בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בחלום השמיני  

בחלום השמיני

 
 
רויטל קיבק ארמה

אם אתם הורים טריים סביר להניח שעייפות היא לא בדיוק מנת חלקכם. אז מה עושים כשהגוף רוצה לישון אבל התינוק לא ממש? מהן ההשלכות על כל תחומי חייכם וכיצד סוף סוף תופסים תנומה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כמו זיכרון רחוק (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 כמו זיכרון רחוק (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
תשושים ומותשים? מתקשים לשמור על עיניים פקוחות? ומה שלום העבודה? והזוגיות? ומצב הרוח? אם כל אלה במגמת ירידה ניכרת והתינוק שלכם מתקשה להירדם, סביר להניח שכל זה לא יחלוף מאליו. הכול על הורים שעייפים מהתינוקות שלהם, שלא רוצים ללכת לישון. ראיון עם פרופ' אבי שדה, ראש המעבדה להפרעות שינה בילדים באוני' ת"א.

מהי בעיית שינה?

"בעיית השינה השכיחה היא חוסר יכולת או קשיים בולטים של תינוקות להירדם, יקיצות מרובות וממושכות בלילה ללא יכולת לחזור לישון באופן סדיר. בחצי השנה הראשונה אין המדובר בהפרעות שינה - התינוק עובר תהליך מואץ של התפתחות והוא נמצא עדיין בתהליך טבעי של מעבר ממצב של שינה לא רציפה שמפוזרת על פני כל היממה, למצב של שינה רציפה בלילה. אצל חלק מהתינוקות יסתבך התהליך הטבעי לכדי בעיית שינה".

תינוקות לא ישנים

"הספרות המחקרית מצביעה על כ- 20%-30% מהתינוקות שסובלים מהפרעות שינה. מה שאומר, שבמשפחה ממוצעת בת 3 ילדים, יסבול לפחות אחד מהם מהפרעת שינה. שליש מההורים מגדירים את הפרעת השינה כ"בעיה משמעותית וחמורה" ומבקשים לפנות לגורם מקצועי. התופעה מוכרת ושכיחה, בעיקר בטווח הגילאים שמגיל חצי שנה ועד 2-3 שנים ראשונות , אולם החדשות הטובות הן שבמרבית הבעיות אפשר לטפל די במהירות - בהדרכה נכונה של ההורים ובמספר מצומם של פגישות".

זה בטח יעבור

"רבים מן ההורים שפונים לגורמים מקצועיים מתייחסים לבעיות השינה כאל משהו שיעבור מאליו עם הזמן, למרות שהן בעיות עיקשות. ממחקרים עולה, שכ- 50% מהתינוקות שסבלו בחצי שנה-שנה ראשונה לחייהם מהפרעות שינה ולא טופלו, ימשיכו לסבול מבעיות שינה משמעותיות גם בגיל 3".
 

עוינים את התינוק

שלוש ארבע ולעבודה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 שלוש ארבע ולעבודה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
אי סדירות בשינה של תינוקות פוגעת במישור הרגשי והתפקודי שלנו כהורים: "התינוק לא מצליח להירדם ואנחנו לא יודעים למה, ומה הוא רוצה, ולמה דווקא לנו? זה מפתח תחושות עוינות כלפי התינוק ותחושות שליליות לגבי היכולת שלנו כהורים.

הזוגיות מסתבכת

"יש עימותים בין ההורים על מה נכון ומה לא נכון לעשות בהקשר להפרעות שינה. לפעמים התינוק מוכן להירדם רק במיטת ההורים והאבא הולך למיטה אחרת. המתחים בין בני הזוג מקצינים עוד יותר את הנטל הרגשי הכבד".

לא מתפקדים

המחיר שהורים משלמים מבחינה תפקודית הוא כבד מאד: מחקר שבוצע בארה"ב מצא, שלהפרעות שינה ישנן גם השלכות כלכליות – יש פגיעה בתעסוקה של הורים, שנשארים בבית כדי שיוכלו לתפקד. יש אמהות שסוחבות את זה שנים ולא יוצאות לעבודה, כי הן כ"כ מותשות וחוששות בצדק, שהן לא יוכלו לתפקד כראוי במקום העבודה. אלה שכן הולכים לעבודה משלמים מחיר כפול: הם גם חסרים שעות שינה וגם עובדים קשה. אימהות יוצאות לעבוד אחרי לילה מוטרף וחוזרות בשעות אחה"צ - ערב, עם חרדה לקראת הלילה הבא".

פוגע בבריאות

"מחקרים מצביעים על כך, שהורים רבים לתינוקות עם בעיות שינה הופכים בעצמם לחשוכי שינה כרוניים. זה קורה כשההורה כבר לא מסוגל להירדם, בגלל המתח והדריכות לקראת ההתעוררות הבאה. מחקרים מראים שדיכאון לאחר לידה מחמיר ומתמשך זמן רב יותר אם התינוק סובל מהפרעות שינה. מחסור רציני בשינה גורם לעייפות ותשישות, לפגיעה במצב הרוח ובמוטיבציה, עד כדי מצב של דיכאון. מחסור בשינה עלול גם להביא לידי פגיעה במערכת החיסונית, עמידות למחלות פגיעה בזיכרון וביכולות הקוגניטיביות – קריטי בעיקר כשמדובר בעבודה הדורשת חדות שכלית והפעלת חשיבה".

פתרון בנמצא

פרופ' שדה ממליץ לחלק את הנטל בין ההורים: "פעמים רבות אבות מוציאים עצמם אל מחוץ לתמונה, כי 'הם המפרנסים העיקריים' ו'כי הם לא יכולים להניק'. כשאימהות עובדות, אין סיבה מדוע לא לחלק את הנטל הזה, מה שיעזור ויאפשר לכל אחד מבני הזוג לשמור על שפיות. פיתרון נוסף הוא "חטיפי שינה": "אפשר להשלים שינה, גם אם זה רק ל- 20 דקות ובמהלך יום העבודה". ועצה אחרונה על הדרך, ותרו על עוד תכנית טלוויזיה מיותרת, ולכו לישון מוקדם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by