בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בר ביצוע  

בר ביצוע

 
 
לימור גריף

גברים הסובלים מחרדת ביצוע לאחר שבת זוגם הפכה לאם, וכאלו הבוגדים בה דווקא כשהיא בהריון. האם יש דברים שלא ישתנו לעולם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חשוב לזכור, לא מדובר ברוב הגברים (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 חשוב לזכור, לא מדובר ברוב הגברים (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)    
לא מעט גברים מגלים את חרדת הביצוע דווקא אחרי שבת זוגם ילדה. זו הרי חרדת איבוד הזקפה. הם לא נגעלים מחוויית הלידה, להפך, הם מעריכים את בת זוגם יותר, אך מתקשים לשכב עם האמא המדהימה. מי נפגע מן העניין? זו שאלה לא פשוטה. רוטרי יששכר, סקסולוג ומטפל זוגי, עוזר לנו להפנים את חרדת הביצוע ולהבין מדוע היא פוגעת גם באבות הצעירים שמיעוטם נוטים ליפול אל תוך סטיגמה אנכרוניסטית, ודעה קדומה ושגויה.

מי לא יכול לבצע?

חרדת הביצוע מתרחשת, להפתעת רבים, לפני החדירה. "החרדה מתגברת, הזקפה נעלמת וההתחמקויות מיחסי המין מתחילות. חשוב להדגיש, כי ברגע שהחרדה אינה מטופלת, היא גם לא תחלוף".

הדונה והמדונה

תכירו את דונה – הלא היא הגברת, ואת המדונה - כולנו מכירים. בימים עברו, מסביר רוטרי, הגברים שהשתייכו למעמד האצולה, נהגו לקיים יחסי מין עם נשותיהם, רק לצורך פריון. את חיי המין הטובים, היו מקיימים בבורדלים צבעוניים ומקדישים את תשוקתם לזונות. "כששאלו אותם מדוע הם בוחרים לקיים יחסי מין דווקא עם מי שאינה בת זוגם, הם טענו שעם אמא לא עושים סקס, עם אמא עושים ילדים".

הסיפור המיתולוגי לא בהכרח משקף את המצב כיום. רוב הגברים לא מתחשבים בעובדה הזו, אפילו יש שמתגרים יותר, עצם המחשבה שהם עתידים לשכב עם אמא, שלא נדבר על אישה בהריון. אך מן הצד השני, קיימים גם לא מעט גברים שמשייכים את המושג אמא לאיבוד המשיכה המינית. זה בהחלט לא בשל מימדי משקלה של האם, מסביר רוטרי, "היא יכולה להיראות מצוין. מדובר בהשקפה שקיימת בתודעה הגברית. לרוב, אלו גברים שאינם משכילים במיוחד, ועולמם הרוחני דל, דהיינו אינם יכולים או מצליחים לפנטז.
 

למה חשוב לפנטז?

 
הפנטזיה היא חלק חשוב מאוד מהליבידו המיני, וחשיבותה גוברת כשהמיניות הופכת לשגרתית, מהיעדרו של הריגוש המיני". ובכל זאת, האם יש צורך בהצבת גבולות לפנטזיה?

"פנטזיה שהוגשמה, איבדה את מקומה כפנטזיה. מותר לפנטז נגד המוסר, נגד האתיקה ונגד החוק" ובכל זאת, קיימים הרבה מאוד אנשים מקובעים שלא מרשים לעצמם לפנטז מעבר לגבולות, או לא לפנטז כלל. לדברי רוטרי, אלו אנשים בעלי מוסר וערכים מקובעים עם עולם דמיוני לקוי.

עניין של כבוד

נכון שזה קצת קיטשי, ואולי אף מעט מוזר, שהרי מדובר בגברים שמכבדים את נשותיהם מצד אחד, אך מן הצד השני, מצליחים לראות בהן משהו אנטי מיני. רוטרי מסביר, כי ייתכן שאותם גברים סוחבים את המשקעים הללו מאימותיהם. ומכאן נולד הגורם המרתיע. במצב הנוכחי, הטיפול הוא פסיכולוגי לחלוטין, שהרי מדובר בצורך לשנות תפיסה.

מה כדאי לבדוק?

"בן הזוג צריך לבדוק מה חסר לו עם אשתו מבחינת המשיכה המינית (פיזית ורגשית). שהרי משהו דוחה אותו עד כדי כך. ייתכן שאם אשתו לא תראה כל כך אמא של הילדים שלו, אלא משוחררת ונועזת יותר, גם מינית, יחול השינוי. ברגע שחל שינוי חיצוני, התנהגותי והתנהלותי אצל האישה, הגבר יכול לראותה באור אחר".

גזור מהחיים

בני זוג בני ארבעים מגיעים לטיפול זוגי, תוך כדי הטיפול עולה שחרדת האם שביתם הקטנה תתעורר ותפריע, יצרה גם חרדה מסוימת אצל האב, שלא אפשרה את הזקפה וגרמה לחרדת ביצוע. השינוי צריך לבוא מצד האם: עליה להיות יותר משוחררת ופחות ביקורתית, והעיקר להיות יותר מפתה. זה אינו נכון לקיים יחסי מין בלחץ מדוקדק של זמן, כגון: יחסי מין לצורך הריון ביום הביוץ.
 

יוצאים לבגוד

עוררו את הפנטזיות שלכם (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 עוררו את הפנטזיות שלכם (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
קיימים לא מעט גברים שבוגדים בנשותיהם דווקא בתקופת ההריון או בתקופה הראשונה שאחרי הלידה. "מדובר בגברים שנשותיהם מאבדות מיופין בעיניהם וכוח המשיכה כבר לא עובד.

מדוע גברים לא מתאפקים?

"כי המעצורים שלהם לא תמיד עובדים והריון יכול להיות סיבה מאוד טובה לחפש בחוץ וכביכול ליצור לגיטימיות. חשוב לציין שאם הוא בוגד בה בזמן ההריון, הוא יבגוד גם אחריו". ומה הפתרון? "במחקר שנערך בארה"ב, בקבוצות גיל שונות, שאלו גברים: על מה היית מוכן לוותר: על אוננות או קיום יחסים? הרוב הגדול החליט לוותר על קיום יחסים עם אחרות, ובהחלט לא לוותר על עצמו. דהיינו קיים פתרון, גבר שאינו יכול להתאפק בזמן הריון, מוזמן לאונן".

קצת אנטומיה

האנטומיה הגברית נראית לנו מאוד פשוטה, לא כך הדבר, מסביר רוטרי: "גבר נמצא עם אישה, הוא מרגיש שהוא רוצה אותה, הוא מתרגש, מכאן מתגברות פעימות הלב שמזרימות דם לכל הגוף. לחץ הדם עולה. במצב שהגבר מגורה ונינוח, יש דחף עצבי מהמוח שעובר דרך עמוד השדרה ומגיע עד האגן ועד לכלי הדם הקטנים שמלופפים על שני גופים ספוגיים שנמצאים בתוך הפין. אותו דחף עצבי - מורה להם להתרחב. כלי הדם מתרחבים ומאפשרים זרימה פי 12 ממצב נורמלי. הם מתנפחים בדם, אבל עדיין יש בעיה – ברגע שמגיע דם, קיימת גם חזרה טבעית (ורידית). הואיל והגופים הספוגיים מתנפחים, הם יוצרים לחץ רדיאלי (מבפנים כלפי חוץ), על האזור החיצוני, שם נמצאים הוורידים. הוא לוחץ עליהם ומאפשר לפחות דם לחזור בחזרה, אז הפין מתחיל להזדקף".

מדובר בפעולה מוחית טכנית, נטולת שליטה, לכן הפתרון לרוב חרדות הביצוע, מלבד הטיפול הפסיכולוגי - התנהגותי, הוא טיפול תרופתי של ויאגרה, סיאליס, לוויטרה ועוד. "הוויאגרה עוקפת את אותו דחף עצבי ואף מרחיבה את כלי הדם העורקיים ומאפשרת חדירת דם מרובה יותר לגופים הספוגיים וכו'". מלבד הטיפול הנפשי, שיעזור לגבר לשנות את תפיסתו המולדת או המקובעת, יש להפעילו טכנית. "גבר ירתע, רק אם יאבד את הזקפה במצבים חוזרים על עצמם. במצב זקפתי, הוא לא יוותר על יחסי המין, גם אם מדובר באמא של הילדים שלו".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by