בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
התעמלות בהריון 
משחקי פטמות? 

משחקי פטמות?

 
התעמלות בהריון |
 
רויטל קיבק ארמה

יחסי מין בהריון? במשנה זהירות. פעילות גופנית נמרצת? לא. בשר נא? ממש לא. מה מותר ומה אסור לך במהלך ההריון ועוד כמה מיתוסים שנחמד להפריך על הדרך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כדאי לשחק במגרש אחר (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 כדאי לשחק במגרש אחר (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
אלכוהול – לא, יחסי מין – בזהירות, גירוי פטמות – רק אם ממש דחוף לכן ללדת, ועוד כמה הנחיות עדכניות לכל מי שמתכוונת לפרוס את שמיכת הפיקניק בתקופת ההריון. וכן – גם כמה מיתוסים מטופשים שהגיע הזמן להפריך. ראיון עם ד"ר עופר אסייג, רופא בכיר, היחידה להריון בסיכון גבוה, המרכז הרפואי "אסף הרופא".

פעילות גופנית נמרצת - לא

בהריון חלים שינויים פיזיולוגים רבים, הגורמים לעומס הולך וגובר על הגוף - בעיקר על הלב והריאות. פעילות גופנית נמרצת (כגון ספינינג) או פעילות אנאירובית (כגון הרמת משקולות), אינן רצויות ואינן מומלצות במהלך ההריון, הן בשל העומס הרב על הגוף והן בשל השפעות שליליות אחרות, כגון: נזק למפרקים, שנוטים לגמישות יתר עקב הפרוגסטרון. תחומי ספורט שונים (כגון רכיבת אופניים) חושפים את ההרה גם לנפילה וחבלה, מה שמעלה סיכונים של היפרדות שלייה וסיבוכי הריון נוספים.

פעילות גופנית מתונה - כן

פעילות מתונה, כמו הליכה במשך 30 - 45 דקות מומלצת, ואף נמצאה כבעלת השפעה חיובית בקרב נשים הלוקות בסכרת הריונית (הפעילות מורידה את תנגודת הרקמות לאינסולין ומסייעת באיזון הסכרת). לפעילות הגופנית יתרונות גם בהרגשה הכללית של ההרה, שחשה לעיתים בשלב זה של חייה מסורבלת וכבדה. רצוי להעדיף את שעות הערב או הבוקר המוקדמות ולהקפיד על שתייה מרובה. מכיוון ובהריון ישנם מצבים בהם קיימת הנחייה להפסיק את הפעילות הגופנית (כגון: צירים מוקדמים, יתר לחץ דם, שליית פתח וכו'), יש להיוועץ ברופא המטפל תחילה. כמו כן, להיות ערים לגופנו, ולחדול או להפחית את העומס במצבים של קוצר נשימה, עייפות, או כאבים.

יחסי מין – במשנה זהירות

בהריון בסיכון יש להיוועץ ברופא המטפל ולהישמע להמלצותיו. ככלל, מותר בהריון תקין לקיים יחסי מין, אבל עם כמה וכמה סייגים:

- אם בתחילת ההריון מתאפשרת ה'תנוחה המיסיונרית', הרי שבהמשך היא מתגלה כבעייתית ואף לא מומלצת. עקב הלחץ המופעל על הרחם, עלולה להיגרם ירידת מים מוקדמת.

- מכיוון שצוואר הרחם עשיר בכלי דם, הרי שתנוחות עם חדירה עמוקה או נמרצת, עלולות לגרום להכתמה דמית ואף לדימום. דימום זה, שלעתים קרובות נובע מצוואר הרחם, אינו מסכן את ההריון, אבל בהחלט מגביר את החרדה, ולעיתים 'מצנן' את ההתלהבות בהמשך.

- נוזל הזרע מכיל פרוסטגלנדינים - חומרים הידועים ביכולתם לגרות את שריר הרחם להתכווצויות. זו הסיבה, שבגללה נשים רבות חוות התכווצויות או התקשויות של הרחם לאחר קיום יחסי מין. אם התופעה קצרה וחולפת כעבור מספר דקות - אין לה השלכות, אך לעתים תיתכן פעילות רחמית ממושכת יותר, עד כדי צורך במתן נוזלים או טיפול תרופתי לעצירתה. בסמוך למועד הלידה פעילות זו מבורכת, ואף יכולה לסייע.

- מכיוון שבשליש הראשון להריון קיימת שכיחות מוגברת של דמם לדני, יש הממליצים להימנע מקיום יחסי מין במהלך שלב זה של הריון.
 

בשר נא - לא

 
יש להימנע מאכילת דגים נאים (כגון סושי), אכילת בשר נא או כזה שאינו עשוי דיו, בשל החשש מזיהומים (כגון טקוסופלסמה וליסטריה), העלולים לפגוע בעובר. מסיבה זו יש להקפיד גם על שטיפה טובה של פירות וירקות (בעיקר ירקות עלים). כך גם לגבי חלב וגבינות, שלא עברו פיסטור או הוכנו בתנאים לא מבוקרים.

דגים – שימו לב

ב-2004 פורסמו הנחיות של מנהל המזון והתרופות של ארה"ב, שהמליץ להימנע מצריכת מספר סוגי דגים. החשש הוא מפני תכולת מזהמים (בעיקר כספית), המסוכנים לעובר המתפתח. מרבית הדגים, שנמצאו כבעלי תכולת הכספית הגבוהה ביותר (טונה לבנה, דג חרב, מקרל קיסרי, כריש ועוד), אינם נפוצים במחוזותינו, אבל לנו חשוב לדעת שיש להפחית בצריכת טונה טרייה. דגים אחרים מכילים אף הם כספית, אך במינון נמוך, ולכן ניתן לצרוך, אך להגביל את הכמות לכ - 360 גרם בשבוע, שזה שלוש קופסאות שימורים לערך או שתי מנות דג לשבוע. יש לציין, שסלמון, דג הזהבון, חסילונים וטונה בהירה (זו מהשימורים), נמצאו כמכילים את הריכוז הנמוך ביותר. דגי בריכה, הגדלים בארץ, אמורים להיות תחת פיקוח וטרינרי, ולכן לא אמורים להכיל מזהמים, כגון כספית.

אלכוהול – לא

אלכוהול אינו מומלץ בהריון, בשל השפעותיו השליליות הידועות על התפתחות העובר. בעבר חשבו, שצריכה מתונה לא מזיקה. היום מכירים, שאין רמת סף הנחשבת כבטוחה, ולכן ההמלצה - פשוט להימנע.

קפאין - במידה

צריכת קפאין מוגברת בהריון נמצאה קשורה במשקל לידה נמוך של הילודים ובשיעור הפלות מוגבר בתחילת ההריון. כמות של עד שלוש כוסות קפה (300 מיקרוגרם קפאין) ביום נחשבת כבטוחה בהריון.
 

שתו הרבה

שטפו היטב עלים ירוקים (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 שטפו היטב עלים ירוקים (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
בעת התייבשות, משתחררים חומרים מכווצי שריר, העלולים לגרום להופעה מוקדמת של צירים.
לכן, חשוב להקפיד על שתייה מרובה של נוזלים - גם ביום כיפור.

אין קשר לצורת הבטן

צורת הבטן אינה משקפת את מין העובר והלוואי וזה היה כה פשוט. צורת הבטן יכולה לשקף את המנח של העובר ברחם (במנח אורכי, למשל, העובר שוכב לאורך, ולכן "הבטן גבוהה") . סיבה ל"בטן נמוכה" היא התבססות ראש העובר בתעלת הלידה לקראת המועד.

האם ניתן להשפיע ולקבוע את מין הילוד באמצעות תזונה?

מחקר אחרון, שבחן את הקשר בין מין הילוד ותזונת האם, העלה תוצאות מעניינות, העשויות להצביע על קשר שכזה. באופן כללי, נשים שצרכו רמות גבוהות יותר של אשלגן, ויטמינים ודגני בוקר, ילדו שיעור גבוה במעט יותר של בנים (56%). עדיין מדובר במחקר ראשוני, ויש להמתין לעבודות נוספות שיאוששו, או ישללו ממצא מעניין זה.

האם גירוי פטמות בהריון עלול לגרום לצירים ומדוע?

בעת גירוי הפטמות משתחרר מהמוח הורמון בשם אוקסיטוצין. השפעתו על הרחם היא בעידוד שריר הרחם להתכווצות. רגישות שריר הרחם להורמון זה עולה עם גיל ההריון, כך שבתחילתו הרגישות נמוכה ולקראת הסוף מורגשת היטב.

האם כשאישה לא נראית יפה בהריון זה אומר שיש לה בת?

מי אמר לי את השטות הזאת? "מכיוון שנשים תמיד יפות בהריון, הרי הנחה זו חסרת בסיס".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by