בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
זוכרים ברשת 

זוכרים ברשת

 
 
שמרית מנור

תערוכות בקליק אחד הן מה שמוזיאונים בארץ ובעולם מציגים לכם ביום השואה. מ"יד ושם" ועד ניו יורק – מגוון התערוכות המקוונות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מבקרים ב"יד ושם", אתמול (רויטרס)
 מבקרים ב"יד ושם", אתמול (רויטרס)   
בימים בהם הביקור במוזיאון הופך לבילוי חוויתי עם הסבים והילדים, גם מוזיאוני השואה בארץ ובעולם לא חפים מאותה השפעה. תערוכות יחודיות, שימוש בסאונד ומערכות אור קוליות, עיצובים חדשניים, משחקים באור וחושך - הכל מהכל נוסה ויש לומר שגם בהצלחה מרובה. יעידו על כך המבקרים במוזיאון יד ושם המתחדש, בו לפעמים גם יום שלם לא יספיק כדי להגיע לכל הפינות החבויות בתוכו. אולם יתכן שכניסת האינטרנט למשוואה עתידה לשנות גם היא את חווית הביקור במוזיאונים, שממילא מתחדשת מאליה בתקופה האחרונה.

בלחיצת כפתור אחת תוכלו גם אתם לבקר במוזיאוני השואה הגדולים בארץ ובעולם, לצפות בתערוכות המתחדשות און ליין ולהתעדכן בנושא שעדיין לא קופא על שמריו. מהפכת האינטרנט מגיעה גם למוזיאוני השואה, ואתם יכולים להתרווח בכורסא, לחסוך על כרטיסי כניסה וכרטיסי טיסה ולהישאר בעניינים. זה נכון שזה עדיין לא כמו הדבר האמיתי, אך ללא ספק תוכלו להעשיר את ידיעותיכם מחוויה משולבת בטקסט, סאונד ותמונה. בעולם שבו הנצחה היא עדיין שם המשחק, זוהי ההזדמנות שלכם לצפות מהבית בתערוכות הנחשבות ביותר של 2008, במוזיאונים העוסקים בנושא השואה בארץ ובעולם.
 

מוזיאון יד ושם

תמונה מתוך התערוכה "הניצולים מאושוויץ" (תמונה: דלית שחם, האתר הרשמי של יד ושם)
 תמונה מתוך התערוכה "הניצולים מאושוויץ" (תמונה: דלית שחם, האתר הרשמי של יד ושם)   
עשרות תערוכות מקוונות מוצגות באתר הבית של מוזיאון יד ושם. עדויות מצולמות, בשילוב עם תמונות והסברים לצד אלבומים ייחודים וציורים מפורסמים בנושא. מומלצים במיוחד (בעברית):

תערוכת האמן שמואל בק - הצייר היהודי, שכילד צייר בגטו וילנה וכונה ילד הפלא ולימים למד בבצלאל והציג מעבודותיו ברחבי העולם, עכשיו מציג גם בתערוכה מקוונת בשם "מסע ומשא" לציון 60 שנות יצירה.

הניצולים מאושוויץ - שבעה ניצולים שצולמו בשחרור אושוויץ חוזרים ליד ושם לתמונה קבוצתית. כשתעמדו עם החץ על התמונה של הילדים בשחרור המחנה תוכלו לראות את תמונת הניצולים היום, לקרוא ולשמוע את סיפורם.

אלבום אושוויץ - העדות המצולמת היחידה משנת 1944 לרצח ההמוני באושוויץ-בירקנאו, נסרקה למחשב כבר ב-1999 בעזרת ציוד דיגיטלי איכותי. האלבום מכיל מעל 100 תמונות שצולמו במחנה, מלווה בהסברים ובהשוואות לתצלומי אוויר שנעשו בידי חיל האוויר האמריקני בשנים 1945-1944.
 

מוזיאון השואה בוושינגטון

מתוך התעמולה הנאצית באולימפיאדת ברלין, התערוכה המקוונת במוזיאון וושינגטון (תמונה: האתר הרשמי)
 מתוך התעמולה הנאצית באולימפיאדת ברלין, התערוכה המקוונת במוזיאון וושינגטון (תמונה: האתר הרשמי)   
מוזיאון השואה המפורסם ביותר בארצות הברית, שמומן בחלקו מתרומות של סטיבן שפילברג, מציג מגוון רחב של תערוכות וירטואליות באתר הבית של המוזיאון. התערוכות מחולקות לפי קטגוריות שונות הכוללות מיצגים הנוגעים להצלה והתנגדות, תעמולה נאצית, ילדים, אנטישמיות, רדיפת היהודים והצד האמריקאי בזמן המלחמה ואחריה.

תערוכות מומלצות (באנגלית):

התעמולה הנאצית באולימפיאדת ברלין - הרבה נכתב על התעמולה הנאצית במהלך מלחמת העולם השנייה, אולם מציאת אסופה מכובדת שכזו העוסקת בנושא היא אוצר אמיתי לכל מי שעוסק בתחום באופן אקדמי. התערוכה החדשה המוצגת באתר מעניקה סקירה מקיפה ואינטראקטיבית למאורעות אולימפיאדת ברלין, שנערכה בשנת 1936 בחסות המשטר הנאצי . בשילוב עם תמונות מהאיצטדיונים, פוסטרים המשקפים את התעמולה, ציטוטים מהעיתונות הגרמנית והסברים נרחבים מתקבלת תמונה חיה ומרתקת לכוחה של תעמולה בידי המשטר.

אוסקר שינדלר - גיבור בלתי סביר, כך מוצג אוסקר שינדלר בתערוכה המקוונת באתר המוזיאון. בליווי תמונות מחייו כחייל בצבא הנאצי, תמונות מיד ושם ועדויות מצולמות של הניצולים מתקבלת תמונה המשלימה את ההירואיות של שינדלר בעיני האמריקאים.

אנה פרנק - הסיפור הבלתי גמור של אנה פרנק מוצג באתר באור מאוד אנושי ומלווה בראיונות עם אחד מקרובי משפחתה, תמונות מקוריות מהבית בו הסתתרה ומיומניה ובסוף מוצג גם תיעוד הוידאו היחידי שקיים לאנה פרנק מחתונת שכנה ב-1941. מומלץ לכל מי שפיספס את הביקור במוזיאון אנה פרנק באמסטרדם.
 
 

מרכז השואה באוניברסיטת דרום קליפורניה

פסל המוצג במרכז השואה של האוניברסיטה (flickr, Nrico)
 פסל המוצג במרכז השואה של האוניברסיטה (flickr, Nrico)   
באתר המרכז מוצגות מספר תערוכות וירטואליות מושקעות ומעוצבות להפליא המשלבות בתוכן עדויות ארכיוניות מצולמות לצד מפות, נתונים היסטוריים וסיפורים אישיים. התערוכות המומלצות (באנגלית):

"קולות מהשואה - ילדים מדברים": סטיבן שפילברג והמוסד המתעד את סיפורי הניצולים באופן ויזואלי מביאים לכם תערוכה אינטראקטיבית למדי, המשלבת בתוכה סרטונים קצרים אודות התקופה לצד סיפוריהם של הילדים שחיו בה.

"ניצולים - עדויות מהשואה": המיצג, הפונה לנוער בגילאי 14-18, מציג את סיפורם של ארבעה ניצולים שנולדו באירופה לפני תחילתה של מלחמת העולם השנייה. גרפיקה משובחת, תמונות, עדויות חיות והסברים משדרגות את חווית הצפייה והופכות אותה לרלוונטית גם לימינו.
 

מוזיאון שמעון ויזנטל לסובלנות

בחינה של בול על שם שמעון ויזנטל (אימג'בנק/Gettyimages)
 בחינה של בול על שם שמעון ויזנטל (אימג'בנק/Gettyimages)   
שלוש תערוכות מציג מכון שמעון ויזנטל האמריקני באינטרנט העוסקות בהנצחה: האחת של גטו ורשה, השניה של הקונסול היפני שהציל 6000 יהודים פולנים במהלך השואה והשלישית של יהודים פולנים שספק ניצלו ספק הומתו במהלך השואה. התערוכות בשפת האנגלית משולבות בהסברים מפורטים לצד תמונות ומפות.
 

מוזיאון לזכר השואה בפריז

המוזיאון מציג באתר שתי תערוכות וירטואליות באנגלית ובצרפתית בהן מוצגות הטבח ההמוני שבוצע בירי ביהודי אוקריאנה בין השנים 1941-1944 ותיעוד מקיף של ממצאי גטו ורשה. התערוכות אשר מציגות מסמכים שנחשפו רק בשנים האחרונות מלוות גם בתמונות ובהסברים רבים על התקופה ועל האירועים שהתרחשו במקום.
 

מוזיאון המורשת היהודית

מתוך התערוכה הוידרטואלית "נלחמים" (תמונה: האתר הרשמי)
 מתוך התערוכה הוידרטואלית "נלחמים" (תמונה: האתר הרשמי)   
המוזיאון הניו יורקי מציג זווית ראייה מעניינת לתערוכה מקוונת העוסקת בחיילים היהודים האמריקנים ששירתו במהלך מלחמת העולם השנייה. הסיפורים האישיים, לצד תמונות מהלחימה, אמצעי הלחימה והאביזרים בהם השתמשו לצד מסמכים ומכתבים מעניקים לצופה בהם נקודת ראות שונה מזו שהכרנו.
 

מרכז פלורידה לחינוך וטכנולוגיה

המרכז, הממוקם בקולג' החינוכי באוניברסיטת דרום פלורידה, מציג באתר תיעוד נרחב לנושא השואה באנגלית תוך הדגשת צדדיה האמנותיים הן בהיבטיים מוזיקליים, היבטים ספרותיים והיבטים חזותיים. באתר תוכלו למצוא קישורים רבים לאתרים של אמנים שפעלו בתקופת השואה, לחזות בציורי קיר מקוריים מהגטאות והמחנות, לקרוא ולשמוע שירים פרטיזנים רבים ושירים של היהודים במחנות, ולחזות במגוון היצירות האמנותיות שנוצרו בימים שלאחר השואה.

קישורים נוספים:
רכבת ההנצחה מגיעה לברלין
המוזיאון היהודי בברלין בתערוכה חדשה ומקורית
העיירה הגרמנית ברנדנבורג במרכז חדש לזכר 9,000 קורבנות
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by