בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
צורפות מקרים 

צורפות מקרים

 
 
אודית לורן בלקין

תכשיטים שעוצבו ב"בית יעקבי", בית הצורפים הידוע מימי קום המדינה, יוצגו בקרוב במוזיאון ארץ ישראל בתערוכה "מעשה צורף"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שמעון יעקבי, צורף ובן למשפחת צורפים, עלה לישראל מאזרביג'אן בשנת 1935 והשתקע בירושלים, שם ייסד את בית הצורפים "בית יעקבי". בשנת 1949הוא העביר את בית המלאכה ליפו. יחד עם אביו, שמעון יעקבי, ועם עולים רבים שהגיעו לארץ בעליות הוותיקות, הם יצרו במקום תכשיטים שביטאו את האמונה במדינה המודרנית הצעירה, את הישראליות החדשה ואת המסורות השונות של עדות ישראל במזרח.
 
 
 
בית הצורפים יעקבי, שנבחר כנציג תעשיית הצורפות של אותן שנים, התבלט מאוד בעשור הראשון של המדינה בדגמיו המקוריים ובאיחוד המסורות השונות והתאמתן לרוח הזמן והמקום. במקום עוצבו אלפי תכשיטים שמשקפים את כור ההיתוך ואת תהליך יצירת הזהות הישראלית החדשה, ורבים מהם נענדו על ידי דמויות ציבוריות כמו גולדה מאיר ובבה אידלסון. אותם מעשי צורפות, ששווקו על ידי מכון הייצור הישראלי מאז שנות החמישים, היו נפוצים ופנו לקהלים נרחבים בארץ ואף מחוצה לה.
 
 
תכשיטים אלו, לצד תכשיטים בדואיים, פרסים ואחרים ששימשו להם מקור השראה, יוצגו בתערוכה "מעשה צורף" שתוצג במוזיאון 'ארץ ישראל' החל מה- 4.5.2008. בתערוכה, אותה אצרה פרופ' נורית כנען קידר, ייחשפו אותן יצירות שיוצרו באותן שנים במפעלים פרטיים על ידי צורפים ויצרנים שהתייחסו לעבודתם כאל מלאכת מחשבת ייחודית ומגוונת. תכשיטים אלו מאפשרים לימוד מעמיק של מלאכת הצורפות המסורתית והחדשה בישראל ובאמצעותם ניתן ללמוד גם על תפישותיהן האידיאיות של יוצריהם וקהליהם.
 
 
 
 
התערוכה "מעשה צורף" נפתחה ביום ראשון, 4/5/2008, ותימשך כחצי שנה במוזיאון ארץ ישראל, חיים לבנון 2, רמת אביב, תל אביב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by