בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
נכד שלי מוצלח  

נכד שלי מוצלח

 
 
לימור גריף

אין כמו סבא וסבתא לפנק את הנכדים בכל טוב. אך מה קורה כשאלו מעדיפים נכד אחד על פני השני? האם אנו כהורים יכולים לשנות את המצב?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האם במקרה מדובר גם בבכור הנכדים? (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages)
 האם במקרה מדובר גם בבכור הנכדים? (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages)   
אהבתם של סבים וסבתות נראית כמו האהבה הנצחית. הם אוהבים, מפרגנים, שלווים ורווי נחת, אך מה קורה כשהם מעדיפים נכד אחד על פני האחרים? לחלי ברק שטיין, פסיכולוגית חינוכית מומחית, מחברת הספרים: "בגובה העיניים" ו"תקשיבו לי רגע", יש מה להגיד בנושא.

כיאה לסבא וסבתא

הסברה הרווחת, שסבא וסבתא אוהבים יותר לא פסחה מן העולם, היא קיימת מאז ומתמיד ודי ברורה. הם סיימו את פרק הילדודס בחייהם, סיימו לחתל, לקלח, להאכיל ובעיקר לדאוג, לפקח, לשאול, להסיע, להחזיר, נו, להיות הורים. כעת זמנם ליהנות מהילדים, אז למה אנו מצפים?

אהבה מביאה אהבה

אהבתם של סבא וסבתא מיוחדת כל כך בגלל ה"מים הטריטוריאליים" בהם הם נמצאים. לדבריה של שטיין, אהבתם עצומה ומשמעותית, כי הנכדים הם המשך לילדיהם האהובים, ומן הצד האחר, האהבה לנכדים 'לא מתלכלכת' בבעיות היומיום. אין בעיות משמעת, אין מתחים, יש רק את האהבה הטובה והטהורה, ולכן היא כל כך מיוחדת. בנוסף, נכדים מגיעים לסבא ולסבתא בגיל שהם בדרך כלל בשלים ופנויים יותר לאהבה.

נטייה אנושית

"אני חושבת שלמבוגרים כמו כל בן אנוש ישנן העדפות. עם אנשים מסוימים יש יותר כימיה ועם אחרים פחות. אנשים מסוימים מעצבנים או מלחיצים אותך, בעוד אחרים לא. עם אנשים מסוימים אתה רוצה להיות יותר, לתת להם יותר, ולאחרים פחות. כך כלפי אנשים וכך גם כלפי ילדים. הבעיה מתחילה כשההיגיון אומר שזה לא צריך להיות ככה. למשל - שהורים צריכים להתנהג שווה לכולם או גם סבא וסבתא, וזה לא אפשרי. אני חושבת שאין בעיה אם בלב יש נטייה של הסבא והסבתא לנכד מסוים - זה אנושי. חשוב מאוד שלא יהיה לזה ביטוי התנהגותי. הכוונה שהסבא וסבתא יתנו את אותה תשומת הלב לכולם, יזמינו לשינה או בילוי בצורה שווה, יקנו מתנות שוות לכולם, יבלו זמן עם כולם באותו אופן. זו החובה של מבוגרים כלפי ילדים, מהמקום האנושי והחינוכי".
 

אצל סבא וסבתא מותר הכל

 
יש הורים שאינם דוגלים בשיטה זו ומנסים להעתיק את חוקי ביתם אל בית הסבים והסבתות. מן הצד השני יש הורים, שמאמינים שבבית המשמעת היא אחת ואצל סבא וסבתא מותר מעט להתפרע. חלי טוענת, שסבא וסבתא לא מחנכים את הנכדים על בסיס יומי ולכן הם משוחררים מעול המשמעת. "הם לא חייבים להתעסק בחלקים הפחות נעימים של היחסים. הם יכולים לפנק יותר, פחות לדרוש, יותר לעשות כיף, להתעניין ולאהוב בלי הלחץ של הורים שמרגישים אחריות ואשמה, שפעמים רבות מעוררים לחץ והתנהגויות לא נעימות כלפי הילדים". סבא וסבתא יכולים לפנק יותר, סבורה חלי, אך הם צריכים גם להיות מתואמים עם ההורים לגבי דרישות בסיסיות. "לא לשבור להורים את הסמכות, ולא ליצור פיצול שהם הטובים וההורים רעים. זה לא פועל לטובת אף אחד".

ילדים חשים קנאה?

"קנאה ותחרות על תשומת לב הם נטייה מולדת כמעט אצל כל הילדים, במיוחד כשיש אחים סביבם וחווית המאבק על תשומת הלב ואהבת המבוגרים, היא חוויה יומיומית. לכן, ילדים רגישים לביטויי החיבה של המבוגרים, לתשומת הלב, למתנות, למחמאות, לכל הטוב שאולי ניתן יותר לאחרים ולא להם. הזיהוי יכול להיות מגיל ממש צעיר, מסביבות גיל שנה".
 

חוויה סובייקטיבית

החוק היחיד, שאין שום חוקים (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/gerttyimages)
 החוק היחיד, שאין שום חוקים (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/gerttyimages)    
חשוב להדגיש, שפעמים רבות ילדים חשים מקופחים אצל ההורים או הסבא וסבתא, והחוויה שלהם היא סובייקטיבית ולא בהכרח מדויקת. לכן, מסבירה חלי, חשוב שהמבוגרים יבדקו בכנות אם הם לא מפלים את הילד, אבל שלא יגיבו מתוך אשמה בפינוק ופיצוי יתר. זה בטח לא יועיל.

האם כהורים נוכל לכוון את הורינו שלא להעדיף ילד זה על פני האחר מבלי שהם יפגעו?

"כן בהחלט, צריך לומר לסבא ולסבתא בצורה נעימה ולא שיפוטית, שזה לגמרי בסדר אם הם מעדיפים את אחד הנכדים. זה אנושי. אבל שמצופה מהם כמבוגרים ודמויות חינוך לתת תשומת לב ולהתנהג בצורה שווה ודומה לכל הנכדים. לתת לגיטימציה לרגש - לא לשפוט, אבל לבקש שבהתנהגות לא יקפחו ולא יפגעו באף נכד. זו בקשה לגיטימית".

לסיכום מסבירה חלי, שעם השנים הקשר עם הנכדים לא יהיה זהה, יהיו נכדים שיישארו קרובים וחלקם יתרחקו, וזה בחלקו תלוי בנסיבות (מרחק למשל) וחלקו תלוי בהתאמות האופי והמשיכה השונה, כמו בכל מערכת יחסים. אך כשהנכדים מתבגרים זה יותר הדדי - גם להם יש העדפות, וזה בסדר. לא הכל צריך להיות שווה, זה הרי בלתי אפשרי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by