בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מיניות וסקסולוגיה 
הפין ושברו 

הפין ושברו

 
מיניות וסקסולוגיה |
 
בריאות נענע 10

"נשבר לי הזין" הוא לא רק ביטוי סלנג, אלא תיאור של מצב רפואי נדיר, אך מאוד כואב. מתי עלול להיווצר שבר בפין, מה התסמינים לפיהם מזהים אותו ומה הטיפול הנדרש. והכי חשוב: אם באמת נשבר לכם, התגברו על הבושה, וגשו לחדר המיון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אם חשבתם שהביטוי "נשבר לי הזין" הוא לא יותר מביטוי סלנג לתיאור מי שהתייאש, טעות בידכם. לדברי ד"ר גיל רביב, אורולוג בכיר ומומחה לטיפול בהפרעות בתפקוד המיני של הגבר במרכז הרפואי שיבא-קלס קליניק בתל השומר, מדובר בבעיה רפואית אמיתית: "שבר בפין היא תופעה נדירה יחסית, עם התרחשות מדווחת של 0.5% מכל מיליון גברים הפעילים מינית".
 
יחסי מין אגרסיביים (אילוסטרציה: אימג'בנק/GettyImage)
 יחסי מין אגרסיביים (אילוסטרציה: אימג'בנק/GettyImage)   
אחת הסיבות להופעת שבר בפין היא קיום יחסי מין אגרסיביים, הנעשים לעתים נגד כיווץ בנרתיק האשה, או יציאת הפין מהנרתיק בעת קיום יחסי מין עם איבר שלא בזקפה מלאה, וניסיון להחזירו פנימה תוך התנגשות בעצמות אגן האישה. לדברי, גילה ברונר, סקסולוגית מוסמכת ומנהלת השרות הסקסולוגי בתל השומר, "הסכנה העיקרית היא ביחסי מין בהם מנסים לדהור מעל בן או בת הזוג בהתלהבות, כשהפין נכנס ויוצא מהנרתיק".

שכיח במערכות יחסים חדשות

"אין שום רע בתנוחה או בהתלהבות, חוץ מהנחה מוטעית אחת", אומרת ברונר. "הפין איננו מוט קשוח שנכנס ויוצא ללא הכוונה. יש לאחוז בבסיסו על מנת להבטיח שהכניסה לנרתיק לא תתפספס. תנועה נמרצת של אגן האישה מול הפין הזקוף עלולה להסתיים בתקלה רצינית, בעיקר אם במקום לחדור לנרתיק, הפין מתנגש בעצמות רצפת האגן. זה יכול לקרות כשאת מעליו או כשהוא מעלייך. זה שכיח יותר במערכות יחסים חדשות, או עם בת זוג שאיננה בת הזוג הקבועה, כשההתלהבות רבה והצורך להרשים חזק. פעילות מסוכנת זו עלולה להסתיים בכאבים בפין ובמקרה הגרוע יותר, בשבר".

שבר בפין עלול להיווצר גם בעת אוננות אגרסיבית: "הכניסה של הפורנוגרפיה לכל בית בישראל, דרך אתרי מין באינטרנט, עלולה להשפיע על הרגלי האוננות של צעירים", אומרת ברונר. "חלקם עוסקים באוננות באופן כפייתי ובתכיפות גבוהה מאד, תוך צפייה בתמונות ובסרטים. האוננות הופכת שגרתית ופחות מגרה, ולכן הם נאלצים להפעיל יותר כוח על הפין, כדי להשיג את אותו אפקט של גירוי". בנוסף, שבר בפין עלול להיווצר בשל מחלות מולדות בפין, הגורמות לעקמת הפין או לנזק לרקמה הפיברואלסטית של הפין, מצב המכונה מחלת פירונייה.

על מנת להבין איך מתרחש שבר בפין, יש להבין את המבנה האנטומי של איבר המין הגברי. הפין בנוי משלושה גופים חלולים, המתמלאים בדם בעת זקפה, מהם שני גופים מחילתיים, וגוף ספוגי אחד. בגופים המחילתיים יכול הלחץ להגיע עד כ-1,000 מ"מ מים, בעוד שבגוף הספוגי, בו עוברת השופכה, הלחץ הוא כשליש מהלחץ בגוף המחילתי - וזאת כדי לאפשר מעבר זרע בעת שפיכה. שלושת הגופים עטופים במעטפת פיברואלסטית, השומרת את הלחץ בגופים המחילתיים ומאפשרת זקפה חזקה.

איך יודעים שנשבר לכם

הופעת שבר בפין תלווה בסימנים מחשידים כהופעת קול ביקוע, רעש רציני של "קליק", שילווה בכאב עז באבר בעת הפעילות המינית. רעש זה ילווה בהופעת שטף דם בגוף הפין, ולעיתים באזור חיץ הנקבים. בהמשך תופח הפין למימדים גדולים וצבעו הופך אדום-כחול-שחור. במקרים קיצוניים מופיע אף דם מפתח השופכה, המרמז על נזק אפשרי גם לשופכה (צינור השתן).

כאשר השבר לא מאובחן באפן מיידי קיימים סימנים קליניים מאוחרים, המרמזים על התרחשות מאורע זה בעבר. סימנים אלה עשויים להיות הופעה של שקע באזור השבר על מעטפת הפין, הופעת עקמת פין חדשה (מחלת פירונייה), דלדול של הפין מהחלק המרוחק של השבר או הופעת אין אונות. לדברי ד"ר רביב, קיימת חשיבות קלינית לאבחנה מהירה וטיפול, מאחר והסיבוכים האפשריים ללא טיפול הינם רבים.
 
 
תשאול ובדיקה גופנית מלאה שתבוצע סמוך לאירוע השבירה, יספיקו ברוב המקרים על מנת לאמת את אבחנת ה"שבר". במקרי המיעוט בהם מתעורר ספק, ניתן לבצע מספר בדיקות, שיבחנו את מצבם של הגופים המחילתיים החיוניים לשלמות איבר המין, ולתפקודו בעת גירוי מיני ולבניה של זקפה תקינה .

להתגבר על הבושה

לאחר שאובחן שבר בפין, האורולוגים תמימי דעים כי הטיפול המועדף במקרה זה הוא ניתוח מידי. מחקרים מדעיים מבוקרים שהשוו בין קבוצות גברים עם שבר בפין שנותחו, לעומת אלה שטופלו באופן שמרני ללא ניתוח, הראו שכיחות גבוהה יותר של בעיות זקפה ועקמת הפין במקרים שלא עברו ניתוח מיידי.

שבר בפין אינו רק סלנג אלא מאורע רפואי אמיתי. שיעור הפגיעות אמנם נמוך, אך הבושה גדולה והנזק גדול עוד יותר. גבר החושד שמאורע כזה התרחש חייב להתגבר על הבושה, ולהגיע במהירות לחדר מיון. טיפול מוקדם הינו הטיפול היעיל ביותר עם מינימום תופעות לוואי וסיבוכים.

"אין בכוונתנו לומר אל תאוננו או אל תקיימו יחסי מין בהתלהבות", אומרת ברונר, "אלא שמרו על בריאות מערכת המין שלכם ותיהנו ממנה עוד שנים רבות. אם אתם מקיימים פעילות מינית נמרצת, לבד או אם אחרים, חשוב שתשמרו על שלמות הפין. בזמן הכניסה לנרתיק, אחד מכם יכול לאחוז בפין ולכוון אותו לתוך הנרתיק. ואם קרתה תקלה, שכחו מהבושה, ופנו מיד לטיפול בחדר מיון".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by