בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
נשים 
את כל החבילה  

את כל החבילה

 
נשים |
 
רביד פלג

מה עושות רווקות בנות 30+ מול מכבש הלחצים הסביבתי להביא ילדים לעולם ויהי מה, בעוד הן פשוט רוצות לעשות את זה בדרך המסורתית, עם זוגיות ואהבה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה כבר רציתי, להביא ילדים כמו כולן? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 מה כבר רציתי, להביא ילדים כמו כולן? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
הן יפות, מוכשרות, אינטליגנטיות ובנויות לזוגיות. איך לעזאזל הן הגיעו לגיל הזה שכולם טוענים בפניהן שהגיע הזמן להביא ילדים, לפני שיהיה מאוחר מדי. הן פשוט רוצות להיות כמו כולן. בעל, שלושה ילדים וכלב. האם זה יותר מדי לבקש היום?

תעודת הזהות: מין:נ', שנת לידה: מינימום 1976, מצב משפחתי: ר'. ישנה באלכסון, מברשת שיניים יתומה בכוס הכיור, כרית אחת ושמיכה זוגית. על אף החיים בעידן המודרני, המאפשר את המשכיות הדור בתנאי מעבדה, ישנן עדיין נשים רבות, החולמות להקים בית על פי מיטב המסורת, שלב א' – כיבוש המין הגברי, שלב ב' – צאצאים פרי אהבה זוגית. כיצד הגענו להיות רווקות בנות 30+, ללא בן זוג? איך זה מרגיש עמוק בפנים, כשסביב החָבֵרה נושאת תינוק ועוד אחד בדרך? על כך ועוד בראיון עם שמוליק סגל קינר, פסיכותרפיסט, ת.ל.מ תל אביב, המרכז לטיפול פסיכולוגי, יעוץ ואבחון.

בחדר הטיפול

"אתחיל בכך שמגיעות פניות רבות של מטופלות העונות על המאפיינים הללו, המוטרדות ועסוקות בעניין הזוגיות מתוך כוונה ברורה להקים משפחה", מתאר סגל קינר. "למען הסר ספק, גם גברים רווקים עסוקים באותן סוגיות בדיוק, אף שעבורם העניין מעט מסובך יותר, בהעדר האפשרות הטבעית שלהם להביא צאצאים לעולם בדרך אחרת".

העידן החדש

"ראשית, יש לזכור כי גיל הנישואין עולה בהדרגה ופחות מקובל כיום להינשא בשנות העשרים המוקדמות. אם בעבר גיל שמונה עשרה היה גיל הבגרות הצעירה, הרי שהיום בקלות ניתן לומר כי גיל הבגרות נמצא היכן שהוא בטווח שבין גילאי העשרים המוקדמות ועד לגיל שלושים. יש את אלו שיטענו אף עד גיל ארבעים. בעידן הנוכחי, על מנת להיות ישות עצמאית, המכלכלת עצמה, יש צורך בלימודים גבוהים, מה שבאופן ברור דורש זמן. כמובן שיש את אלו המוצאות את בני זוגן על ספסל הלימודים או מחוץ למסגרת, אך עבור אלו שידן לא צולחת בכך זה כעין 'זמן שלא שב'. יותר מכך, רווקה שסיימה את לימודיה, מירב מאמציה מושקעים בבניית קרירה, מה שמותיר זמן מועט למציאת בן זוג. הנשים של ימינו מוצאות עצמן בקונפליקט לגמרי לא פשוט. מחד, מצופה מהן להיות נשים עצמאיות, בעלות השכלה וקריירה, ומאידך גיל הפוריות האופטימלי נע בין גילאי שמונה עשרה ואף קודם ועד לגילאי העשרים המאוחרות. באותו פרק זמן נדרשות שתי פונקציות מנוגדות, שאינן יכולות להתנהל יחדיו. עניין זה יוצר פער פסיכולוגי מסובך".
 

תיק-תק

 
כולנו מכירות את אותו שעון פנימי, שבאופן מתמיד נע לאחור, מחסיר את הדקות להפיכתנו אמהות בפוטנציה. אמנם מדובר בשעון אישי לכל הדעות, אך אין זה מונע התערבות חיצונית המשמיעה ללא הרף את המנטרה 'זה לא מתחיל להיות מאוחר מדי?'. מלבד השעון הביולוגי, הלחץ הסביבתי גובה מחיר משל עצמו. "רווקה בשנות השלושים לחייה מתמודדת עם מכבש לחצים, הן של הסביבה הקרובה, והן של הרחבה", מסביר סגל-קינר. "כל ילדה גדלה תוך ציפייה שעם בגרותה היא תינשא בשמלה לבנה ותקים משפחת צאצאים. זהו תהליך סוציאליזציה ראשוני ומקובל מאד בארצנו. במסגרת המשפחה, לא אחת, נתקלות הרווקות במבטים נוקבים, במיוחד באירועים משפחתיים או חגים משותפים. לעיתים אח או אחות צעירים נישאים לפניה, מה שעלול לגרום לאי נוחות מצד הרווקה, תוך תחושת אכזבה מצד המשפחה".

חברות, חברה וציפייה

"ככל שהגיל עולה, החברות שסביב מתחילות להינשא בעצמן, ומקימות משפחה. רווקה, שחברה קרובה שלה נישאה עם בחור סביר פלוס, חשה לעיתים קרובות קנאה עצומה ועצבות על מר גורלה, לצד השתתפות בשמחה. תחושת כשלון מתחילה לנקר בקרבה, ומחריפה בכל עת שמישהו מהסביבה הקרובה מוצא את שהיא מחפשת – זוגיות, נישואין, ילדים וכד'. בעניין הסביבה הרחבה, מדינת ישראל היא בעלת שיעורי ילודה גבוהים למדי, בחברה שכזו, מצופה שכל אישה תמשש את אישיותה על ידי הפיכתה לאם. אין מידת סובלנות כלפי אישה שבוחרת שלא להביא לעולם ילדים, אישה הבוחרת בקריירה או לימודים. בחירה זו נתפסת כחריגה. ככל שמתעכבת השגת הזוגיות או האמהות, גדל הפער בין הדרישה של הסביבה ואף שלך מעצמך, ליכולות שלך להשיג את אותה דרישה. מצב זה יותר לחץ רב ביותר וחוויה רגשית קשה".
 

מדוע כל כך קשה?

עוד פעם דייט? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 עוד פעם דייט? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
"מלבד ציפיות החברה וערכיה, קיים קושי ממשי נוסף הבא לידי ביטוי במלאכת מציאת בן הזוג", מרחיב סגל-קינר. "חיפוש אחר בן זוג זו עבודה במשרה מלאה. רווקה שעובדת שעות רבות במהלך היום, כמו נדרשת לצאת 'למשמרת נוספת' בסוף היום, דבר הדורש כוחות עצומים ומשאבים בלתי נדלים. אחת החוויות המתוארות על ידי אותן רווקות, היא ניצול מקסימלי של שעות הערב: יציאה לדייט בשעה מוקדמת, תיאום שיחת טלפון של חברה באם יהיה צורך להחלץ מהדייט הלא מוצלח, וניסיון לקבוע דייט נוסף לאחר זה הכושל, עוד באותו הערב. ללא ספק עבודה מאומצת וקשה. על מנת למצות את האפשרויות ה'זמינות', הרווקה נמצאת במרדף אובססיבי, במובן החיובי של המילה – היא מבקשת מכל מכריה לחפש ולנסות להכיר לה בחור נחמד, מפעילה את כל המערכות לטובת העניין, שוב מדובר בהשקעת אנרגיה מרובה.

לבד במערכה

אישה רווקה שקשריה החברתיים הם מועטים, מוצאת עצמה פעמים רבות בבדידות וניכור. מחד היא חסרה מקורות לסיוע במשימה, ומאידך אין ברשותה מקורות כאמצעי תמיכה. פעמים רבות הרווקה נדרשת להצגת 'עצמי מזוייף' במצבים שאינם נוחים לה, כמו לשמוח בשגרת חייה של זו שכבר אם. למעשה, בתוך תוכה היא 'נקרעת' ומוטרדת. הצגת עצמי שכזה, לעומת העצמי האמיתי, גובה אנרגיה עצומה ומותירה את האני במקום חלש ופגיע. האכזבות שנוחלות רווקות רבות מדייטים בלתי מוצלחים, מביאות לאכזבות בזו אחר זו. כמו כן, עולם ההיכרויות של היום, על האתרים השונים, מלווה ברמאויות ושקרים, מה ששוב מקשה על מלאכת החיפוש. עניין אחרון המקשה על הרווקות, טמון בלחץ 'למצוא כבר את האחד", תחושת הלחץ והמרדף אינה משאירה מקום של שקט ושלווה לחיפושים. בעבודתי הטיפולית מצאתי כי נשים בוחרות יותר 'לא לבחור' בזוגיות מאשר 'להתפשר' על אחת שאינה מוצלחת".

נקודות של אור

המסע ללא ספק קשה ורצוף מהמורות. מה בכל זאת מותרת הרווקה הבשלה מזו הצעירה? "ככל שמתבגרים מתרחבת ומשתפרת היכולת 'לוותר', אין מדובר בוויתור 'כואב', אלא בהפנמה אמיתית ובוגרת, כי אין אבירים על סוס לבן, ועל מנת למצוא ולקיים זוגיות יש להתפשר, לוותר, להתגמש ולהגיע להתאמה על ידי עבודה מתמדת. ההסתכלות על העולם בתור רווקה בוגרת היא אחרת, לא כל עניין מקבל משמעות הרת גורל כמו בגילאי העשרים המוקדמים. יש יותר חיבור והבנה של המציאות, פחות חיפוש אחר פנטזיה. יותר כלים ובשלות להתמודד עם מצבים, שבגילאים המוקדמים יכולים להביא לפיצוץ ופרידה".

חיינו הבוגרים מלאים וגדושים ממילא, לימודי השכלה גבוהה, עצמאות כלכלית ועלויות מופרזות של מחייה ממוצעת. משימת מציאת החצי השני, תחת העול שלעיל, היא משימה בלתי פשוטה, שלעיתים אף מצריכה עזרה מקצועית. על מנת לצלוח את 'שדה הדייטים' אין ספק שצריך להיות לעיתים 'גיבורי הישרדות'.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by