בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות היולדת 
מה שעובר עלי  

מה שעובר עלי

 
בריאות היולדת |
 
רויטל קיבק ארמה

לא מעט סימפטומים מתרחשים במהלך ההריון. חלק מהנשים עלולות לסבול מרובם, בעוד חלקן לא יחושו בדבר. נכנסת להריון? בואי להתעדכן מה אולי מצפה לך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה עוד צפוי לי? (צילוםאילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 מה עוד צפוי לי? (צילוםאילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
מהלך ההריון מתאפיין בשינויים החלים בגופה של האישה ההרה. שינויים אלו הם פועל יוצא של הפרשת הורמוני ההריון (האסטרוגן והפרוגסטרון) והורמונים אחרים, ומתבטאים בתופעות שונות - חלקן גלויות לעין, וחלקן סמויות. ד"ר עופר אסייג, רופא בכיר, היחידה להריון בסיכון גבוה, המרכז הרפואי אסף הרופא, סוקר חלק מהתופעות השכיחות ואת הגורמים העומדים מאחוריהן.

שינויים בגוון העור

גוון עורנו מושפע מתאי הפיגמנט שבתוכו. ככל שיש יותר פיגמנט, כך צבע עורנו כהה יותר. במהלך ההריון, בהשפעת הורמון המופרש מהשלייה, תיתכן פיגמנטציה של העור. אצל רוב הנשים, תופיע התכהות של הפטמות והופעה של קו פיגמנטציה מאונך במרכז הבטן ("ליניאה ניגרה"). התכהות זו מתבהרת לאחר ההריון, אך לרוב לא חולפת לגמרי.

מסכת הריון

הופעה של כתמים חומים באזורי הפנים החשופים לאור השמש - לחיים, מצח, סביב העיניים והשפה העליונה. גלולות יכולות אף הן לגרום לתופעה דומה, מכיוון והן מכילות אסטרוגן ובכך מחקות הריון. מכיוון שתופעות הפיגמנטציה קשורות גם בחשיפה לשמש, הרי שהימנעות מחשיפה מוגברת לשמש ושימוש במסנני קרינה, יכולים להפחיתם, אם כי לא תמיד למנוע.

פסי מתיחה

בהשפעת העלייה במשקל וברמות הורמוני המין (האסטרוגן והפרוגסטרון), ייתכנו שינויים ברקמה התת - עורית, שביטוייה בעור הם הופעה של "סטריות" - פסי מתיחה בגוון ורוד - אדום, המופיעים בעיקר באיזורים בהם מתיחת העור מואצת, כגון: אזור הירכיים, הבטן והשדיים. "פסי מתיחה" אלה נוטים להתבהר לאחר הלידה, אך אינם נעלמים. הם מופיעים אצל רוב הנשים והופעתם קשורה כנראה גם בנטייה טבעית מולדת, המתבטאת בגמישות הרקמות התת - עוריות. לא ניתן למנוע את הופעתם, אם כי טיפוח של העור ושמירה על חיוניותו יכולים להקל על התופעה. הקפדה על תזונה נכונה ועלייה מתונה במשקל, יכולות אף הן להקל, שכן גם השמנה מואצת יכולה להביא לתופעה זו.
 

השיער

 
לזקיק השיער מחזור חיים בן שלוש שנים, במהלכו הוא עובר שלב צמיחה, שלב מנוחה ובתום שלב זה נושר. באופן רגיל, 85% מהשיער נמצא במצב צמיחה ורק 15% מזקיקי השיער נמצאים במצב מנוחה או נשירה. בהשפעת האסטרוגן, גדל אחוז זקיקי השיער הנמצאים במצב צמיחה ופוחת חלקם של אלה שנושרים - זו הסיבה שהשיער נוטה להיראות מלא יותר בהריון. בתום ההריון, כשרמות האסטרוגן יורדות, עיכוב זה חולף, מה שגורם להופעת מידה גוברת והולכת של שיער על הכר ואיתו החרדה מנשירה. תהליך זה הוא לרוב זמני ומתאזן לרמתו התקינה כחצי שנה מתום הלידה. לעומת עלייה מבורכת בשיער הקרקפת, חוות חלק מהנשים עלייה פחות מבורכת בשיער הגוף (שיעור-יתר). גם תופעה זו זמנית וחולפת בתום ההריון. גם כאן הקפדה על בריאות השיער, הימנעות מסירוק נמרץ ומחימום, כמו גם הקפדה על תזונה מאוזנת יכולות להפחית את התופעה.

הקאות

תחילת ההריון מתאפיינת אצל חלק מהנשים בהקאות, לרוב הקאות בודדות ("הקאות בוקר"), אך חלקן יכולות לסבול מהקאות מרובות עד כדי התייבשות והזדקקות למתן עירוי נוזלים ואשפוז. חשוב לזכור, תופעה זו חולפת ולרוב תפחת בתום השליש הראשון להריון. ניתן להקל על הבחילות על ידי כלכלה קלה, במנות קטנות וכך גם לגבי שתייה. הדרישות התזונתיות של העובר בשלב זה מועטות ולכן אין לחוש רגשי אשמה שאנו 'חוסכים' ממנו מזון ונוזלים.

עצירויות וצרבות

נטייה לעצירות יכולה להחמיר בהריון, ושוב האשמים הם הורמוני ההריון - השפעתם על השריר החלק, העוטף את המעי והקיבה, גורמת להאטת פעילות המעי ולרפיון סוגר הקיבה. כך ניתן לראות החמרה בעצירות "בקצה האחד" והופעה של צרבת "בקצה השני". לעיתים תופעות אלה מחמירות עם ההקאות של תחילת ההריון והירידה בתאבון או לאחר הוספת תכשירי ברזל. לכן, חשוב להקפיד על שתייה ותזונה עשירות בסיבים תזונתיים. לעיתים, מוצרי חלב, כמו שתיית כוס חלב מיד בבוקר (או כוס מים), יכולה לעורר לפעולת מעיים. "תרופות סבתא" כגון שתיית מיץ שזיפים, יכולות אף הן לסייע. ראוי להדגיש, כי יש להימנע משימוש בתרופות משלשלות, שכן חלקן מגרות את המעי וגורמות לתלות. יחד עם זאת, הסדרת פעילות המעי חשובה, שכן במצבים בהם העצירות ממושכת, היא יכולה לגרום לכאבי בטן ואף לפעילות רחמית. ניתן להקל על הצרבות על ידי הימנעות ממזון שמן, מתובל, וכן הימנעות מאכילה טרם שכיבה לנוח. במצבים בהם אין בכך די, ניתן להוסיף סותרי חומצה.
 

שריר ושלד

מי קרא לזה בחילות בוקר? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 מי קרא לזה בחילות בוקר? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
הרחם ההולך וגדל גורם לשינויים הן ביציבה והן במבנה עמוד השדרה. כאבי גב וכאבים של עצמות האגן הם תלונה מוכרת. הקפדה על ישיבה נכונה יכולה להקל, אם כי לא למנוע אצל מי שסבלה עוד טרם ההריון. כאבים בעצמות האגן, באזור המפשעה ועצם החיק (פוביס) נובעים מהשינויים החלים באגן ובמפרקיו. בהשפעת הפרוגסטרון והאלסטין, מתגבר חופש התנועה של המפרקים השונים בגוף -תופעות אלה מורגשות בעיקר בעת תנועה וישיבה וכן בשינוי תנוחה בזמן השינה. כאבים אלה לרוב אינם מחזוריים כצירים ואינם מלווים בהתקשויות של הרחם. הם קשורים, כאמור, בתנועה ומוקלים במנוחה.

דליות

הלחץ הגובר באגן גורם גם ללחץ על כלי הדם האגניים, ובכך מאט את הניקוז של הדם מהגפיים התחתונות. האטה זו היא אחת הסיבות העיקריות להופעה או להחמרה של דליות בוורידי הרגליים והפות. זאת, מעבר לנטייה התורשתית הקשורה בהופעתן. אצל מי שקיימת נטייה זו, חשוב להקפיד על חבישת גרביים אלסטיות המגיעות עד למותניים, תענוג מפוקפק בימי הקיץ החמים. מטרת הטיפול אינה רק קוסמטית, שכן הסיכון בדליות הוא היווצרות קרישי דם בורידי הגפיים, מצב הכרוך באי נעימות בלבד כשהוא מתרחש בוורידי הרגליים השטחיים, אולם יכול לסכן חיים כשהוא מערב את ורידי הרגליים העמוקים. לכן, בכל מקרה של דליות, יש ליידע את הרופא המטפל בדבר קיומם ולהיוועץ בו לגבי אופי הטיפול.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by