בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
משנה מקום משנה מזל? 

משנה מקום משנה מזל?

 
 
רביד פלג

איפה כדאי לגדל את ילדינו? האם החיים בקיבוץ עדיפים על החיים בעיר, או שמא המקום לא באמת משפיע על חינוך ועתיד ילדנו? עכבר העיר ועכבר הכפר לשיפוטכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה, אסור לפנטז? (תמונת אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyiamges)
 מה, אסור לפנטז? (תמונת אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyiamges)   
אחת השאלות המעסיקות אותנו, כהורים, היא היכן לגדל את ילדינו. האם העיר תהיה טובה עבורם או אולי התיישבות בסביבה כפרית? קול פנימי יאמר כי החינוך הטוב ביותר עבורם נמצא בקיבוץ, אך האם כדאי לשנות את כל אורחות חיי בעבור כך? מהם השיקולים הנכונים והאם יש קיימת אמת אחת מומלצת? מיכאלה צמח, מנחת הורים ומרצה במדרשה להכשרת מנחים במכון אדלר, מזכירה מה ומי באמת קובע.

דירה להשכיר

אחת הבחירות שאנו מכתיבים עבור ילדינו היא סביבת המגורים בה הם גדלים. האפשרויות שמציגה מדינת ישראל לכך הן רבות ומגוונות. מן העיר העמוסה ושוקקת החיים, דרך ערי הפריפריה, המושקעות לא פחות, למושבים עתירי מרחבים, קיבוצים שיתופיים - יותר או פחות, כפרים גליליים מרובי אדמה וטבע ועד להתיישבות שבטית שיתופית וטבעית. מה מותרת בחירה אחת על אחרת? "כל סביבת מגורים היא בעלת מאפיינים שונים. העיר מעט יותר מנוכרת מן הישוב בו מרבית התושבים מכירים אחד את השני. הקיבוץ בחלקו מחייב אופי שיתופי, דבר שאינו בהכרח מתאים לכל בני האדם. כפר הממוקם בצפון הרחוק, מאתגר את הדר בו מבחינת נגישות למרכזי קניות בריאות וכיוצא בזה. בעת בחירת מקום המגורים, יש לשקול את מאפייני המקום אל מול מידת התאמתו לאישיות הספציפית של ההורה".

סגנון אישיותי

"מלבד המאפיינים השונים של סביבות המגורים, בחירת מקום המגורים מערבת שיקולים אישיים, רבים ושונים. היכולת הכלכלית, האידיאולוגיה וערכי המשפחה, שיקולים של קרבה לאזור העבודה, קרבה להורים או לגורם המסייע בגידול הילדים, נגישות לערים והתיישבויות קרובות. שיקולים רבים קשורים גם לילדים – איכות ואפשרויות החינוך, אופי חברת השווים וכדומה. פעמים רבות משקף איזור מגורים את הסטטוס של ההורים. הורים אמידים יבחרו מקום מגורים יוקרתי על מנת שישקף ויעיד אודות מעמדם. בחירת איזור המגורים משקפת יותר מכל את סגנון החיים של ההורים. הורים רבים יתקשו לבצע שינוי במקום המגורים אליו התרגלו, ואשר נמצא תואם את אישיותם. בן אדם חרדתי יעדיף סביבה הנחשבת בעיניו לפחות 'מסוכנת', בה הביטחון האישי פחות מאוים. בן אדם שקצב חייו מהיר, יעדיף את העיר. ניסיון לשנות זאת, לטובת הילדים בלבד, לא תמיד עולה יפה, בשל אי ההתאמה לאישיותו הייחודית של ההורה".
 

עיר ללא הפסקה

 
"מאפייניה הייחודיים של העיר הם כמובן בצפיפותה, בריבוי האנשים והכבישים בה וכן בריבוי הסכנות. הורים שבוחרים לגדל את ילדיהם בעיר, צריכים להיות ערים לסכנות ולדעת כי על מנת לשמור על בטחון ילדיהם יהיה עליהם ללוות אותם לטווח זמן ממושך יותר, מאשר במקומות התיישבות אחרים, בטוחים יותר. ההורים בעיר נדרשים ליותר דריכות, פקיחת עיניים והצמדות לילדים. ילדי העיר לעיתים אף רוכשים את עצמאותם בגילאים מאוחרים יותר מאלו הגדלים במקומות בעלי אופי בטוח יותר. ישנם הורים הסוברים כי הבחירה לגדל את הילדים בעיר, משמעותה לגדל אותם ב'חיים האמיתיים'. החיים מזמנים לחץ, מתח, אוטובוסים וכבישים, ועל מנת להכין את הילדים לחיי הבגרות שלהם, חיי העיר הם התשובה ההולמת עבורם. יש שיאמרו כי החיים בדירה בעיר הם חיים של צפיפות, עם זאת ידוע כי תחושת מרחב היא פעמים רבות תחושה פנימית, יש את אלו הדרים בדירת שני חדרים וחשים שיש יש להם מרחב רב ומספק".

ירוק בעיניים

"הורים הבוחרים לגדל את ילדיהם באווירה כפרית, אם בישוב קהילתי, כפר או מושב, נהנים מתחושת בטחון, המאפיינת פחות את המגורים בעיר. תחושת הזרות אף היא מופחתת, למרות שכמובן ישנם ישובים בהם האוכלוסייה גדולה והאפשרות להכיר את כולם איננה ממשית. ישנם מקרים בהם חיי הקהילה בישובים קהילתיים, דורשים מעורבות והתגייסות קהילתית, על מנת לכונן את חיי היישוב. אישיותו של ההורה היא שתקבע האם עניין זה מתאים עבורו ואם לאו. ילדים הגדלים בסביבה זו אינם זקוקים לליווי ההורים לאורך זמן, ואף זוכים לזמינות חברתית גבוהה יותר, שכן המרחק בין בית הילד לבית החברים, ברב המקרים, אינו כה גדול. איזור כפרי מעניק מרחב פיזי גדול יותר, אך לעיתים האפשרויות החינוכיות מועטות או מצריכות נסיעה לישוב אחר. יש שיאמרו כי מאפייני האזור הכפרי מתאימים יותר לגילאים הצעירים, ואילו בגילאי ההתבגרות, יש צורך במה שלעיר יש להציע. אני מוצאת כי תחושה זו, אף היא, קשורה למאפיינים האישיותיים של כל ילד או מתבגר".
 

הסביבה הפנימית

עניין של מקום, מזל ומזומנים (צילו אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 עניין של מקום, מזל ומזומנים (צילו אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
"קיימת חשיבות למקום המגורים, על מאפייניו, תרומתו וחסרונותיו לפרט, עם זאת עיקר החשיבות טמונה בערכים המוקנים בבית פנימה. "אפשר שאדם דל אמצעים יאלץ לגור במקום שאינו בחירת כל אדם, עם זאת, החשיבות הגדולה יותר מהסביבה החיצונית, היא לערכים והחינוך המוקנה בתוך הבית. על ההורים ללמד את ילדיהם כיצד להתמודד עם הסביבה שבחוץ, או לדוגמא, כיצד לדחות סיפוקים, במידה ומדובר במשפחה, שנאלצת לצמצום בעוד שהיא גרה בסביבה עשירה, בה ילדי השכנים זוכים ל'כל'. הסביבה החיצונית היא שיכולה להפוך את עבודת ההורה ליותר אינטנסיבית או מעט יותר רכה. לדוגמא, כאשר הילד בא במגע עם נוער מפוקפק, המעורבות ההורית נדרשת יותר ועל הערכים להיות קפדניים יותר. מה שידוע כיום באופן חד משמעי, הוא שסביבת המגורים אינה זו שקובעת את טיב החברה או את מידת יכולתה 'להתדרדר'".

השילוב הנכון בבחירת מקום המגורים בו נרחיב ונגדל את משפחתנו הוא רווחה הורית לצד רווחתם של הילדים. על מנת שלילד יהיה טוב בסביבתו, יש הכרח שלהורה יהיה נוח ונעים. לכן, עלינו, כהורים, להיות ערים להעדפותינו, לקחת בחשבון את הצרכים והפרמטרים האישיותיים שלנו, על מנת להיות שבעי רצון עם הבחירה במקום מגורינו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by