בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דדי קול  

דדי קול

 
 
לימור גריף

האם על הגבר לדבוק בתפקיד האב המסורתי או שמא לבישת הסינר בבית עושה לו ולילדים רק טוב? הכל אודות אבא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גבר במטבח: המצאת המאה  (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 גבר במטבח: המצאת המאה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
האם יש צורך בשמירת התפקידים המסורתיים של ההורים בבית או שמא המגמה של אבות הנוטלים חלק חשוב בגידול הילדים, עשויה לתרום להם אף יותר?

מלחמת המינים

כולנו יודעים לשים את האצבע על ההבדל הברור בין תפקיד האם לתפקיד האב. מדוע? חברה, היררכיה, משפחה, סגנון חיים ובעיקר הבדלים תרבותיים. ד"ר ליאת הולר הררי, רופאה פסיכיאטרית מומחית ופסיכותרפיסטית, מתמחה בתחום נשים ומקימת האתר "נפש אם", מאמינה כי נוכל למצוא משפחות שונות ומשונות עם שוני בחלוקת ה"תפקידים".

אבא הלך לעבודה

ניתן לומר לדבריה, שברוב המשפחות שמורכבות מזוג, גבר ואישה, האב הוא המפרנס העיקרי. הוא שנמצא יותר שעות מחוץ לבית, והאם היא זו הצוברת יותר "שעות ילדים". מה שמעניין לדבריה, הוא שגם במשפחות בהם לשני ההורים קריירה, והם עובדים מחוץ לבית שעות רבות, עדיין אימהות מספרות שהן האחראיות על כל מה שקשור בילדים.

אוזן זמינה

מי שנמצא יותר עם הילדים, גם זמין, בעצם יותר לילדים, מסבירה ד"ר הולר הררי. "בהרבה משפחות האם נתפסת כמבוגר האחראי אליו פונה הילד לצרכים היום יומיים שלו, לספר על החוויות שלו, וגם בשעת מצוקה".

אבא יו"ר ועדת חברה

אלון אורן, מטפל זוגי ומשפחתי, מנהל מרכז "יחד" ברמת ישי, מסביר כי הספרות מדברת על כך שהאב מופקד על התפקידים החברתיים, הוא אשר אמון על השיח עם העולם החיצוני. לעומתו, האם אמורה להיות מופקדת על כל מה שקשור לעולם הפנימי של הילד, על הבית והרגשות. "התרבות לא מרשה לגבר ולאישה להיות גם וגם, לגבר להיות גם רך ולאישה להיות גם מאצ'ו".
 

אבא - אמא

 
ובכל זאת, מסכימה ד"ר הולר הררי, כי יש יותר ויותר משפחות בהן האב נוטל חלק פעיל במעורבות, בחינוך וגידול הילדים. "זה אומר גם שהאב הוא דמות משמעותית בבית, שניתן לפנות אליו, להתייעץ איתו. האב שנמצא יותר שעות לבד עם הילדים, חייב לגבש עמדה בנושים של חינוך, גבולות, אופן בילוי וכדומה, ולא יכול להישאר מרוחק ולהטיל את כל אלה על האם".

מי צריך להחזיק בסינר?

לדעתה של ד"ר הולר הררי, אין צורך ליצור הפרדה מלאכותית שתשמר תפקידים מסורתיים של גברים ונשים עבור הילדים. "מתוך אילוצי החיים, הרי שבכל משפחה מתפתחת חלוקה כלשהי של התחומים בהם מעורב יותר אחד ההורים".

חלוקת התפקידים אינה חשובה

גם לדברי אורן, אין צורך ליצור אבחנה בין תפקיד האם לתפקיד האב עבור הילדים. האבחנה נעשית כחלק מתהליך החיברות שהילד עובר - הוא מתחיל לשייך לאבא את התפקידים החיצוניים, ולאם את התפקידים הפנימיים. "במשפחות רבות, למרות שהאמא מחזיקה בפועל גם בתפקידים ששייכים לגבר, הרי שמבחינת התחושה הפנימית, היא תמשיך לשייך לאבא תכונות עליהם הוא מופקד מבחינת התרבות. האבחנה אינה חשובה לילד. מה שחשוב לו הוא העקביות של ההורים בתפקיד, חשובה ההרמוניה בין ההורים ולא חלוקת התפקידים עצמה".

הילדים מתבלבלים?

לדעתה של ד"ר הולר הררי, לא מדובר בבלבול, אלא בתהליך שכולו חיובי. "קירבה מולידה אינטימיות. אבות שצוברים "שעות ילדים" יפתחו גם קירבה נפשית". מדובר באינטימיות שמחזקת את הקשר. בסופו של דבר הילדים מרוויחים עוד אדם קרוב להם, שמעורב בחיים שלהם, שניתן לסמוך עליו ומהווה מודל שאפשר לשאוף אליו".

כיצד נולד השוני?

אבות בהגדרתם, מסבירה ד"ר הולר הררי, לא בהכרח רוצים להיות "אימהות", מה שהם כן חושקים בו הוא קשר אמיתי, שמבוסס על נוכחות בחיי הילדים, תוך כדי היכרות, מעורבות בחייהם ואינטימיות.
 

מבולבלים? גם הם

התמונות מוכרות? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 התמונות מוכרות? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
לדברי אורן, נראה שככל שהפנטזיה הופכת למציאות, מתחילים להיווצר חיכוכים. "המודל לחיקוי הוא מודל בו הייתה היררכיה בין הנשים לגברים. במודל זה נעשתה אבחנה ברורה בין האם לאב, שיצרה איזון בתוך המערכת המשפחתית. כמו כן, עולות סוגיות של שליטה, בלעדיות, אקסקלוסיביות, עד כמה אפשר לשחרר את המקום של גידול הילדים, כי הרי זה גם נוח להיות ההורה המועדף".

מסיבה זו, מסביר אורן, נוצרת אמביוולנטיות. מצד אחד קיים רצון ליחסים שוויוניים, כמיהה למערכת יחסים בה בני הזוג יוכלו לחלוק האחד עם השני תחומים דומים ומערכת בה לשניהם יהיה תפקיד משמעותי בחינוך וגידול הילדים. מן הצד האחר, המשמעות היא לסלול דרך חדשה, בה קיימים תחומי חפיפה בין התפקידים השונים. "המפתח לאיזון מחודש של המערכת המשפחתית הוא דרך דיאלוג מתמיד בין ההורים".

הכירו: התפיסה הגברית

"המודרניזציה גרמה לכך שנשים החלו לתבוע שוויון זכויות שבא לידי ביטוי בכל התחומים, כולל ההורות", מסביר אורן. "במשפחות רבות ישנן נשים קרייריסטיות, כך שגם כורח המציאות גורם לכך שנשים מאבדות את ההגמוניה על גידול הילד. לצד זה מתקיים תהליך הפוך, בו גברים מתחילים להיות יותר ויותר מעורבים. הם מונעים מתוך המקום שרוצה לקחת חלק משמעותי בחוויה של גידול הילדים. זאת משום שגברים רבים החלו לעסוק במקצועות שהוגדרו בעבר כמקצועות נשיים, ולגלות עניין בתחומים שנחשבו בעבר כטאבו עבורם. הרצון הזה של הגברים פוגש רצון דומה של הנשים, שחולמות על תהליך הקמת משפחה בו יהיה לבן זוגם חלק משמעותי. בהריון, בהכנה ללידה ובגידול הילדים".

ומי בכל זאת מרוויח?

אורן טוען שההצלחה של מערכת יחסים שוויונית מובילה את הילדים לעשות אינטגרציה בין החלקים שמשויכים תרבותית לגבר, לבין החלקים שמשויכים תרבותית לאישה. "הילדים ירשו לעצמם לגלות רגישות. לבנים תהיה לגיטימציה להביע רגשות, ולבנות תהיה לגיטימציה להפגין עוצמה ואסרטיביות. כמו כן, המערכת המשפחתית תצא מושכרת: לא עוד התמרמרות של האישה על כך שהאב לא מעורב בגידול הילדים. לא עוד אבות שאינם זוכים לחוות את האבהות במלוא העוצמה. קיימת הזדמנות לגברים ולנשים לעשות תיקון לתפקידים המסורתיים, שנוצרו כתוצאה מכורח המציאות, אך לא בהכרח מכורח הביולוגיה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by