בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עובדים זעירים  

עובדים זעירים

 
 
לימור גריף

שלושה שבועות לפני היציאה לחופש, מתחילים גני הילדים ובתי הספר להעביר את מסר הניקיון לילדים. רוצים לדעת כיצד אתם יכולים לשלב את הילדים בנקיונות הבית? הכינו את הסמרטוטים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רלוונטי לכל גיל גם כפעילות משפחתית משותפת (צילום אילוסטרציה.: אימג'בנק/gettyimages)
 רלוונטי לכל גיל גם כפעילות משפחתית משותפת (צילום אילוסטרציה.: אימג'בנק/gettyimages)   
רוצים חווית נקיון משותפת עם הילדים? ד"ר יגאל גליקסמן, פסיכותרפיסט, מטפל בילדים, נוער ומבוגרים. מחבר הספר "ביופידבק הכח בידך", טוען כי חשוב ומומלץ מאד לשלב ולשתף את הילדים בתפקידי ניקיון הבית במשך כל ימות השנה ולאו דווקא בפסח. "רצוי שהילדים ידעו כי כל אחד אמור לתרום מזמנו ויכולתו לטובת ניקיון הבית.

זכויות וחובות

לכל אחד מבני הבית זכויות וחובות, מסביר ד"ר גליקסון. "ישנן דרכים שונות לגרום למעורבות ילדים בניקיון הבית כמו למשל תורנויות שבועיות. במידה והילדים לא היו מעורבים בניקיון הבית עד כה, כדאי וחשוב להסביר להם את משמעות ומטרות הניקיון וביעור החמץ לקראת פסח ולאחר מכן להאציל סמכויות לצורך ביצוע המשימות השונות לקראת החג".

ניקיון ערכי

"קיימת חשיבות רבה לשילוב ושיתוף הילדים בכל הקשור לאחזקה השוטפת של הבית בו הם גרים. מעבר לעזרה עצמה, מדובר בהקניית חינוך, הרגלים וערכים עם משמעות רבה המשמשת מודל תפקודי גם בעתיד".

האצלת סמכויות – הוראות הפעלה:

האצלת סמכויות על ידי ההורים, הנוגעת לפעילויות שונות ובהתאם לגיל, בעלת שני היבטים עיקריים:

- מסר לילד כי ההורה סומך עליו באשר ליכולתו לבצע את המשימה. תוך כדי מתן חיזוק חיובי לאחר ביצוע המשימה.

- דרך מסר זה, מקבל הילד חיזוק חיובי המשפר את הדימוי, ההערכה והביטחון העצמיים שלו .
 

אחריות - כלי עבודה לחיים

 
לדבריה של מיכל הרפז, יועצת חינוכית לגני ילדים ומנהלת מרכז הרפז, אם מעניקים לילד אחריות והוא משתמש בה ככלי עבודה לחיים, אנו מעצימים אותו. כך הוא מקבל תחושת ביטחון שהוא מסוגל, ובעיקר יכול. כהורים אנו משקפים לילד החלטות, הצלחות, ומעלים את ביטחונו העצמי.

כיצד משלבים את הילדים בניקיונות החג?

הכנה מקדימה

הרפז מציעה, התחילו לדבר עם הילדים על מהות חג הפסח. מדוע אנו מנקים, מדוע אנו מסלקים את החמץ וכיצד עלינו לטהר את הבית.

חלוקת תפקידים הוגנת

"חלקו תפקידים שמתאימים לגילאי הילדים, בהתאם ליכולתם הקוגניטיבית, הרגשית והמוטורית". אם הגדולים שלכם גבוהים ונמרצים, אפשרו להם לנקות חלונות, להוריד דברים מן הארון. סמכו עליהם ותנו להם אחריות. "עוד כדאי להציע לילד אפשריות בחירה מגוונות, בין מיון המשחקים שלו לבין ניקיון השולחן בסלון. תנו לו את ההרגשה שהוא בוחר מתוך שתי אופציות שעושות את החיים יותר מגוונים.

בעל תפקיד חשוב במשפחה

"אל תעשו את העבודה במקומו". תנו לו מטלות נוספות במסגרת היכולות שלו, תנו לו להרגיש שהוא תורם ועוזר כמו כל אחד אחר מבני המשפחה, גם אם הוא רק בן שנתיים. כמו כן, קחו בחשבון את היכולות של הילד ואופיו, ודאגו להטיל עליו מטלות בהן יוכל להצליח.
 

כמו תמיד: זמינות רגשית

קראו לילד של השכן ממול להצטרף לחגיגה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 קראו לילד של השכן ממול להצטרף לחגיגה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
כדאי שנתחיל בעודנו פנויים רגשית, מדגישה הרפז. "היו שותפים לתהליך – אל תסמכו על ניקיון הילדים". עוד היא מסבירה שעלינו לתפוס את מעידות הילד כמשהו לגיטימי – תהליך שיש בו הצלחות וכישלונות.

סמכו על הילד, גם אם זה קשה

תנו לילד לסיים את המטלה על פי דרכו מבלי לנדנד או להזכיר לו. "אם הוא לא מצליח למלא את המשימה, בדקו מה תוכלו לעשות כדי לעזור לו. ותרו על הערות קיצוניות שמשפילות את הביטחון ובעיקר אל תבקרו אותו".

ניקיון זה לא עונש

זה המקום להקניית ערכים. מדובר, לדבריה של הרפז, בתהליך משפחתי שאנו עושים יחד לטובת החג המתקרב. העניקו לילד את תחושת השייכות: "איזה יופי אתה מנקה, בזכותך הבית יהיה טהור וכשר לפסח".

עודדו לניקיון, אך אל תדחפו

כאשר הילד מראה נכונות, שתפו אותו ובהחלט אל תלחצו עליו, כדי שלא ליצור אנטגוניזם. הילד צריך לרצות לנקות ממקום אישי ולרצות להשתתף ולעזור.

במידה ותקפידו על כל אלה נראה כי תוכלו ליצור אווירת טרום חג מוקדמת, מלכדת, מלבבת – בדיוק מטרתו של פסח – העברת השושלת מדור לדור.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by