בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
כולם הולכים ללונדר 

כולם הולכים ללונדר

 
 
שמרית מנור

ביטול החתמה של הדרכון לתיירים, שדרוג המלונות, הכרזה על תל אביב כעיר התיירות של ישראל ומציאת מילה עברית ל"צימר": כל ההמלצות החדשות של משרד התיירות להפוך את ישראל למעצמת תיירות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
להשקיע ביותר חדרי מלון. תיירים בים המלח (רויטרס)
 להשקיע ביותר חדרי מלון. תיירים בים המלח (רויטרס)   
דו"ח מקיף שמפרסמת הוועדה בעלת השם המפוצץ "הוועדה הציבורית לבחינת טיב השירות והמוצר התיירותי בישראל", שמונתה בשנת 2006 על ידי שר התיירות דאז יצחק הרצוג, מוכיח כי תחום התיירות בישראל זקוק לדחיפה של ממש. עם 2.3 מיליון תיירים וכמיליון אורחים בבתי מלון רשומים בשנת 2007 נראה, כי מצב התיירות בישראל אמנם נמצא בעלייה אך כדי לשמור על צמיחה חייבת המדינה להשקיע: במשאבים, בתכנון, בשיווק ובעיקר במדיניות ארוכת טווח לקידום ענף התיירות הישראלי בקרב מדינות העולם. דו"ח זה ממשיך, למעשה, את עמדותיהם של דו"חות קודמים וקובע כי למדינת ישראל פוטנציאל שיווקי גדול שעדיין לא מוצה. לקראת שלושה מיליון תיירים בשנת 2008, מקווה הוועדה שהמלצותיה ייושמו בקרוב על ידי הממשלה, בעיקר לאור החמרת תחום הניקיון והאחזקה של אתרים תיירותים והמצב הקיים בקרב המלונות.
 

לגנוב קצת מטורקיה

לפי סקר שערך הפורום הכלכלי בדאבוס, ושצויין בדו"ח, נמצא כי תחום התיירות הוא הענף המתפתח ביותר בעולם. העובדה כי בשנת 1950 היו 25 מיליון תיירים בין מדינות העולם לעומת 763 מיליון תיירים בשנת 2004, מביאה את עורכי הסקר להאמין כי מגמת הצמיחה המתמשכת בענף עתידה להגיע כבר השנה לכמיליארד תיירים ברחבי העולם.

ישראל, שספגה מפלות קשות בתחום התיירותי בעקבות האינתיפאדה השנייה בשנת 2000 ומלחמת לבנון השנייה ב-2006, ומקווה שבעקבות ההתאוששות המהירה בשנה האחרונה תשכיל גם היא לנצל אחוז גבוה יותר מ-24 מיליון כניסות התיירים שהגיעו לאזור מזרח הים התיכון בשנת 2007 (80 אחוזים מתוכם הגיעו לטורקיה, ושלושה מיליון ביקרו בירדן).
 
 

תל אביב כמודל

ילידים ותיירים על חוף בת"א ביום העצמאות. עיר החטאים כמודל (רויטרס)
 ילידים ותיירים על חוף בת"א ביום העצמאות. עיר החטאים כמודל (רויטרס)   
המלצותיו של הדו"ח הן רבות ונוגעות לאספקטים שונים של תחום התיירות בישראל. בראש סדר העדיפויות עומד נושא שידרוגם של המלונות ותחזוקת האתרים בערי התיירות המובילים בישראל, ביניהן תל אביב, ירושלים, טבריה ואילת. בעקבות החלטת ממשלה מ-2008 להקים קרן חדשה למימון שיפוצים במלונות בכ-120 מיליון שקלים, ממליצה הוועדה לשקול זאת מחדש ולפעול לתקצוב הגבוה פי 3-4 מהסכום שהוחלט, וזאת כי טרם סוכמו הפרטים הפיננסיים ודרכי המימון. לדעת הווועדה, השידרוג וההרחבה הרצויה במלונות כוללת הוספת חדרים, סיוע להכשרה מקצועית של כוח אדם, תקינה ירוקה ומימון והתאמה לדרישות רישוי עסקים.

הוועדה הדגישה את הצורך בגיבוש מודל של "עיר תיירות" ברוח עקרונות השוק האירופי ולבחור את העיר תל אביב-יפו כמודל, הן בשל מרכזיותה בהוויה הישראלית והן בשל העובדה כי בשנת 2007 תפוסת המלונות בה הייתה הגבוהה ביותר ועמדה על 73 אחוז מסך תפוסת המלונות. במסגרת הגדרתה של העיר ככזו, ממליצה הוועדה לפעול לניקיון העיר ברמה גבוהה יותר, להוסיף תרגומים לכמה שפות בשלטים ובמקומות הבילוי והתרבות ולהפעיל משטרת תיירות שתסייר בעקביות בשטח.
 

איך אומרים "צימר" בעברית?

גם העיר ירושלים לא נשכחת מהדו"ח, לפיו מומלץ לתחזק את העיר העתיקה (בה מבקרים כ-1.5 מיליון תיירים מדי שנה) במסגרת גוף ייעודי שיהנה מתיחום גיאוגרפי מוגדר ויפעל לשיפורם של אתרי תיירות מרכזיים ודרכי הגישה אליהם. כמו כן, מעניקה הוועדה חשיבות רבה בעניין שידרוגו של אתר האינטרנט הלאומי של משרד התיירות באמצעות תקצוב חד פעמי שיאפשר, בין השאר, גם ביצוע הזמנות מקוונות דרכו. נוסף לכך, ממליצה הוועדה למשרד הפנים לאפשר לתיירים להימנע מהחתמה של דרכונם בכניסה לנתב"ג ומחזקת את עמדת משרד התיירות בעניין ביטול חובת הויזות לישראל, בעיקר בקרב מדינות חבר העמים בהן פוטנציאל התיירות לישראל נמצא בעלייה.

בין המלצותיו השונות, התייחס הדו"ח באריכות גם לקידום הרמה והדיוק של הכיתוב בשילוט הדרכים על ידי הרשויות, גם להסדרת ענף האירוח הכפרי (יותר מ-7,500 צימרים, מרביתם בצפון מתויירים על ידי ישראלים) וגם לשיפור תחום התיירות האקולוגית שצובר תאוצה בעולם.

כעת, רק נותר למקבלי ההחלטות לקרוא בעיון את הדו"ח ולהתחיל ליישר קו עם מדינות העולם באמצעות יישום המלצותיו. אחת מהן, הנוגעת לעברות המילה צימר למילה "לונדר", מלשון לינה ודרך, יתכן ותהיה להמלצה הראשונה שתתקבל בקרב יושבי האקדמיה ללשון עברית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by