בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דאבל דייט  

דאבל דייט

 
 
רביד פלג

רוצים לדעת איך באמת מגדלים תאומים? שתי אמהות מספרות על דרך קשה, רצופת אתגרים ומטלות אין סופיות. בואו ללמוד ממי שכבר עשו את זה ונשארו בחיים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא היה מזיק לי עוד כמה ידיים (צילום אילוסטרציה: אימג'בנ'ק/gettyimages)
 לא היה מזיק לי עוד כמה ידיים (צילום אילוסטרציה: אימג'בנ'ק/gettyimages)   
אולטרסאונד, שתי נקודות מהבהבות על המסך. את עוד לא באמת יודעת מה זה אומר, הטכנאי מביט, מוודא ומבשר – יש לך שני עוברים. הלם? שוק? חלום? על פי התכנונים? הידיעה כי מדובר בהריון מרובה עוברים, היא ראשיתה של דרך רוויה אי ודאות, חשש, התרגשות, שמחה כפולה ובעיקר תחילתה של ספירה לאחור לעבר מה שקרוב לוודאי יהיה הטירונות הבלתי נגמרת של החיים הבוגרים. איך בכל זאת עושים את זה? איך מגדלים בעת ובעונה אחת שני צאצאים? שני סיפורים חיים של אמהות לתאומים.

רואות כפול

יעל, אמא לתאומים בנים בני שנה וחצי, מגדלת את בניה בשותפות עם בן זוג להורות. הם אינם נשואים, ואף לא גרים ביחד, למעט בתקופת השנה הראשונה לחיי התאומים. "המקרה הפרטי שלנו אמנם הצריך קנייה כפולה ומכופלת, אך כל הורה לתאומים זקוק לציוד כפול. מדובר בהוצאה מאוד גדולה. הדרך שלי להוזיל את העניין הייתה לוותר מראש על מוצרים חדשים, ולהשאיל או לקנות ביד שנייה את מרבית הציוד. ככלל, עד היום, אני תרה אחר מבצעים טובים לרכישת ציוד, בנוסף אני רוכשת מוצרים ביד שנייה, ואף מוכרת".

רעבים לאמא

רעבים לרב ביחד, בוכים בשני קולות, איך מספקים צורך מיידי של שניים יחד? "משלא הצלחתי להניק ולשאוב די חלב, החלטנו עוד בפגיה לעבור לתחליפי חלב" מספרת יעל. "אז המצב מאפשר עזרה בהאכלה, שני אנשים שונים יכולים להאכיל בעת ובעונה אחת שני תינוקות. ברגע שיש ארבע ידיים, ואף יותר, כל העסק מעט פחות מסובך, ארבע ידיים להרים ולהרגיע, להחליף טיטול. את תקופת החיים הראשונה עברנו כולנו בבית הוריי, כך שבמרבית הזמן היו ידיים נוספות לעזרה. כן מוצאים שיטות כיצד להאכיל את שניהם יחד, לדוגמא בטרמפולינות כשהבקבוקים שעונים על חיתול ועוד. חשוב היה לי ולבן זוגי להורות לספק את כל הצרכים של התאומים באופן מיידי, ההחלטה הזו גבתה מחיר מחיי הנוחות שלנו, אך הנחישות והרצון להעניק בטחון טוטאלי היא שהנחתה את דרכינו".

תיק לטיול

אין ספק שקשה לצאת לסיבוב עם עולל אחד, כיצד יוצאים מחוץ לכותלי הבית עם שניים, כשהבית בקומה שנייה וללא מעלית? "יצאתי מהבית מן הרגע הראשון, זה לא היווה מכשול עבורי", מתארת יעל. "העגלה נשארת נעולה בכניסה לבניין, אני עורכת ומכינה תיק עם הציוד הדרוש, ונושאת את שניהם מטה במדרגות. ככשהחלו ללכת, היציאה הפכה לעיתים מעט יותר איטית, אך גם יותר קלה פיזית. אין צורך לשאתם, אלא ללוות ביד במהלך הירידה במדרגות. אני אף יוצאת עימם לבד לג'ימבורי. יש אמהות לתינוק יחיד שמזעיקות עזרה לשם כך. נכון שאחד מוצא עצמו לעיתים לבד במתקן, כשאני תרה אחר השני, אך עובדה זו לדעתי רק גורמת לו להפוך עצמאי מהר יותר, מעצם היותו אחד מבין תאומים".
 

דרושה עזרה

 
לילך, אמא לתאומים, בן ובת בני שבעה חודשים, חוותה קושי רב מיד עם הגיעה הביתה מבית היולדות. "חלמתי להיות אמא לתאומים, אולם הנחיתה בבית לאחר הניתוח הקיסרי, הייתה מאוד קשה עבורי. הגעתי לא מוכנה למציאות המאוד תובענית של הורות לשניים ביחד. אני כאן על מנת להכין את ההורים לעתיד, לספר להם את כל מה שלא באמת מספרים. כמותי, אמהות רבות מחזיקות בפנטזיה אודות זוג תאומים מתוקים המפארים עגלה זוגית, אך תאומים זה הרבה יותר מכך, ולעיתים קרובות, הפנטזיה פשוט 'מתפוצצת בפנים'. מיד עם ההגעה הביתה, חשתי חרדה עצומה והבנתי כי אני בבעיה וזקוקה לעזרה מקצועית. עזרה היא מילת מפתח בכל הקשור לתאומים. במקביל לעזרה, בכל הקשור לצרכים הפיזיים של התאומים, אני נזקקתי באופן אישי לעזרה בדמות טיפול רגשי מקצועי ואינטנסיבי לדיכאון אחרי לידה שבו אובחנתי, מה שהביא להתמודדות יעילה ואיפשר את חיי המשפחה התקינים, אותם אנו חיים כיום. רק היום, לאחר המשבר ותקופת ההסתגלות, אני חשה אסירת תודה לפרופסור ש'בישל' עבורי את הילדים המקסימים, שאגב, אחד מהם יצא באורח פלא מאוד דומה לו".

סופר-נני

הצרכים הפיזיים של תאומים רכים הם רבים ותובעניים, אין דקה של מנוחה, מי שידו משגת עזרה בתשלום, יכול להפוך את החודשים הראשונים לאפשריים ואף נוחים להסתגלות. "מלבד המשפחה, שעזרה ותמכה רבות, נעזרנו בשתי מטפלות, שעשו שתי משמרות במהלך שעות היום", מספרת לילך. "בנוסף, נעזרנו באחות ללילה, שהינה אחות מוסמכת המגיעה בשעות הערב המוקדמות, ולמעשה מטפלת בתינוקות במהלך הלילה. שירות זה הוא הרבה מעבר ל'פינוק', יש לראות בכך עזרה למען השפיות של הזוג הטרי. בהיותי אם בפעם הראשונה, ליותר מתינוק אחד, הידיעה כי מישהי מוסמכת מגיעה עם רדת החשיכה, הפחיתה כמות עצומה של חרדה, ואפשרה לי לצבור כוחות בשעות הלילה לטובת יום המחר. אם לא היה מדובר בשירות בעל עלות כה גבוהה, אני מניחה כי הורים רבים היו משתמשים ונעזרים בשירות שכזה".

לא רק אמא

אמהות היא תובענית באשר היא ובייחוד אמהות לתאומים. בהיותה כזו, היא כמו מאיימת למחוק את הזהות הקודמת, הישנה, של זו שטרם הפכה לאם. אמהות רבות מוצאות עצמן טובעות באמהות החדשה ואף אבודות. "ערכתי מספר התאמות על מנת להשיב לעצמי את הבריאות הנפשית. גם אמהות שאינן חוות דיכאון שאחרי לידה, עלולות לחוש במידה מסוימת מעט מהתשישות, הקושי והחוויות הקשות שאני חוויתי, מרחיבה לילך. "ראשית, בהליך חסר פשרות, בחרתי מטפלת לשעות היום עבור התאומים, במקביל, שבתי לעבודה ברגע הראשון שיכלתי על פי חוק, חשתי כי לטובת הבריאות הנפשית שלי, עליי להחזיר לעצמי משהו מהחיים של לפני ההורות. כהחלטה משותפת, אנו משתדלים לעשות כמה שיותר דברים, כפי שעשינו בעבר, למשל יציאה לבית קפה בכל שבת בבוקר, כעת זה נעשה יחד עם התאומים. נדרש זמן התאקלמות על מנת לצלוח את התובענות הרבה ואת אובדן החירות שבהורות. לא רבות מדברות על זה, אך בטוח שהמון אמהות והורים בכלל חשים כך".
 

סל עצות מעשיות להורים שבדרך

בתקווה שיהפכו לחברות הכי טובות (צילום :אימג'בנק/gettyimages)
 בתקווה שיהפכו לחברות הכי טובות (צילום :אימג'בנק/gettyimages)   
אמהות לתאומים מוצאות עצמן תמימות דעים לגבי מספר עקרונות, הרי הם לפניכם: התכוננו למהפך של חייכם, בקשו עזרה. כוונו מראש מי עושה מה, ממילא הבית יהיה מלא ועמוס באנשים, דאגו כי הידיים שלהם תהיינה עסוקות בדבר מה יעיל (קיפול כביסה, בישול, נקיון, טיול עם התינוקות בחוץ כשגדלים). דאגו לזוג ידיים נוסף בשעות המועדות לפורענות, כמו שעות האכלה ורחצה. היערכו מראש לאפשרות של אובדן הפרטיות, מישהו מבוגר נוסף תמיד נמצא בחלל. התכוננו לכך שלא תמיד תוכלו לספק את הצורך באופן מיידי, זכרו כי עם הזמן תוכלו לזהות מי הוא זה שזקוק יותר בכל רגע נתון. רכשו מנשא, זו דרך טובה לחבק ילד אחד באופן קבוע ולסירוגין. רכשו גם עגלת יחיד, טיול עם אחד למרפאה הוא גם זמן איכות אחד על אחד. הקפידו לגדל את הילדים לשונות ולעצמאות אישית – אל תלבישו אותם זהה, ענו לצרכיהם האישיים על פי העדפותיהם. תאום חולה לרב מדביק תאום שני –לפחות התרופות כבר בידכם. היעזרו בפורומים השונים – עולם שלם של הורים שחווים בדיוק את אותן חוויות נמצא שם לתמוך, לעזור, להקשיב ולעוץ עצות טובות. ואולי חשוב מכל – הודו שקשה, כי להיות הורה לתאומים זה המון דברים ש'קל' לא נמצא ביניהם.

אין ספק שהורות היא טוטלית, במיוחד ברגעיה הראשונים. אנו כהורים, מופתעים, נרגשים, כואבים, אבודים, מאושרים, בין אם אנו חובקים תינוק אחד, ובין אם יותר. המקרה השני מזמן באופן תמידי ומיידי 'מועד ב' להתנסות - להצליח, לטעות, לתקן. הורים יקרים, זכיתם באחד האתגרים הקשים של החיים, זה ללא ספק לא פשוט, אך בהחלט אפשרי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by