בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פסח - על שום מה? 

פסח - על שום מה?

 
 
לימור גריף

האם לא היינו רוצים להיות אותם הורים שיודעים להנחיל גם ערכים לילדים שלנו? כנסו, התעדכנו וספרו לילדכם, מה עומד מאחורי הקושיות, ארבעת הבנים, גניבת האפיקומן וסיפור ההגדה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
והגדת לבנך ביום ההוא (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 והגדת לבנך ביום ההוא (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
ליקטנו עבורכם ההורים את מיטב הערכים והמסרים החיוביים מתוך ההגדה הכשרה של פסח, אותם תוכלו להנחיל – בכל דור ודור לקטנטנים.

ירדנו לסיני

חג הפסח מספר את סיפור יציאת מצרים האגדי. היינו עבדים לפרעה במצרים ואלוהים הצילנו מידם, שלח אותנו לשוטט במדבר 40 שנה, לצידו של משה רבנו, עד אשר באה הגאולה. עשינו כמה טעויות, חטאנו בדרך עם איזה עגל מוזהב או שניים, אבל קיבלנו בסופו של דבר את לוחות הברית, בהם מצוינים כל עשרת הדיברות, מעין עשה ואל תעשה של העדה היהודית. אז מהו המסר? אם נחטא ניענש ואם נעשה כדבר אלוהים נתוגמל. האמירה הבולטת ביותר בעשרת הדיברות מתייחסת לדיבר -כבד את אביך ואת אימך, זוהי נקודה טובה, עבור כל הורה לילדים כמעט בכל גיל.

מי היו ארבעת הבנים?

ההגדה של פסח מספרת לנו על ארבעה בנים: אחד חכם, אחד תם, אחד רשע ואחד שכל כך איבד את עצמו עד שאינו יודע לשאול. מה הם אומרים? הם שואלים שאלות, כהלכת הפסח – שאל ולמד. מתפקידנו ההורים לספר לילדנו כי ההגדה מכירה לנו ארבעה טיפוסים שונים. עוד מציעה לנו ההגדה להבין שבעולמינו כולנו שונים ומגוונים, ומותר לנו להיות שונים, וגם אם מי שאינו נראה לנו, לא מתנהג כמונו או ההפך הגמור מאיתנו, עלינו להתייחס אליו, להאזין לדבריו ולא לבטלו.
 

שאלת הקושיות

 
פסח על שום שפסח אלוהים בזעמו הרב על בתי אבותינו במצרים, מצה על שום שנגאלו אבותינו ממצרים, מרור על שום שמררו המצריים את חיי אבותינו ומה בכל זאת נשתנה הלילה הזה מכל הלילות?

מדוע אנו חוזרים שוב ושוב על השאלות. מה באמת השתנה? דווקא הלילה הזה אנו חוגגים מסורת, מעבירים את המורשת היהודית מדור לדור. מתפקידנו, ההורים, לסמל מקור גאווה והדרכה לילדינו הקטנים, כולנו שומרים יחד כשרות, אוכלים מרור, בוקעים מצה וכולנו יושבים יחד באחדותא וחברותא כהלכת המסובין.

גניבת האפיקומן

מדובר במנהג שצריך בהחלט לשדרג. למה לגנוב? מדוע לא להסתיר? האפיקומן כידוע הוא זכר לקורבן הפסח. מהות המנהג מספרת, שמטרתו הייתה להשאיר את הקטנטנים ערים עד לסוף קריאת ההגדה. האפיקומן היא מילה יוונית שפירושה - קינוח, פרפראות שאוכלים בסיום הסעודה. ומה הקונספט העדכני? בימינו אנו, בעודנו נטולים קרבן פסח, אנו נוהגים לסיים את הסעודה באכילת מצה, שלאחריה אין אוכלים דבר, כדי לשמור בפה את טעם המצה, שאכילתה היא עיקר המצווה בסעודת ליל הסדר.
 

שלושת הרגלים

צאו וספרו להם בחיק הטבע (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 צאו וספרו להם בחיק הטבע (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
עוד חשוב שנלמד את ילדינו כי חג הפסח הוא החג הראשון מבין שלושת הרגלים. יחד איתו ניצבים גם שבועות וסוכות. הוא הראשון כי חוגגים אותו בחודש ניסן, שהוא, על-פי הלוח הקדום שבתורה, הראשון בחודשי השנה. ולמה חג הרגלים? מכיוון שבשלושת החגים הנ"ל היו נוהגים לעלות לרגל לירושלים עוד בתקופה שבית המקדש היה קיים.

חג המצות

על שום מה? בסיפור יצאת מצרים מסופר כי בני ישראל נאלצו לצאת ממצרים בחיפזון. הבצק שהכינו לא הספיק להחמיץ, והם הספיקו לאפות רק עוגות - מצות שיהיו להם צידה לדרך. אם רק היו יודעים שהדרך תהיה ארוכה.

חג האביב

האביב מסמל פריחה, חגיגיות, אוויר, שפע ושמחה רבה. לא סתם נקרא פסח חג האביב, הלא הוא חל עם בואה של עונה מלבלבת. קחו את תזמון העונה המרהיבה הזו לתשומת ליבכם, התחדשו במשהו קטן כמו גרביים, חולצה או כובע חדש, תנו לילדיכם לחוש בהתחדשות הפורחת. מלבד ההתכנסות בחיק משפחותיכם, אל תוותרו על יציאה אל טבע. זוהי דרך טובה לספר – כי משם הכל התחיל, וכיום שאנו בישובי הקבע שלנו, בארץ המובטחת, נצא ללקט בה, לראות ולהריח זבת חלב ודבש.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by