בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
יורד מכס המלוכה  

יורד מכס המלוכה

 
 
רביד פלג

כיצד בא לידי ביטוי שינוי מעמדו של הילד הבכור עם הולדת האח הנוסף? כיצד להתייחס להתנהגויות שונות שלו שיבואו במהלך הזמן? ומה באמת עובר עליו כשאין הוא יותר המלך היחיד בבית?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יש דברים שאפשר לעשות יחדיו (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 יש דברים שאפשר לעשות יחדיו (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
עם לידתו של ראשון השושלת, מתחיל תקתוק השעון. לא זה 'הביולוגי', זה של אותו תינוק רך, הקוצב את זמנו כילד בכור ויחיד. מרבית הילדים זוכים לאח או אחות נוספים, ואם תשאלו אותם, יתכן ותכופות יעידו כי לצד הזכייה, ישנם גם קשיים. כיצד ניתן ונכון לשמור על מעמדו של האח הבכור? האם "תוותר לו" זה לא למעשה כמו לומר לו "וויתרנו עליך"?, עצות והסברים בראיון עם איתן אדר, עובד סוציאלי קליני, מטפל זוגי ומשפחתי, מנהל ת.ל.מ אשכול, המרכז לטיפול פסיכולוגי, ייעוץ אבחון והכשרה.

הורה נבוכים

ללא ספק מדובר במקצוע המורכב והחשוב ביותר ב'שוק'. עם זאת, אין תעודת הכשרה להורות ועד היום טרם הומצאה גרסת התינוק המלווה בהוראות הפעלה. בית ילדותינו וזוגיות הורינו, הם בתי הספר שלנו להורות, כך טוען איתן אדר. "הורים רבים נוהגים באופן דומה להוריהם או שונה מהם, לעיתים מתוך בחירה, ולעיתים כיוון שזה מה שלמדו והפנימו. בהיעדר התנסות קודמת, הילד הראשון הוא כעין שפן ניסיונות. בעקבות כך, הגעת הילד השני, להורים בעלי ניסיון כלשהו, לעיתים נחווית כקלה יותר, וללא ספק שונה מזו הראשונה. הורה לילד שני בקיא מעט יותר בהתנהלות היומיומית עם הרך הנולד, אך חווה לראשונה את ההתמודדות עם תינוק לצד ילד נוסף, האח הבכור".

מיחיד לאח

הילד, שעד עתה היה יחיד, וללא ספק מיוחד, מתנסה בתוספת חדשה למשפחה, שמשנה את עולמו, לפחות באופן חלקי. "אחד הדברים החשובים באמת הם ההכנה המוקדמת של הילד הבכור, לקראת הצטרפות אח או אחות חדשים למשפחה. כמובן, יש להכינו בהתאם לגילו, ליכולתו השכלית והרגשית. כלל חשוב במעלה הוא ההבנה כי תהליך התרחבות המשפחה הוא תהליך טבעי ונורמלי. הורה שמבין, חש ופועל מתוך נקודת מוצא כזו, יקל את קבלת השינוי גם בקרב ילדו. כל התייחסות יוצאת דופן או מוגזמת, לא תשרת את המטרה. באותה מידה, יש להימנע מלהציג תמונה אידיאלית כדוגמת, "זה יהיה כיף, אתה תראה..", שכן תמונה זו אינה משקפת מציאות, הרי זו לא תהיה תמיד מהנה, יהיו גם קשיים, הן להורים והן לילד הבכור. נכון לספר לילד, על פי מיטב הבנתו, שיתכן ויהיו רגעים של קושי, להביע בפניו את הלגיטימיות של הופעתם, גם לו וגם לאימא ואבא. לקראת הלידה, ובהתאם לגיל הילד, יש מקום לשלבו בהכנות לקראת בוא התינוק. כיוון שהילד הוא חלק מהמשפחה, הוא יכול לקחת חלק בשינוי ובהיערכות, כדוגמת עזרה בסידור חדר התינוק".
 

מקום בטוח

 
בטחון משפחתי חשוב במעלה להתפתחותו של כל ילד. בטחון זה בא לידי ביטוי בין השאר בנוכחות הורית, בחום שהם מעניקים ובהתמודדות נכונה עם מצבים קשים. הצטרפותו של ילד נוסף למשפחה עלולה לעיתים לפגוע בביטחון המשפחתי ובביטחון הילד, באשר למקומו בקרב הוריו. במקביל אליו, נוספת דמות למשפחה, הדורשת התייחסות אינטנסיבית, וחולקת עמו את אותו מרחב של זמן. "מקרה לביטחון משפחתי מעורער יכול להיות הורה שחש כעס נוכח התנהגות שלילית נורמטיבית של ילדו הבכור בעקבות התרחבות המשפחה. כעס או כעסים כלפי התנהגות הילד, יעכירו את האווירה ואף יגרמו לילד לאבד מביטחונו. נוכח התנהגות שלילית של הילד, יש להגיב בהבנה, קבלה ולהמשיך להביע חום יחד עם מסר ברור כי המשפחה גדלה ויש להסתגל לשינויים. כל זאת ובלבד שהילד הבכור ימשיך לקבל את תשומת הלב שקיבל קודם לכן, השינוי יהיה במינון.

זמן איכות

כיוון שפעמים רבות האם היא זו שעסוקה בגידול התינוק החדש, חשוב שתקצה זמן ייחודי לילד הגדול, לבילוי משותף ביחידות. אם הילד רגיל היה לטקס של סיפור לפני השינה, שסופר בידי האם, חשוב לשמור על הטקס הנוכחי, גם לשם הרצף והמשכיות החיים של הילד וגם עבור זמן האיכות של הילד עם אימו לבד. כמובן שיש להסביר לילד הבכור כי אימא תהיה עסוקה יותר, וכי פעילויות רבות תהיינה משותפות לו ולרך הנולד, אך במקביל לזה, לדאוג לפעילויות וזמן ברור לילד לבד עם שני הוריו, אחד בכל פעם. גם כאן חשוב לא להגזים, כלומר, לא ליצור מצב שבו הילד יזכה לפינוק יתר כיוון שעכשיו הוא במעמד של 'תחרות' עם דמות נוספת על משאב הזמן ההורי. הענקת פינוק כזה יכולה לנבוע מתחושת אשם של ההורה, על בחירתו להביא ילד נוסף למשפחה. מקרה שכזה מצריך עבודה של ההורה עם התחושות הללו. נכון שהצטרפות ילד למשפחה היא קשה עבור הילד הבכור, ויש מקום לקושי, אך אל לנו כהורים לעודד את הקושי או את הרגרסיות, לא כדאי לשתף עימם פעולה ולהעצימם, נכון יותר לומר לילד שהקושי שלו מובן, אך עליו להסתגל לשינוי".
 

האח הגדול

הם עשויים להיות החברים הכי טובים. אולי... (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 הם עשויים להיות החברים הכי טובים. אולי... (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
"הילד הראשון לעולם יישאר הבכור, ובאופן עקבי יהיה האח הגדול של אלו שתחתיו. עובדה זו צריכה להישאר עובדה ולא להפוך לסמל, שיש ממנו ציפיות מיוחדות או זכויות יוצאות דופן. הכוונה היא לכך שהילד הבכור הוא ילד ככל האחים, יש להתנהג אליו בהתאם לגילו והתנהגותו, ולא בהתאם למיקומו במשפחה. זה שהוא הגדול, לא הופך אותו להיות בהכרח 'גדול' או ילד שמצפים ממנו לנהוג באופן בוגר, ודאי לא מכפי גילו. אמרות כגון "תוותר לו הוא קטן ממך", אינן מהוות דרך נכונה או יעילה. יש לקחת בחשבון שמריבות ועימותים יהיו כדרך הטבע בין אחים, ואל להורה להתערב במקרים שכאלה, למעט כשמעורבת אלימות או נחצה קו אדום מצד אחד האחים. בהיותו האח הבכור, רווחים כן יכולים לבוא לידי ביטוי לדוגמא בשעת שינה יותר מאוחרת משל האחים הקטנים, אך לא יותר מכך. הילד הגדול לא אמור לצאת נשכר או מחויב יותר מכל ילד אחר בהיותו הראשון במשפחה. בדומה, אין להטיל על הילד אחריות, כלפי עצמו וכלפי אחיו הקטן, מעבר ליכולתו. גם הילד האחראי ביותר, חסר כלים של אדם בוגר להתמודדות במצבים שונים ומורכבים, לראיית המציאות ואף לראיית הנולד. הסיכוי כי דבר מה ישתבש ועל הילד תהיה מוטלת האחריות על התוצאה, היא בלתי אפשרית. כן ניתן להציע לילד לסייע בטיפול בתינוק במינון נכון שאיננו מוגזם. לדוגמא, בהגשת הסבון בשעת הרחצה, בהבאת מוצץ להרגעה וכד'. כל זאת ובתנאי שהילד הבכור נשאל ונמצא מעוניין בכך. חשוב לזכור כי תגובת סירוב היא לגיטימית, ואין הוא חייב לסייע או להסכים לקחת חלק, זה לא תפקידו לטפל או לעזור בטיפול, זהו תפקידם ואחריותם של ההורים. אל לכעוס על הילד או לשמור טינה על סירובו לשתף פעולה. יחס של חיבה יופיע באופן טבעי, ובלבד שלא יופעל לחץ על ידי ההורים ובני המשפחה המורחבת".

התרחבות המשפחה מצריכה הסתגלות והתמודדות של כל הגורמים המעורבים בה. באם חפצתם בפער הגילאים האידיאלי, נראה כי פער זה הינו אינדיבידואלי, אינו 'נכון' באופן אבסולוטי ומערב משוואה רבת גורמים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by