בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בוגדת? תשלמי 

בוגדת? תשלמי

 
 
עו``ד ענבר שנהב

רגע לפני שהזעם עולה לך לראש, מסבירה עו"ד ענבר שנהב מה לעשות כשאשתך בוגדת בך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צילום אילוסטרציה: asap images‏
 צילום אילוסטרציה: asap images‏   
בשבוע שעבר התקשר למשרדי לקוח שבו טיפלתי במסגרת תיק הגירושים שלו. הוא סיפר לי בזעם שאשתו של החבר הכי טוב שלו בוגדת בו. הלקוח לשעבר אמר שחברו גילה את הבגידה במקרה, כשראה את השניים נכנסים יחד ללובי של מלון שבו קיים פגישת עסקים. הגבר הנבגד מאוד פגוע ולא יכול להמשיך לחיות עם אשתו אחרי מה שגילה, ועכשיו הוא מחפש נקמה.

פגשתי את החבר, ולאחר שהבנתי את מצבו הסברתי לו שלדעתי, עם כל הצער שבדבר, נקמה תביא להרס המשפחה - ובמיוחד תגרום נזק בלתי הפיך לילדיו. עם זאת, אמרתי לו במפורש שניתן לנצל את הבגידה של אשתו ולהשתמש בה בתהליך המשא ומתן. כמו כן, הבהרתי לו שאם לא נצליח להגיע להסכם כולל שייטיב עימו, נשתמש בראיות של בגידתה לצורך קביעת האסטרטגיה של התיק. טקטיקה נבונה תוכל לשלול ממנה את מזונותיה, כתובתה וזכויות אחרות.
 

איך תוכיח שהיא בוגדת?

צילום אילוסטרציה: zabara tango, flickr
 צילום אילוסטרציה: zabara tango, flickr   
כדי להוכיח את בגידת האישה, על הבעל להביא לבית הדין הרבני שני עדים שיכולים להעיד על כך. העדים צריכים לספר על המקרה שאירע, אולם אסור להם להעיד על מקרה שאירע בשבת, כי הדבר פוסל את העדות. בנוסף, העדים צריכים לעמוד בשני קריטריונים: האחד, שהם גברים, והשני שאינם קרובי משפחה של בני הזוג.

חשוב להדגיש שדינה של אישה הבוגדת בבעלה אינו דומה לדינו של גבר הבוגד באשתו. דיני המעמד האישי מבוססים ברובם על הדין האישי, שהוא ההלכה היהודית. ההלכה היהודית רואה בחומרה זינוי (בגידה) של אישה בבעלה ועל כן הסנקציות הן רבות יותר. מאידך, כאשר גבר בוגד ההלכה היהודית אינה שופטת אותו בחומרה, ובפועל הוא אינו מאבד זכויותיו ואף בבית הדין הרבני יש לו האפשרות "להתחרט על מעשיו ולשנות את דרכו".
 

המדריך המלא לבעל הנבגד

 
מזונות אישה: אישה הבוגדת בבעלה מפסידה את הזכות לקבל את המזונות המוקצים לה. על פי ההלכה היהודית, בעל חייב לפרנס את אשתו עד יום הגט על פי רמת החיים שאליה הורגלה במהלך הנישואין. חיוב זה הינו חיוב במזונות אישה ואינו קשור למזונות הילדים. במקרה שבו האישה בגדה, לא ייפסקו לאישה מזונות עבור עצמה, שכן היא לא מילאה את חובותיה כלפי בעלה, ועל כן הוא אינו חייב בחובות כלפיה.

לכן, אם אשתך בגדה בך, כדאי שתשמור ראיות או תשיג ראיות על הבגידה וכך תוכל להוכיח לבית המשפט או לבית הדין הרבני שלא מגיעים לה דמי מזונות. חשוב לציין, כי דמי מזונות אישה שנפסקים הנם קריטיים לאופן שבו יתנהל תהליך הפרידה. בדרך כלל, כאשר אישה מקבלת מזונות אין לה אינטרס למהר ולסיים את הסכסוך.

כתובה: הבגידה בבעל תביא להפסד סכום הכתובה שעליו חתם הבעל כשטר חוב במעמד הקידושין. במקרים רבים, פוסק בית הדין הרבני את סכום הכתובה (או סכום תקרה שנקבע על ידי בית הדין הרבני הגדול) כאשר הגבר רוצה להתגרש ואין לו עילת גירושין על פי ההלכה. כאשר אישה בוגדת, היא מאבדת את הזכות לסכום שאליו הבעל התחייב.

כל הקודם: על הבעל הנבגד לפנות ראשון לבית הדין הרבני בתביעת גירושין, ולצרף לתביעה את עניין הרכוש. במקרה זה, בית הדין הרבני יכריע גם בסוגיות אלה, אף שבדרך כלל זהו עניין אזרחי. אם אכן הוכיח הבעל את דבר הבגידה, האישה עלולה להפסיד את החלק שמגיע לה מהרכוש הרשום על שם בעלה (לרוב מחצית). חשוב להדגיש, כי על פי החוק אישה שבגדה מפסידה רק את מזונותיה ולא את הרכוש, אולם בפועל, אם הבעל פנה לבית הדין הרבני - האישה תיאלץ להיאבק אפילו על מה שמגיע לה על פי חוק. הסיבה לכך היא שבגידה של אישה בבעלה הינה עבירה הלכתית חמורה, ובית הדין הרבני אינו נוהג לאישה שבגדה זכויות ברכוש.

הוכחות: כאשר גבר רוצה להתגרש עליו להוכיח לבית הדין הרבני שיש לו עילת גירושין, ולהביא סיבה הלכתית שתחייב את האישה בקבלת הגט. ברור שאם גבר מוכיח שאשתו בגדה בו, יחייב בית הדין הרבני את האישה לקבל את הגט. חשוב לשמור את ההוכחות לדבר הבגידה, למקרה שהאישה לא תרצה לקבל את הגט מרצונה.


עו"ד ענבר שנהב היא בעלת משרד עורכי דין, מומחית לדיני משפחה, גירושין וירושה
לאתר של עו"ד ענבר שנהב
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by