה באמת נכון לצפות ומתי? אסנת סגל, קלינאית תקשורת, אודות המסע לרכישת השפה.

הכל טמון בקול

"השפה כתקשורת מתחילה כבר בקול הראשון המופק על ידי התינוק, הבכי", מסבירה אסנת סגל, קלינאית תקשורת ודוקטורנטית בנושא תפיסת דיבור אצל תינוקות. "כבר בתחילת הדרך, ניתן להבחין האם הבכי קשור לרעב או לכאב. סביב גיל שישה שבועות ועד גיל חודשיים, התינוק משמיע קולות 'המיה', הכוללים בעיקר הגאים אחוריים, מה שנשמע כמו 'אוּ', או 'גְרְר'. עד גיל חצי שנה עובר התינוק לשלב הקרוי 'משחק קולי', בו הוא לומד הפקות קוליות עם עוצמה וגובה משתנים. הפקות הקול מלוות פעמים רבות בתנועות גוף. התינוק בשלב זה אינו שולט בגובה הקול ובעוצמתו, עד שלפעמים הוא עצמו נבהל מצעקותיו. בשלב זה מתחילים להישמע גם עיצורים קדמיים כמו 'פּפּ', 'בּבּ', אך אין עדיין הברות של ממש.

ממלמול למילה

המעבר מהפקת צליל בודד להברה מופיע בגיל חצי שנה, מסבירה סגל. "אז מגיע שלב ה'מלמול', כשהתינוק משמיע הברות כמו 'פָהפָהפָה', 'בָהבָהבָה'. לעיתים אף הברות מורכבות יותר ומשתנות כמו 'בָאבִי' 'גָאדוּ'. בגיל עשרה חודשים ועד גיל שנה, יכול להופיע מלמול מגוון עם אינטונציה משתנה, הנשמע לנו כשפת ג'יבריש' של ממש. אם כי, שלב הג'יבריש לא חייב להופיע. בסביבות גיל שנה, מופיעות מילים ראשונות, לעיתים במקביל למלמול. לפעמים בשלב זה התינוק מסוגל לקשר בין קול לפעולה, כמו 'בררררר' למכונית. לכן, ניתן כבר לנסות ולקשר בין אוכל לקול כמו 'אָמממ', או בין 'אוֹיוֹיוֹי' לכאב. קישורי הצלילים המופקים למילים הם למעשה ניצני המילים הראשונות. ייחודה של המילה, לעומת הצלילים והמלמול שהופקו עד כה, הוא בקשר שבין הצליל המופק לדבר מה במציאות, כלומר, התינוק מבין שהפקה קולית מסוימת מסמלת משהו במציאות. הפקת הקול הופכת קרובה לצורה הבוגרת ונשמעת דומה יותר למילה ה'אמיתית'".
 

המבין יבין

 
לא מכבר חגגנו יומולדת שנה, התינוק כבר מפיק מספר מילים, אנחנו מבינים אותו ומאושרים עד כלות. אך האם הוא מבין יותר מכפי שמסוגל להגות? "בהחלט כן" מתארת סגל, "בסביבות גיל שנה התינוק מבין כשלושים מילים, אם כי מסוגל להפיק מילים בודדות. בסביבות גיל שנה וחצי התינוק מבין הוראות פשוטות ואף מזהה חיות על פי הקולות שלהם. באותה תקופה הפקת המילים משתפרת דרמטית והתינוק מסוגל להפיק כחמישים מילים, מובנות יותר או פחות. בגילאי שנתיים יש יכולת להרכבת משפט בן שתי מילים, אך הפעוט עדיין חסר את היכולת לשימוש נכון בזמנים. הוא כן מבין מושגים כמו גדול-קטן, בתוך, למעלה וכד', אך ההבעה של מושגים אלו מגיעה רק בסביבות גיל שנתיים ושמונה חודשים. בגיל זה מתחילה גם הבנה מסוימת של צורת רבים, זכר ונקבה ושימוש במשפטי שלילה ושאלה. בגיל שלוש, לפעוט ישנה היכולת להפיק משפטים פשוטים בני שלוש עד חמש מילים, לתאר אירוע או שיחה, לזהות שמות של שלושה צבעים ואף יותר ולהבין מושגים מורכבים כמו 'ליד' או 'אחרי'. שלב רכישת השפה המוקדמת מסתיים בגיל שלוש.
 

שיפור עמדות

ואז הם פשוט לא מפסיקים לדבר (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages(
 ואז הם פשוט לא מפסיקים לדבר (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages(   
רכישת השפה היא מורכבת ודורשת זמן, הבשלה קוגניטיבית וסביבה תומכת. ההורים יכולים לשפר ולקדם את התינוק במהלך שלבי הרכישה, אך עד לגבול מסוים, אומרת סגל. "התינוק נולד עם מטען ביולוגי קבוע ליכולת קליטת השפה, לסביבה אמנם השפעה רבה על ההתפתחות השפתית, אך גם זו הינה מוגבלת על ידי היכולת הביולוגית המולדת. על מנת לקדם את התינוק, יש להגיב לשפת גופו, לשקף באופן מילולי את התנועות, התחושות והפעילויות, אף הפשוטות שביניהן, כגון החתלה. לחזור על הקולות שהתינוק מפיק ואף לגוון. לשחק משחקי תפקידים כגון 'קוקו', 'ראש אל ראש'. כשהפעוט מפיק מילים או משפטים שלא בצורה הנכונה או המלאה, יש לחזור על דבריו באופן הנכון, אך ללא דרישה לתיקון מצידו. אמצעי נוסף לקידום שפתי הוא באמצעות ספרים, אם בעזרת תמונות בגילאים הרכים, ואם ספרי עלילה ותיאור בגילאים המאוחרים יותר. החשוב מכל הוא לשים לב להעדפות של הילד, להתעניין בעולם התוכן שלו ולהתאים את עצמינו להשתתף בחוויה שלו בזמן אמת, כל זאת תוך הוספת שפה ומילים להתנסויות".

אמנם הציפייה שלנו כהורים היא להתפתחות שפתית מהירה ומוצלחת, אך חשוב לזכור כי בגילאים הצעירים יש טווח רחב של התפתחות, וככל פרי הזקוק לזמן וטיפוח על מנת להבשיל, כך גם הגוזלים שלנו, זקוקים למרחב הזמן ולתמיכה מרבית מצדנו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by