בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
רמאללה קולינג 

רמאללה קולינג

 
 
סיון צדוק

בלי רקדנים יהודים, אבל עם כבוד למחסומים בלו"ז: קבלו את הפסטיבל הבינ"ל למחול עכשווי ברמאללה שייפתח השבוע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ברחוב חגיגות ריקוד ושירה, באולמות - רקדנים מכל העולם
 ברחוב חגיגות ריקוד ושירה, באולמות - רקדנים מכל העולם    
ב-17 לחודש צפוי להיפתח פסטיבל המחול הפלסטיני העכשווי הבין לאומי של רמאללה, שיימשך עד ה-5 במאי. הפסטיבל, שהושק בשנה שעברה, הוא מיזם שהוקם ואורגן על ידי "קבוצת רמאללה הראשונה" ("סאייריית רמאללה" - FRG) הפועלת לקידום המחול בפלסטין כזרם אמנותי עצמאי. האחראי על התקשורת בוועדת הפסטיבל הוא איברהים חוסרי, עיתונאי ואיש תקשורת, יועץ לחדשות PNN, עורך ראשי בדסק הפלסטיני של רשת החדשות IHA הטורקית וכן בימאי דוקומנטרי.
 
בניית חללים למחול וסדנאות
 בניית חללים למחול וסדנאות    
מה הביא לרעיון להקים פסטיבל מחול עכשווי?

"אנו קבוצה של רקדנים ורקדנים לשעבר הפעילים מזה כעשור. החברים בקבוצה בעלי ניסיון בארגון פסטיבלים, לא בהכרח מתחום המחול, מוזיקה למשל. בשנה שעברה נוצר הפסטיבל בשיתוף פעולה עם תאטרון המחול 'מאקוואמאת' בלבנון ומרכז התרבות 'חהאייא' בירדן. זו היתה הפעם הראשונה שהתקיים בפלסטין פסטיבל כזה, המוקדש כולו למחול עכשווי ומודרני בלבד ולא למחול מסורתי. קהל רב הגיע לצפות בהופעות ומבחינתנו כמארגנים מדובר בהצלחה, שבעקבותיה הוחלט להפוך את הפסטיבל לאירוע שנתי”.

מקומו החסר של המחול המודרני והעכשווי בפלסטין וכן הצורך בחילופין תרבותי, הביא את שלושת הקבוצות להקמת "מאסאהת'" (תוואיי ארץ) - רשת למחול עכשווי השוקדת על פיתוח המחול העכשווי באזור, הזדמנויות לחלופת תקשורת תרבותית ואמנותית בין אמנים ולהקות מחול והתמקדות בדור הצעיר על ידי בניית חללים למחול, פיתוח מודעות ציבורית, עידוד דיאלוג ונושאים חברתיים הקשורים ליצירתיות, חופש הביטוי ומודעות והעצמת הגוף והעצמי.

איזו מעורבות יש לנוער בפסטיבל?

"נוער ואנשים צעירים רבים מעורבים בפסטיבל מ-א' עד ת', בארגון ובמחול. בקבוצת רמאללה הראשונה יש קבוצת נוער המחולקת לוועדות רבות וכוללת מתנדבים רבים. הוועידות אחראיות על עזרה בארגון, על הכנת התאטרון ובניית התפאורות, על הבאת הקבוצות המופיעות, קבלת פנים ואירוח."
 
 
קשה להגיע לירושלים ובעיה קלה עם סרביה
 קשה להגיע לירושלים ובעיה קלה עם סרביה    
נתקלתם בבעיות מיוחדות במעבר במחסומים בזמן הפסטיבל בשנה שעברה?

"בפסטיבל הקודם כל קבוצות המחול היו בין לאומיות. נתקלנו במספר בעיות, במיוחד בהבאת הרקדנים מירדן משדה התעופה. קשה לדעת מי מהקבוצות והרקדנים יצליחו להגיע או יעוכבו ויאחרו, כך שעלולים להיות שינויים של הרגע האחרון בתכנייה. בשנה שעברה, למשל, לא הצלחנו להשיג ויזות לישראל עבור חברי הקבוצה הסרבית. לסרביה וישראל אין קשרים דיפלומטיים ובסופו של דבר הלהקה נאלצה לבטל את השתתפותה.”

"השנה, יש קושי להגיע לירושלים. חלק מההופעות מתקיימות שם אך כרגע עוד לא הושגו אישורים לחברי הקבוצה כך שלא נוכל להגיע אליהן. גם השנה התעוררה בעיה קלה עם סרביה, אך הרקדנים קיבלו ויזות בסוף ויגיעו. רוב הקבוצות האחרות מגיעות מאירופה, כך שאין בעיה. כמו כן אין בעיה לפלסטינים להיכנס לרמאללה לצפות בפסטיבל”.
 
צעדה וחגיגת יום המחול הבינ"ל
 צעדה וחגיגת יום המחול הבינ"ל    
למה אפשר לצפות בפסטיבל השנה?

"השנה יופיעו בפסטיבל 13 קבוצות בינלאומיות, ביניהן להקות מנורווגיה, צרפת, גרמניה, ספרד, סרביה, איטליה, פורטוגל, שוויצריה, בלגיה, איטליה ופינלנד. כמו כן תופיע הלהקה הפלסטינית הוותיקה 'אל-פאנון' במופע חדש בשם 'letter 4' וכן יופיע פאריק חלאבי, רקדן פלסטיני המתגורר בארה"ב במופע עצמאי”.

"כאמור, המופעים הם של מחול עכשווי ומודרני בלבד. לכל הקבוצות מופעים ורעיונות עצמאיים משלהם. ראינו את חלקן בהקלטות אך זה לא כמו הדבר האמיתי ואנחנו מאוד נרגשים לראות את ההופעות עצמן בפסטיבל. אנחנו מאוד מרוצים ומתרגשים מהרפרטואר השנה. בנוסף, הזמנו קבוצת מחול פלסטינית בין לאומית מיוחדת. אנו רוצים להציג בפני הקהל הפלסטיני דרך ריקוד חדשה ואנחנו מחכים לראות מה יהיו התגובות”.

מעבר למופעי המחול, חוסרי מספר כי יתקיימו סדנאות עבודת מחול לרקדנים צעירים, שיועברו על ידי רקדנים שיגיעו מחוץ לגדה ויתרמו מניסיונם. כמו כן, יציינו את יום המחול הבינלאומי, החל ב-29 באפריל, בצעדה, ריקוד ושירה ברחובות העיר.
 
בין 1,000 ל-4,000 משתתפים וצפי לאולמות מלאים
 בין 1,000 ל-4,000 משתתפים וצפי לאולמות מלאים   
כמה משתתפים צפויים- מקומיים וזרים? האם הפסטיבל נתפס כאירוע המוני או אזוטרי?

"הפסטיבל זוכה להתעניינות רבה. אנו מצפים לאלפי אנשים, קשה לאמוד במספרים אם 1,000 או 4,000. בשנה שעברה היו מופעים שהתמלאו עד אפס מקום ונראה שכך יהיה גם השנה. בפתיחה יהיה בית מלא - 700 הכיסאות בתיאטרון כבר מוזמנים ובימים לאחר מכן אנו צופים שיגיע קהל גדול יותר”.

יום הנכבה ה-60 יחול במהלך הפסטיבל. כיצד הוא יצוין ועד כמה הדוק הקשר בין יום הנכבה לפסטיבל?

"הקשר הדוק מאוד. הנכבה תצוין, כמובן. אנו כמארגנים ורקדנים לא יכולים להפריד את עצמנו מעמנו ומאדמתנו, ויש לנו מסר ברור לכולם- לעם הפלסטיני, לישראל ולקהילה הבינלאומית. לערב הפתיחה של הפסטיבל מתוכננים נאומים, הכוונה אינה לשיח פוליטי, אלא להעברת מסר- נאומים בדבר 60 שנה לאירועי הנכבה, זכויות הפלסטינים, איחוד העם הפלסטיני בגדה ומחוץ לה. המסר הפוליטי שיודגש בפסטיבל בבירור הוא כי איננו רק נאבקים על חיינו ומתנגדים לדיכוי. אנו אנשים שאוהבים את החיים, אנו זכאים לא רק לקיום, אלא לחיים נורמליים. כרקדנים אנו מביעים ומדגישים את זהותנו במחול. זהו המסר שאנו, כרקדנים, מעבירים לעולם בדבר דרך החיים שלנו, בדבר התפקיד שעלינו למלא כדי לזכות בזכויות שלנו כפלסטינים.”
 
מה בדבר קהל יהודי?

"קהל יהודי מוזמן לצפות בפסטיבל בשמחה, לא צפויה להיות בעיה מיוחדת להגיע, כפי שמגיע קהל יהודי לפסטיבלים אחרים בגדה. בשנה שעברה הגיעו לפסטיבל צופים יהודים, אם כי לא רבים, וצפוי כי יגיעו גם השנה, בנוסף לנוכחות הפעילים המלווים ותומכים ועיתונאים הגרים בגדה ויסקרו את הפסטיבל”.

ושיתוף פעולה עם להקות ורקדנים יהודים-ישראלים?

"רקדנים יהודים לא משתתפים בפסטיבל. דברים רבים יצטרכו לקרות טרם ניתן יהיה לחשוב על שיתוף פעולה כזה. הזמן רע מאוד לכך כעת". זהו הרגע היחיד בראיון שבו נשמעת אי נוחות בקולו של חוסרי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by