בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
איזה מין ילדות?  

איזה מין ילדות?

 
 
רביד פלג

האם ניתן לגלות נטיה מינית מילדות? מתי מתפתחת הזהות המינית? מהם הסימנים המנבאים, שיכולים להעיד על כך? ומה לעשות כשהילד מעוניין לשחק בבובות?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אז הילד משחק בבובות (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 אז הילד משחק בבובות (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
הקטנצי'ק משחק בבובות ובגן אתם מוצאים אותו בפינת המטבח, הפעוטה צופה נלהבת של ערוצי הכדורגל ולא מסכימה ללבוש חצאית. האם התנהגות, שאינה תואמת את הציפיות המגדריות של החברה, מנבאת את העדפתו המינית של הילד? האם בכלל ניתן לזהות נטייה מינית בילדות? ד"ר עופר פיין, מרצה בכיר לפסיכולוגיה, המכללה האקדמית של תל אביב יפו, מסביר.

בין נטייה לזהות

"ראשית, יש להבחין בין המושג 'זהות מינית' ונטייה מינית'", מדגיש ד"ר עופר פיין. "זהות מינית מתייחסת לשאלה, האם אני מרגיש את עצמי בן או בת? נטייה מינית מתייחסת לשאלה, למי אני נמשך? הזהות המינית מתפתחת בסביבות גיל שנתיים, ויחד עימה מגיעה ההבנה והמודעות למגדר, כלומר, להתנהגויות הנורמטיביות של המין, זכר או נקבה. מגיל צעיר מאד ההורים והחברה מעבירים לילד אינפורמציה, גלויה או סמויה, אודות המין שלו ואודות הציפיות שלהם להתנהגות, חשיבה ותחומי עניין תואמי מין. הילדים מפנימים עד מהרה את הציפיות מהם, וברוב המקרים גם מתנהגים על פיהן.

מי מושך בחוטים?

עד היום מתנהל דיון סביב מקור ההתנהגות המגדרית, בין אם הוא מערב גם נטייה מולדת, כלומר בנות מעדיפות בובות באופן מולד בהיותן ממין נקבה, או שההתנהגות המגדרית היא תוצר של השפעת הסביבה לבדה. לעומת הזהות המינית, המודעות לנטייה המינית מגיעה ומתבססת בגיל מאוחר יחסית, לרוב בגיל ההתבגרות. זה הגיל שבו, באופן כללי, ישנו עיסוק בנושאים של משיכה מינית, כמו גם שינויים הורמונלים, הגורמים לנושא להיות מודגש מאד בחייהם של מתבגרים".

נטיה לחשוב

עד היום אין תשובה חד משמעית לשאלה מה יוצר את הנטייה המינית, מסביר ד"ר פיין. כן, יש נטייה לחשוב כי בבסיס הנטייה המינית מעורבים בעיקר גורמים ביולוגיים, הקשורים לגנטיקה ולתהליכים הורמונלים. אין לכך הוכחות חותכות, אך זו החשיבה המקובלת. בכל מקרה, ידוע כי הנטייה המינית נקבעת מוקדם מאד, אם בלידה או לפניה, ואם בגילאי הינקות המוקדמת, בהנחה שקיימים גורמים סביבתיים. מה שברור באופן חד משמעי הוא - נטייה מינית אינה ניתנת לשינוי, גם לא על ידי גורמים סביבתיים שונים.
 

זו ילדותי השונה

זהות מינית מתפתחת בגיל צעיר (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 זהות מינית מתפתחת בגיל צעיר (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
סביב ההנחה כי הנטייה המינית נקבעת בשלבים כה מוקדמים, נערך חיפוש אחר סימנים מנבאים בגילאי הילדות. "מספר גדול של הומוסקסואלים ולסביות מדווחים על כך שבילדותם חוו תחושה של שוני, שמשהו אצלם היה מעט אחר, אם כי לא יכלו להגדיר לעצמם מה הוא השוני בדיוק, ודאי שלא במונחים של נטייה מינית", מבהיר ד"ר פיין. "עם זאת, חשוב להבין כי מבוגרים רבים מדווחים בבגרותם על חוויה של שוני בילדות, והם אינם בעלי העדפה חד - מינית. כיוון שחברות של ילדים הן חברות מאוד קונפורמיסטיות, והדרישה מהילדים היא להיות כמו כולם, ללכת עם הזרם, הן זה טבעי שילדים רבים אינם מוצאים עצמם בתוך המסגרת, ובשל סיבה כלשהי מרגישים שונה. לא כל מי שמרגיש שונה הופך לבסוף להומוסקסואל או לסבית".

תיאום ציפיות

התנהגות בגילאי הילדות, שאינה תואמת את הנורמות המגדריות, מעלה חשד בסביבת הילד, באשר להעדפותיו המיניות כשיגדל. "המחקרים בנושא העלו ממצאים סותרים שאינם חד משמעיים, לכן ההתנהגות בגיל הילדות איננה יכולה לנבא בהצלחה את הנטייה המינית", ד"ר פיין מסכם. ילדים רבים מוצאים עניין בתחומים, שעל פי הנורמה, אינם תואמים את מינם. הם מזהים את מינם, כלומר הזהות המינית שלהם ידועה להם, ובאופן מודע הם בוחרים ומתעניינים בתחומים שאינם תואמי מגדר בחברה בה הם חיים. עיסוקו של ילד בדברים שאהובים עליו, מביא לו את האושר. לכן, הורה או חברה, המונעים מהילד לממש את הפוטנציאל הטמון בו, בכל עיסוק ותחום שיבחר, מונעים ממנו אושר בחייו. כך גם באשר לנטייה המינית. הניסיונות לשנות אותה, לגרום לילד או למתבגר לתחושת אי נוחות בהיותו שונה, רק תגרום להם לחיות חיים הרבה פחות טובים ומספקים. ברורה ההעדפה של הורים, למנוע מילדיהם התמודדויות לא נעימות מול החברה, בהיותם שונים או חלק מקבוצת מיעוט. עם זאת, חשוב לזכור כי הנטייה המינית איננה ניתנת לשינוי, בעוד שכל נושא המגדר על תפקידיו, הוא דבר חברתי, המשתנה בתקופות שונות ובחברות שונות.

אחד התפקידים החשובים שלנו כהורים הוא לעודד ולטפח את הנטיות הטבעיות של ילדינו, בעזרתן יוכלו למצות את הפוטנציאל האישי שלהם. גם אם לעיתים מדובר בהעדפות, שפחות מקובלות מבחינה חברתית. עצרו רגע וחשבו כיצד היה שמח "בילי אליוט" לחיות בתקופת "נולד לרקוד".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by