בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מכורות להריון  

מכורות להריון

 
 
רויטל קיבק ארמה

אוהבת את ההורמונים שמביאים אותך עד לקצה? אוהבת שסופסוף אפשר להוציא את הבטן ולא להתאמץ? אוהבת את הפריבילגיה לבקש מה שאת רוצה ולקבל מענה מידי? אוהבת שמשהו גדל בתוכך? האם גם את מכורה להריון?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נהנות מכל רגע (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 נהנות מכל רגע (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
מדוע נשים כה רבות אוהבות את תחושת ההריון? האם זה בזכות ההורמונים, תחושת הנשיות או שמא בגלל הרצון הפרוזאי להביא ילדים רבים לעולם?

מהות נשית נערצת

"הריון הוא נגיעה במשהו שנחשב "מהות נשית" - היכולת ליצירתיות, לפריון, להמשכיות הדורות, לבניית משפחה וחיים חדשים", אומרת אורית גוטקר, פסיכולוגית חינוכית בכירה, מטפלת בהורים וילדים. "שנים רבות נשים היו נערצות בשל היכולת הזו, ויש הטוענים שזו גם הסיבה לצורך בשליטה של גברים בנשים לאורך ההיסטוריה - החשש מהכוח ומהיכולת הייחודית הזו (בעיקר בתקופות פרה-יסטוריות בהן לא היה ברור מה חלקו של הגבר בהפריה, והתהליך עשוי היה להיראות פלאי, כמעט אלוהי)".

הריון - ככלי ביד האישה?

"אצל נשים שונות ההריון ממלא צרכים שונים בתכלית - אצל חלקן מדובר בנתיב להעצמה ולהשפעה על החברה, על התא המשפחתי. אחרות רואות בהריון ובלידה אמצעי לתיקון חוויות מעברן, ואחרות מקבלות את ההריון כחלק מדיאלוג שלהן מול דרישות החברה בכלל. ישנן כמובן גם נשים רבות שלא מייחסות לכך משמעות כה עצומה, אלא פשוט עושות זאת כעוד מהלך שעושים בחיים, ותו לא".

היכולת לבחור

"חשוב לזכור, שהריון כיום הוא תהליך נשלט וניתן לבחירה בגלל אמצעי המניעה, מה שלא היה לפני מאה שנים ואף פחות. לא הייתה שאלה על "אוהבת" להיות בהריון, כשממילא לא הייתה לך בחירה לכאן או לשם. בנוסף, במרבית המקרים, ההריון היום אינו מהווה סיכון רפואי למרבית הנשים, וגם כאן מדובר במצב חדש יחסית. כשסכנת חיים ממשית היתה תקפה למרבית הנשים ההרות, ברור שהיה קשה יותר להתפנות "להנאה שבהריון".
 

זמן למחשבה

להנות מעצמך גם עם מספר רב של קילוגרמים יותר (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 להנות מעצמך גם עם מספר רב של קילוגרמים יותר (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
"אני חושבת שיש הבדל גם בנכונות של נשים להתעסק בהריון שלהן, להרהר בו, להתמסר לחוויה שבו, וזה בלי קשר אם הן נהנות ממנו בכלל. ייתכן שזה באמת המשתנה הקושר את העיסוק בהריון והאהבה לתפקיד ההורי-אימהי. מניסיוני, נשים שמאד עסוקות וקשובות להריון, כנראה גם נותנות מקום רגשי משמעותי יותר בחייהן לתוצרים שלו. גם כאן יש מקום לסייג, מפני שיש כיום תעשיה ענפה של מוצרים לנשים הרות, שמעודדת את ההתעסקות הזו, ולכן יש נשים שנסחפות לכך בלי קשר למשמעות של ההורות לאחר מכן. זה יותר מאפיין נשים בהריון ראשון, ופחות סביר שנראה את זאת אצל נשים בהריונן השני".

להתחבר אל הגוף

"בעיני, המשמעותי פה הוא החופש של נשים להגדיר לעצמן את משמעות החוויה של הריון. אם לנשים מסוימות ניתנת היכולת ליהנות מתקופה זו, לחגוג את החוויה על ההיבט הגופני, הנפשי והחברתי שלה, זה נהדר. הגוף הנשי הוא הרבה פעמים אתר לדיכוי נשי, להכתבה חיצונית לגבי ממה עליהן ליהנות, אם בכלל מותר להן ליהנות ממנו. אז אני שמחה מאד לפגוש נשים שבצמתים מסוימים בחייהן, מצליחות למצוא את החיבור הזה אל עצמן ואל גופן".

אין קשר לאהבת גידול ילדים

"אין הלימה, לניסיוני, בין ההנאה מההריון ובין האהבה לתפקיד האימהי של גידול ילדים. לנשים שאוהבות מאד ילדים עשויים להיות הריונות קשים ביותר, ועל כן לא בהכרח ייהנו מהם. ובמקביל, יש אמהות שלא נהנות במיוחד מהתפקיד כמגדלות ראשיות של הילדים, אך ההריון נחווה אצלן כתקופה נעימה מסיבות רבות ושונות. לא נתקלתי בנשים שנהנו רק להרות ואחר כך מסרו את האחריות על הילדים לאחרות, אולי מפני שצעד כזה יזכה לסנקציות חברתיות קשות ביותר בחברה שלנו. נתקלתי בנשים שהודו כי אהבו את התהליך יותר מכפי שאהבו את התוצאה, לפחות בתקופת ההורות לגיל הרך. לכל אם, וגם לכל אב, יש שלבים מועדפים בהורות, וייתכן מצב שהשלב הנעים ביותר הוא שלב ההיריון".

לא משנה מאיזו סיבה חפצתן בהריון ונהניתן מהתהליך - אם בגלל הפריבילגיות, ההורמונים, המראה החיצוני, תחושת העוצמה הנשית או הלגיטימציה לאכול כאוות נפשכן, אל תשכחו שישנו רגע חשוב הרבה יותר והוא הרגע שאחרי הלידה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by