בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
להחליט שדי  

להחליט שדי

 
 
רויטל קיבק ארמה

את רוצה להמשיך ולהרגיש את תינוקך צמוד צמוד אליך, להרגיש חשובה בהזנת ילדך, ובעצם את קצת מכורה להנקה, לא?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מעבדות לחירות? (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 מעבדות לחירות? (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
כי כך מומלץ, כי כך טוב לו והוא שמח, כי את יכולה, ובעצם, למה לא? בהנקה יש משהו ממכר, שמחזיק את שניכם בטנגו צמוד, שקשה להפסיק. וכשבא היום שבו את רוצה "די", את מגלה, שבשבילך, להיגמל מהנקה זאת לא משימה פשוטה בכלל. הגיע הזמן להיפרד מציצי ולתת לתינוק שלך לגדול.

התרוממות רוח

"אין ספק שההנקה יוצרת אינטימיות מיוחדת בין האם והתינוק", אומרת ד"ר ליאת הולר הררי, רופאה פסיכיאטרית מומחית, מקימת האתר "נפש אם". "נשים מניקות יכולות לספר על חוויה חזקה של קירבה, עם חוויה של התרוממות רוח: מלראות את התינוק שלה מתמסר להנקה, מלדעת שהיא זו שמזינה את התינוק שלה, כי הוא גדל וצומח מהחלב שלה, מגופה. בעצם, האם מרגישה שהיא נותנת לתינוק שלה חיים".

לטבע חוקים משלו

"אפשר לקרוא לזה 'טריק' של הטבע", אומרת הולר-הררי. "כמו שאמרנו, ההנקה דורשת התמסרות של האם. התחושות החיוביות שקשורות בהנקה, מאפשרות את ההתמסרות הזו, מעודדות ומתחזקות אותה. למרות זאת, עם הזמן, ככל שהתינוק גדל, המרחב בין האם והתינוק גדל".

למצוא את עצמך

"כל עוד ההנקה משרתת את שני הצדדים, הכל טוב ויפה. ישנן אימהות, שמרגישות בשלב מסוים שדי להן, הן היו רוצות להפסיק ולהיניק, אך מסיבות שונות הן לא מצליחות להביא את הרצון שלהן אל הפועל. הגמילה מההנקה או הגבלת ההנקה, היא חלק ממכלול שלם של הצבת גבולות. אימהות שמתקשות להציב גבולות, יתכן שיתקשו גם להפסיק את ההנקה, למרות שהיו רוצות להפסיק. במצב כזה, האם כבר לא נהנית מההנקה, וחבל. נשים מתקשות לעשות את הצעד, למצוא את הכוחות להפסיק את ההנקה. במקרים כאלה נחוצה לעיתים עזרה של מישהו מבחוץ כדי לאפשר לאותה אם למצוא את עצמה וללמוד להציב גבולות".
 

להחליט על דרך

להמשיך ולהרגיש אותו קרוב אליך (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 להמשיך ולהרגיש אותו קרוב אליך (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
"בשלב ראשון, ההחלטה צריכה להיות, האם לבצע גמילה מלאה או חלקית. לרוב, עדיף לעשות את הגמילה בשלבים. למרות שגם כאן אין חוקים, וצריך להתאים את המהלכים לאם ולתינוק. יש אימהות שלא מסוגלות לעשות גמילה הדרגתית ויצליחו רק בגמילה מלאה".

מכון גמילה

"לפני כל תהליך צריך להכין את הפעוט, ולהסביר בקצרה מה עומד לקרות. לגבי גמילה הדרגתית, אפשר בשלב ראשון להתחיל בגמילת לילה, כשמרגישים שהתינוק מסוגל לוותר על ארוחות הלילה. מאוחר יותר, במיוחד כשמדובר בפעוטות ולא בתינוקות, ניתן להגביל את ההנקה לזמנים אן מצבים מסוימים, מוגדרים, שהילד יכול להבין. למשל: להסביר שמעכשיו יונקים רק בבית, או: יונקים רק בכורסא הזו, מה שמגביל את ההנקה לבית. כשנמצאים בחוץ, אפשר לחזור על המשפט, "עכשיו לא, ובבית תוכל לינוק". כדי שהתהליך יצליח, דרושה עקביות. כשקשה לפעוט, כמו שניתן לצפות, לא להיבהל מהבכי ולא לכעוס עליו. מותר לו לבכות, וזה בסדר שקשה לו. להציע לו נחמה אחרת בצורת מגע – חיבוק וליטוף. אפשר להציע מים, אפשר לנסות לעניין אותו בפעילות שהוא אוהב, כמו: עיון בספר או לדקלם יחד משהו מוכר".

להבין שהתינוק שלך כבר גדול

"ככל שהאם שלמה יותר עם ההחלטה שלה, יהיה לה קל יותר ליישם אותה. לכן, חשוב שההחלטה תגיע אחרי מחשבה, מתוך רצונה של האם, ולא עקב לחצים של הסביבה. וכאן אנחנו חוזרים לקושי שדיברנו עליו קודם. הקושי לחוות את התסכול של הפעוט, ולראות שקשה וכואב לו. חלק מניסיונות הגמילה מהנקה יסתיימו בשלב הזה. הניסיונות יצליחו כאשר האם באמת מרגישה שהיא לא רוצה יותר, שדי לה, שהתינוק קיבל את מה שהוא צריך, וזה מספיק. הגמילה מתאפשרת כאשר האם מבינה שהתינוק שלה גדל, והוא מוכן לקפיצה הזו, ומסוגל להסתדר בלי הנחמה והביטחון של ההנקה".

תני לו לגדול

"גמילה היא בעצם פרידה. פרידה מתקופה שלא תחזור. גמילה דורשת הבנה שיכולה להיות כואבת ומשמחת כאחד שה'תינוק' שלך הוא כבר לא תינוק, הוא כבר לא צריך אותך כל כך קרוב וחזק, ואת יכולה לתת לו לגדול ולהתרחק עוד קצת".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by