בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ריטלין - מלאך או שטן?  

ריטלין - מלאך או שטן?

 
 
לימור גריף

האם אתם בעד או נגד השימוש בריטלין? יש הרואים בו את זה שהושיע את ילדם מאפילה גדולה ויש הסבורים כי מדובר בסמים של ממש המוציאים את חדוות החיים. איזה צד אתם לוקחים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
במרחק נגיעה (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 במרחק נגיעה (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
אחרי ששמענו בתקשורת לא מעט אודות "סם הפלא" הזה. מתנוססת לה שאלת השאלות, האם אנחנו בעדו או נגדו? ראיון עם דליה אלוני, פסיכולוגית חינוכית, מאבחנת ומטפלת בילדים ונוער על צידו הלא כל כך תקשורתי של הריטלין.

בהתאמה אישית

כל הורה שמגדל ילד עם הפרעת קשב וריכוז נדרש לאבחנה מקיפה ומדויקת, רב ממדית של הילד עצמו, במטרה להבין האם נטילת הריטלין תעזור לילד בסביבתו הטבעית: המשפחתית, החברתית, הלימודית וכמובן האישית, מסבירה אלוני.


בעד: הריטלין משפר את מיקוד הקשב

הריטלין עשוי לשפר את יכולתו של הילד להתמקד, ולהביאו לעיסוק אחד, מסבירה אלוני, הוא משפר את זיכרונו ואת יכולת השליפה ממנו. "הריטלין בעצם קונה מרווח של זמן, בו הילד מבין שלא פועלים בעולם רק על פי דחפים וחשק, אלא על פי שיקול דעת ותכנון לטווח הארוך. הריטלין עוזר לילד לקלוט את המציאות ולפעול בצורה שהולמת יותר את המציאות בה הוא חי". לדוגמא: ילד בן חמש – כאשר הוא רוצה משהו הוא מיד קם ולוקח, גם אם הוא נמצא בשעת ריכוז/סיפור בגן הילדים, הוא אינו יודע לדחות את הדחף שלו.
 

בעד: הריטלין משפר עבור ילדים צעירים את יכולת הוויסות המוטורי

 
הריטלין עוזר לילד לדייק בתנועותיו, מוסיפה אלוני, להיות פחות אימפולסיבי ולאפשר לו להיות צפוי יותר כלפי אחרים. "אז הוא יכול ללמוד לאמץ לעצמו טכניקות שונות של ויסות, כמו נשימות עמוקות, דיבור פנימי או אפילו הפנמה של ספורט, כאשר הריטלין בעצם נותן את העזרה הראשונית – קודם כל מרגיע". לדוגמא: ילד שעובר בגן הילדים וידיו עפות לכל עבר בלי שליטה, הוא בעצם פוגע בילדים אחרים.

בעד: הריטלין עוזר לווסת את המוטיבציה

לדבריה של אלוני, הריטלין עוזר לילד להתעלם ממה שהוא רוצה כאן ועכשיו ולחשוב על המוטיבציות שלו לטווח הארוך. "מדובר בעצם בפונקציות ניהוליות כמו היכולת לתכנן צעדים, לתכנן מטרות, ולהקצות תשומת לב למשהו מסוים".

בעד: הריטלין משפר את הדימוי העצמי והחברתי

אלוני מבהירה כי בעזרת הריטלין יכול הילד ללמוד לתפוס את עצמו במצבי רוגע. אז הוא מבין מסרים חברתיים. "לרוב ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז אינם יודעים לקחת אחריות, הם אינם קולטים תקשורת בפרגמנטים, אלא בצורה רציפה".

נגד: סימפטומים משתנים

"כיום אנו אכן יודעים כי הפרעת קשב וריכוז נמשכת כל החיים, אבל הסימפטומים שלה בדרך כלל משתנים עם הגיל". למה התכוונה אלוני? ילדים שהיו בדרך כלל אנרגטיים בגיל צעיר, בבית הספר עשויים להתאים את עצמם לסביבה. "יש ילדים שעם הגיל הפרעת הקשב והריכוז מתמתנת".

נגד: הילד שלי זומבי

הורים רבים מספרים, שבשעה שילדם תחת השפעת הריטלין הם נראים כבויים, אפאתים. "מדובר במיקוד יתר, בזמן שהתרופה פועלת, הילדים שקטים מאוד ואף מנותקים". מה עושים? אלוני טוענת שניתן להוריד את המינון התרופה או להשלים עם העובדה הלא כל כך נחמדה הזו.
 

נגד: לאחוז גבוה מהילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז לקויות נוספות

"מדובר בלקויות נוספות, שדורשות מענה טיפולי שהוא לאו דווקא תרופתי, כמו תרפיה רגשית, עזרה בלימודים, הדרכה להורים, למשפחה ולצוות החינוכי".

נגד: זיהוי נכון של סימפטומים

לעיתים, מסבירה אלוני, סימפטומים של הפרעת קשב וריכוז חופפים להפרעות אחרות כגון חרדה או דיכאון. "האבחנה הנכונה צריכה להיעשות אצל פסיכיאטר. יתכן מאוד שהריטלין לא יעזור לילד ויתרה מזאת גם עשוי להזיק".

נגד: ריטלין מדכא התנהגות

"יש לנו לא מעט סטנדרטים חברתיים כיצד ילד צריך להתנהג בחברה. הריטלין בעצם מדכא התנהגות טובה, בריאה ופשוט אינה מתאימה לתרבות שלנו. למשל באירופה אין שימוש גורף בריטלין מכיוון שהם מאמינים שההתנהגות אינה צריכה להיות מותאמת לסטנדרטים חברתיים. כאשר הילד נוטל ריטלין, הריטלין בעצם עושה סוציאליזציה למה ששונה, לספונטני וחבל".

נגד: דימוי גוף נמוך

ילדים שנוטלים ריטלין עשויים לפתח דימוי גוף פגום מתוך החשיבה כי הגוף זקוק לתרופה כדי להתקיים, בניגוד לתהליך הטבעי. מדובר בהשפעה הבולטת יותר בגיל ההתבגרות.
 
 

בעד: הריטלין משפר את איכות חיי המשפחה

הריטלין, לדברי אלוני, מאפשר תקשורת רציפה יותר בין ההורה לילד, שיתוף פעולה, אינטראקציה ודיאלוג. "בעצם תפקודו הטוב יותר של הילד חל שיפור בדימויו האישי של ההורה. להרבה הורים לילדים עם בעיית קשב וריכוז יש חוסר סיפוק מן ההורות שלהם, בגלל שהם חשים חסרי אונים. עצם לקיחת הריטלין עוזרת לילד לעורר בהם גאווה והתפעלות".

בעד: הילד מרוויח תשומת לב חיובית מן ההורה

לרוב, ילדים על הפרעת קשב וריכוז אינם מתאימים עצמם לדרישות ההורה, בעיקר סביב שינה, אמבטיה ושיעורי בית, מה שעשוי להכעיס מאוד. אלוני מסבירה כי ההורה נפגע מכך באופן אישי ונשאב אל תוך מעגלים שחוזרים על עצמם מדי יום. עצם נטילת הריטלין ומיקוד הקשב של הילד, הוא מרוויח מההורה תשומת לב חיובית.

בעד: שיפור היחסים עם האחים

"לרוב, אחים לילד עם הפרעת קשב וריכוז סובלים גם הם מן העובדה שיש להם אח "מופרע", עצם נטילת הריטלין עוזרת להם לראות אח רגוע יותר שנתפס כנסבל".

נגד: תופעת הריבאונד

הורים רבים מדווחים על תופעת הריבאונד: לאחר שחולפת השפעת התרופה, ההורים מקבלים ילד עם אי שקט ועצבנות. "הריטלין פועלת למשך 4 שעות, לרוב הילד נוטל אותה בבוקר כדי שתשפיע במערכת החינוך וכך יוצא שההורה לא זוכה לראות את ילדו ה"רגוע".
 

בעד: משפר את היחסים עם הגננת/המורה

נולד מחדש או זומבי? (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 נולד מחדש או זומבי? (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
"ילד שנוטל ריטלין מתגלה על ידי איש החינוך שלו, ציוניו משתפרים ועם זה אי אפשר להתווכח. בנוסף הוא מסייע לשיפור התקשורת והיחסים בין ההורה לאיש החינוך האחראי על ילדו".

נגד: ריטלין יוצר סטיגמה

אפילו שכיום הריטלין מאוד רווח, נוצרת סטיגמה בקרב אנשי החינוך השונים. מדובר בתפיסה שהילד אינו יכול להסתדר בלי התרופה והוא נבדק בזכוכית מגדלת, מה שמקשה על כושר שיפוט הילד בצורה הוגנת.

סיכום הטענות

לפני שתשפטו את הטענות ותשקלו האם הריטלין עשוי לעזור לילדכם, קחו בחשבון את העובדה כי רק נוירולוג או פסיכיאטר רשאים לרשום לילד ריטלין. עוד לפני נטילת הריטלין, מציעה לנו אלוני, לעבור אבחון רב תחומי משולב, ולא אבחון ראשוני אותו מציעה המדינה. מדובר באבחון שלדבריה, מציע תמונה רחבה יותר מאשר התמקדות בהפרעת קשב או לא.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by