בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
טיולי מורשת 

טיולי מורשת

 
 
שחף איל

אתרי מורשת קרב והנצחה פזורים בכל רחבי הארץ: בדרך לירושלים אפשר לראות את המשוריינים החרוכים, ובמקומות אחרים ניתן לצפות בשחזור אתרי קרב או אנדרטאות. מפארק רבין ועד מצודת יואב: לטייל וגם לזכור

 
 
 
 
 
 
 
 
 

החזית הדרומית - מאשדוד ליד מרדכי

הצבא המצרי פלש לתחומה של ארץ ישראל ב- 15 למאי 1948, יום לאחר הכרזת העצמאות של מדינת ישראל. מטרתו העיקרית של הצבא המצרי היתה כיבוש תל אביב, אך בדרכם למטרה נתקלו המצרים בהתנגדות מצד היישובים נירים, כפר דרום, ויד מרדכי. ההתקפות המצריות על כפר דרום ונירים נכשלו, אך ב-24 למאי, כבשו המצרים את יד מרדכי לאחר שישה ימים של מערכה. ב- 29 למאי נעצר הצבא המצרי בגשר "עד הלום", וזו הייתה הנקודה הצפונית ביותר אליה הגיעו המצרים בדרכם לתל אביב. מדובר, אגב, כ-35 ק"מ דרומית מתל אביב.

את הטיול כדאי להתחיל בצומת אשדוד, בכביש הפונה דרומה לכיוון אשקלון. לאחר נסיעה של כ-6 ק"מ מגיעים לגשר הנקרא "עד הלום", בזכות הצלחתו של צה"ל לבלום את הפלישה בנקודה זו. ממערב לגשר נמצא "פארק עד הלום", שם תוכלו למצוא לוחות עם הסברים על האזור ועל הקרבות שהתחוללו בו לאורך ההיסטוריה בכלל ובמלחמת השחרור בפרט. בנוסף לגשר עצמו, נשמר במקום גם פילבוקס, אחת מאותן עמדות שמירה בריטיות, וכן "עמדת ויקרס" עמדה מבטון שיצקו המצרים בסוף מאי 48'. בפארק שתי אנדרטאות: אנדרטת גבעתי, "ללוחמים שזעקו עד הלום", וב-1980, בתמורה להשארת אנדרטאות בסיני, הוקמה כאן אנדרטה לחיילי הצבא המצרי שלא שבו הביתה.
 

פארק רבין ורכס שיירות

רכב מהשיירות על ההר (רויטרס)
 רכב מהשיירות על ההר (רויטרס)   
קרן קימת לישראל בחרה להנציח את זכרו של ראש הממשלה, יצחק רבין, בפארק רחב ידיים באזור שבו לחם להקמתה של המדינה. כאן התחוללו קרבות עזים וקשים על הדרך לירושלים בתש"ח, וכאן פרצו את המצור הכוחות שעליהם פיקד רבין כמפקד חטיבת הראל של הפלמ"ח. הפארק משתרע על פני
כ- 15,000 דונם, ובשטחו תוכלו להכיר יחידות גיאוגרפיות שונות ואתרים היסטוריים המייצגים את תולדות הארץ מתקופת התנ"ך. חלקו העיקרי של הפארק נמצא בשפלת יהודה, באזור דרך בורמה וחלקו הנוסף בהרי יהודה עצמם, ברכס השיירות. בנוסף לאתרי מורשת קרבות תש"ח, מצויים בפארק אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים שונים, המהווים עדות לרצף ההיסטורי של התיישבות היהודית במקום מאז ימי המקרא.

הנוף הנשקף ממרומי רכס שיירות מרהיב ביופיו. אם עולים אל הרכס בשעות אחר הצהריים, יורדת שמש אדומה לכיוון מערב בשקיעה שרבים כבר אמרו עליה כי היא אחת מיפות בארץ. רכס שיירות מסביר בצורה הטובה ביותר את הבעייתיות שהייתה במלחמה על הדרך לירושלים. ממרומי הרכס ניתן להבין עד כמה היה קל לפגוע בנוסעים בכביש. מדובר היה בכביש ברוחב של שישה מטרים, משובש ומפותל, שהשליטה בו הכריעה את כף המלחמה. שביל ישראל עולה אל רכס שיירות ועובר במשלטים 16 ו-21, מהם נשקף נוף יפהפה על הדרך לירושלים. במשלט 21 (המערבי מבין השניים) תוכלו למצוא את שלט הברונזה עם שירו של חיים גורי "באב אל וואד", הוא שער הגיא הנשקף מולכם.
 
 

גבעה 69

מגשר "עד הלום" המשיכו מעט דרומה לגבעה 69, הקרויה כך משום גובהה - 69 מטר מעל פני הים. הגבעה הייתה משלט חשוב תחת שליטת ישראל. המקום שימש לחסימת הכביש הסמוך, הכביש בו נעו המצרים במלוא כוחם אל פנים הארץ. ב-10 ביוני נכבשה הגבעה על יד המצרים בקרב קשה שעלה באבדות רבות ללוחמים היהודים. אחרי תבוסת המצרים באזור נכבשה הגבעה על ידי צה"ל, ב-27 לאוקטובר, 1948. כיום מצויים על הגבעה אנדרטה לזכר לוחמי גבעתי, וכן שלושה מיכלי מים שבנו הבריטים לצרכי המחנות שלהם באזור. הטנק שמוצב במקום הינו טנק שהובא לכאן אחרי מלחמת ששת הימים. מסביב לאתר האנדרטה הוקמה חורשת פיקניקים יפה. האזור כולו יפיפייה ופורח, ומשלב גם נוף חקלאי.
 

לטרון ומיני ישראל

מבקרת במיני ישראל (אימג'בנק/Gettyimages)
 מבקרת במיני ישראל (אימג'בנק/Gettyimages)   
באזור לטרון התנהלו קרבות עזים במהלך מלחמת העצמאות. זה היה אזור אסטרטגי חשוב כיוון שכלל את תחנת המשטרה הבריטית, המנזר והכפר הערבי שהיו בשליטת הערבים והלגיון הערבי-ירדני. אלה חסמו באש את הכביש הראשי לירושלים, ותחנת המשטרה הפכה למוקד המצור על ירושלים. ניסיונות חוזרים ונשנים של ההגנה וצה"ל לכבוש את משטרת לטרון גרמו למספר עצום של נפגעים (מעל 100 חללים), שהיו כעשירית מכלל חללי מלחמת העצמאות. ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, נפצע במהלך הקרב על לטרון, במלחמת העצמאות, כאשר שירת כמפקד מחלקה בחטיבת אלכסנדרוני. משטרת לטרון לא נכבשה עד מלחמת ששת הימים, אך נשארה כמובלעת מבודדת בתוך שטח שהיה בשליטה ישראלית. לאחר העברת הדרך לירושלים אל כביש הגבורה, כבר לא הייתה חשיבותה של משטרת לטרון רבה, למרות שהחיילים ששהו בה הטרידו בירי את חקלאי הסביבה. כיום נמצא במתחם משטרת לטרון מוזיאון "יד לשריון" הכולל מעל 200 טנקים ורכבים קרביים משוריינים אחרים מכל צבאות העולם. לצורך שימור צביונו האותנטי של מבנה המשטרה, לא תוקנו סימני פגיעות הכדורים והפגזים, הכתובות הערביות וחדר המעצר, מוסגרו ושופצו.

במרוצת השנים התפתח אזור לטרון והפך לאזור תיירותי מפותח ובו אתרים רבים העוסקים במורשת ישראל. בשנת 2002 הוקם סמוך ללטרון אתר מיני ישראל ובו דגמים מוקטנים של מבנים חשובים בישראל. באזור לטרון תוכלו למצוא גם את "מנזר השתקנים". הנזירים המתגוררים במקום מאמינים באורח חיים של פשטות תוך נדירת נדר של שתיקה, הם אינם חיים מתרומות, אלא מתפרנסים מחקלאות ומהיקב הנמצא במנזר.
 

מצודת יואב – משטרת עיראק סואידן

במסגרת חיפושיהם אחר דרכי הגנה וכדי למנוע חיכוכים וסכסוכים בין האוכלוסייה היהודית והערבית, הקימו הבריטים, החל משנת 1936, שורה של מצודות משטרה אשר חלשו על הדרכים ושמרו על השקט האזורי. בראשית שנת 1940 נבנתה המשטרה סמוך לכפר הערבי עיראק על מנשייה השוכן סמוך לכפר ערבי נוסף בשם מג´דל, שלימים ייהפך להיות העיר אשקלון.

עם תום המנדט הבריטי מסרו האנגלים את המצודה לידי הערבים. עם העברת המצודה לשליטה ערבית ניתן לה השם "משטרת עיראק-סואידן", על שם כפר ערבי ששכן בסמוך. מיד עם השתלטות הערבים על המצודה החלו ההפגזות על קיבוץ נגבה והמקום כונה בפי חברי הקיבוץ ותושבי האזור "המפלצת על הגבעה".

באמצע חודש מאי 1948, עם הכרזת המדינה, החלה חדירת הכוחות המצרים מדרום בסיוע של כוחות ערבים נוספים ובמצודה הוצבה יחידה מובחרת וחמושה היטב, שהיוותה חלק בלתי נפרד מהמערך הלוחם של הצבא המצרי. המצודה נכבשה על ידי צה"ל רק אחרי שבע התקפות כושלות, בנובמבר 1948‬ על ידי חטיבה 8 של השריון בפיקודו של יצחק שדה ובסיוע חטיבת גבעתי. בשמה החדש היא מנציחה את יצחק דובנו, מפקד נגבה ההרוג, שכינויו ב"הגנה" היה יואב. לפני שנים אחדות הושלם שימור המבנה המרשים, שהוסב למוזיאון ולאתר ההנצחה של חטיבת גבעתי. בקומה הראשונה מוצגים מפות, תעודות, מסמכים ותצלומים המתעדים את שהתרחש באזור בין השנים 1948 ו-1956.

קישורים נוספים:
אירועי יום העצמאות
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by