בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
גרמניה 
מקדשים את הזיכרון 

מקדשים את הזיכרון

 
גרמניה |
 
תיירות נענע 10

חוקרים סטראוטיפים, עוסקים בטירוף: על שלוש תערוכות חדשות בגרמניה שעוסקות בשואה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרח זיכרון באושוויץ. גרמניה נזכרת (אימג'בנק/Gettyimages)
 פרח זיכרון באושוויץ. גרמניה נזכרת (אימג'בנק/Gettyimages)   
מפעל זיכרון השואה ממשיך לפרוח ולשגשג, בעיקר מחוץ לישראל: מתערוכות חדשות החוקרות סטריאוטיפים על יהודים ועד פתיחת תערוכה חדשה על התמודדותן של נשים בשואה, גרמניה מקפידה לזכור ולהזכיר. לפניכם כמה מהתערוכות והמפעלים החדשים שמחכים לכם הקיץ ברחבי גרמניה.
 
מקל הליכה מתחילת המאה ה-20, המציג את סטראוטיפ "האף היהודי" (רויטרס)
 מקל הליכה מתחילת המאה ה-20, המציג את סטראוטיפ "האף היהודי" (רויטרס)   
"טיפוסי! קלישאות על יהודים ואחרים" היא תערוכה שנפתחה במוזיאון היהודי בברלין במרץ השנה, והחוקרת סטריאוטיפים על יהודים, אסיאתיים, מוסלמים, קומוניסטים, שחורים, הומוסקסואלים וקבוצות תיוג אחרות.

מטרת התערוכה לזעזע, והיא מתמודדת עם מגוון רחב של נושאים שאינם "פוליטיקלי קורקט". סמוך לכניסה מוצגת יצירת אמנות פרובוקטיבית הנקראת "49 אפים יהודיים" - מיצג מושך עין של האמן האמריקאי דניס קארדון, בו אפים מוגדלים במגוון מידות וצורות הבולטים מן הקיר.

"האם שחורים הם אתלטים טובים יותר? האם להומוסקסואלים תפיסה מפותחת יותר לאמנות? והאם ליהודים אפים גדולים יותר?", קורא עלון בתערוכה הנקרא "טיפוסי! קלישאות על יהודים ואחרים".

התערוכה, שתוצג עד השלישי באוגוסט לפני שתעבור לשיקגו ולבסוף לווינה, כוללת בנוסף כ-200 פריטים, תמונות וציורים מתרבויות אחרות המציגים סטריאוטיפים כתגובה אוניברסאלית ללא מוכר.

התערוכה מחולקת בהתאם לתרבויות השונות המוצגות בה. כל אגף מתעסק בתקופות היסטוריות שונות בכדי לבחון כיצד סטריאוטיפ מתפתח בכדי להתאים להשקפות המשתנות. מספר אגפים עוסקים במקורות לאנטישמיות בתחילת המאה ה-20. הם מראים כי הגישה היתה נוכחת הרבה לפני שהנאצים תפסו את השלטון בגרמניה.

מיקום: המוזיאון היהודי בברלין.
כתובת: Lindenstrasse 9-14
תאריכים: עד ה-3 באוגוסט.
שעות פתיחה: שני - 10:00-22:00, שלישי-ראשון: 10:00-20:00.
 
מבנה של 290 מטרים בכיפה הגדולה שהעולם ראה מעודו (תמונה: רויטרס)
 מבנה של 290 מטרים בכיפה הגדולה שהעולם ראה מעודו (תמונה: רויטרס)   
"מיתוס גרמניה": תכניותיו של אדולף היטלר לשינוי פני מרכז ברלין באמצעות כיכרות ענק ובניינים עצומים, מוצגות כעת בתערוכה חדשה שנפתחה בחודש מרץ. התערוכה, הנקראת "גרמניה המיתית", מציגה את התוכניות המפורטות של אלברט ספיר לארכיטקטורה הבומבסטית, שכונתה על ידי היטלר "ברלין- בירת העולם".

בלב ליבן של תכניות המבנים הרב-מימדיים, נמצא "ההיכל הגדול", מבנה מכוסה כיפת ענק היכול להכיל 180 אלף איש, שיועד להבנות במקום בו נמצא בנין הפרלמנט של הרייכסטאג. "זה היה אמור להיות היכל הכיפה הגדול ביותר שראה העולם מעודו", אומר דיטמר ארנולד, מנהל התערוכה, בעודו מצביע על דגם של המבנה הענק המזכיר במעורפל את קתדראלת סנט פול בלונדון. "ההיכל הגדול" תוכנן להינשא לגובה של 290 מטרים. קיבולת של 180 אלף איש משמעה, שגודלו אמור היה להיות יותר מכפול מאצטדיון הכדורגל הגדול ביותר הקיים בגרמניה כיום.

למרות ש"ברלין- וולט'אופטסטאדט" (בירת העולם) של היטלר לא התגשמה מעולם עקב התמוטטות הרייך השלישי, ניתן עדיין לראות כיום חלק מעבודת הבנייה הנאצית. בניין הטרמינל הענק בשדה התעופה 'טמפלהוף', ממש מדרום למרכז ברלין, הוא הבניין הגדול ביותר שתוכנן על ידי ספיר שעוד עומד על תילו כיום.

התערוכה היא יוזמה של אגודת "ברלינר אונטרוולטן אי.וי" (העולם התת-קרקעי של ברלין), שיוסדה בשנת 1997 ועוסקת בתיעוד ארכיטקטורה תת-קרקעית. היא ממוקמת בין ה"בונקר פיהרר" בו התאבד היטלר ב-1945 ואנדרטת הזיכרון ליהודי השואה שהוקמה בשנת 2005.

כתובת: Pavillon Gertrud-Kolmar-Strasse 14
תאריכים: עד ה-31 בדצמבר.
שעות הפתיחה: כל יום, 11:00-17:00.
 
 
אישה מחוץ למחנה הריכוז בבלגראד. לראשונה, תערוכה העוסקת בנושא מחוץ לישראל (תמונה: רויטרס)
 אישה מחוץ למחנה הריכוז בבלגראד. לראשונה, תערוכה העוסקת בנושא מחוץ לישראל (תמונה: רויטרס)   
תערוכה המתמקדת בהתמודדות של נשים במחנות ריכוז נפתחה אף היא במרץ, בפעם הראשונה מחוץ לישראל, במוזיאון בעיר דרזדן במזרח גרמניה.

"התערוכה בוחנת את השואה מפרספקטיבה שונה מאוד", אומרת מלאני אוטנברייט, דוברת מטעם מדינת סקסוניה הגרמנית המממנת את התערוכה. "נושא התערוכה אינו הפושעים הנאצים. התערוכה אינה מתמקדת במה שנעשה לנשים בשואה, היא מציגה כיצד הן התמודדו עם המצב שלה", היא אומרת.

אוצרת התערוכה, יהודית ענבר, אמרה כי היה בלתי אפשרי להציג את התערוכה מחוץ לקונטקסט של השואה, אך הרעיון היה לשפוך אור על דבר מה חיובי יותר. "באופן נורמאלי, כשחושבים על השואה, חושבים על רשע ורצח. אך כאן ... יש מסר אופטימי מאוד", אומרת ענבר.

הזוועות שסבלו נשים בשואה משרתות כרקע אינפורמטיבי בלבד בתערוכה. תמונות, צילומים, מכתבים וחפצי אמנות מתארים סיפורים אינדיבידואלים של קרבנות ומוקרנים על קירות המוזיאון.

מחנות ריכוז מסוימים, כגון רבנסברוק בצפון גרמניה, שם מתו 117,000 נשים וילדים, הכילו נשים בלבד. אחרים, בכללם אושוויץ בפולין, הורכבו ממכלאות מחולקות לפי מין.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by