בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
כבר לא צריך להתחתן 

כבר לא צריך להתחתן

 
 
עו``ד ענבר שנהב

רוב הזוגות הישראלים חושבים שדווקא כן צריך, כי זו מסורת או כי ככה זה. אבל שנייה לפני ריסוק הכוס, כדאי לדעת שמבחינה משפטית מעמדם של הידועים בציבור טוב יותר משל אלה שנישאים. עו"ד ענבר שנהב מסבירה ומפרטת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
להיות נסיכה, עם שמלה לבנה... (אילוסטרציה: asap images‏)
 להיות נסיכה, עם שמלה לבנה... (אילוסטרציה: asap images‏)   
במהלך השנים האחרונות השווה בית המשפט העליון את מעמדם של הידועים בציבור לזה של הזוגות הנשואים. זה קרה משום שבישראל אין חוק שמגדיר את מעמדם: מי נחשב לידוע בציבור, אחרי כמה זמן תהיה ידוע בציבור, אם חייבים לגור תחת קורת גג אחת ואם יש צורך בחשבון משתף.

למרות שההגדרות אינן ברורות, בני זוג שחיים יחד באופן רצוף ומנהלים חיים משותפים נכנסים בדרך כלל לתוך הקטגוריה של ידועים בציבור. חיסרון אחד יש לעניין זה – העובדה שזוגות של ידועים בציבור אינם יכולים לקחת משכנתה מסובסדת לזוגות נשואים הניתנת על ידי המדינה. אף על פי כן, זוגיות שאינה נישואים היא אופציה עבור לא מעט זוגות בישראל.
 

שווה להיות ידוע

 
מה שמרבית האנשים אינם יודעים, או לחלופין יודעים אבל המסורת גוברת על ההיגיון, הוא שמעמדם של אלה שלא נישאו זה לזו טוב יותר מבחינה משפטית משל אלו שנישאו. מתברר, שעל אף שאין בישראל חוק המגדיר את הידועים בציבור, בכל זאת יש להם לא מעט יתרונות על פני אלה שעברו ברבנות ונישאו באופן רשמי.

מזונות לזמן ארוך: היום נפסקים לידועה בציבור מזונות במקרים בהם בן הזוג הוא זה שפרנס אותה ויש ביכולת ההשתכרות שלהם פער ניכר, בדיוק כפי שנפסקים לאישה הנשואה. אלא שלאישה נשואה מגיעים מזונות עד יום הגט, ואילו לידועה בציבור נפסקים מזונות לתקופת ההסתגלות שלה מהפרידה.

איזון מהיר של הזכויות הכספיות: לאישה או לגבר נשואים מגיעה מחצית מהזכויות הכספיות שנצברו לבעל או לאישה. אולם על פי החוק, איזון הרכוש ביניהם נעשה לאחר הגט. במצב כזה, הצד שעל שמו רשום יותר רכוש, יכול להתנות את הגט ולעכב אותו עד שההסדר בעניין הרכוש יתאים לו. מכיוון שפרידתם של ידועים בציבור אינה נעשית בהליך גירושים, הרי שהאיזון בזכויות הכספיות אינו תלוי ברצון או באי הרצון של אחד הצדדים לתת גט, ולכן גם אין עיכובים.

הטבות לאמהות חד הוריות: חשוב לדעת, כי בעניין הילדים אין שום משמעות לשאלה אם הוריהם נשואים או לא. לילדים להורים נשואים או להורים לא נשואים יש בדיוק את אותן זכויות. יתרה מזאת, ידועה בציבור יכולה להיחשב כאם חד הורית ולקבל הנחות והטבות שאישה נשואה אינה זכאית להן.

נטל ההוכחה: אצל זוגות נשואים, אם אין הסכמה על הפרידה או על דרך הפרידה, הצד שרוצה להתגרש צריך להוכיח לבית הדין הרבני שיש לו "עילת גירושין" (סיבה הלכתית לגט). מנגד, אצל ידועים בציבור אין צורך בהסכמת הצד השני ובן הזוג שמחליט להיפרד יכול לעשות זאת. כפועל יוצא, לא קיימות בידועים בציבור תופעות כגון עגינות.

סמכות אחת: כאשר בני זוג שנישאו רוצים להתגרש, כל אחד מבני הזוג חושש שהצד השני יקדים אותו, או שיחליט לפנות לבית הדין הרבני או לבית המשפט. אצל ידועים בציבור הדילמה הזאת לא קיימת, שכן רק ערכאה שיפוטית אחת, שהיא בית המשפט לענייני משפחה, מוסמכת לדון בעניינים. במצב כזה יכולים הידועים בציבור לנהל משא ומתן טרם הגשת הליכים מבלי לפחד שצד אחד "יקדים" את האחר בהגשת תביעות.
 

תחתום פה, ופה, ופה

עזבי, נחסוך את הכסף וניסע למזרח (צילום אילוסטרציה: asap images‏)
 עזבי, נחסוך את הכסף וניסע למזרח (צילום אילוסטרציה: asap images‏)   
‏עניין חשוב אחר שיש להזכיר בהקשר של ידועים בציבור, הוא העובדה שכל בני הזוג, בין אם הם נישאים ובין אם לא, יכולים לחתום על הסכם אשר מסדיר את כל העניינים ביניהם במקרה של פרידה. אין ספק שאם כל הנושאים מוסדרים בהסכם מראש, רמת אי הוודאות קטנה במקרה של סכסוך, והפרידה והחיים עצמם הופכים להיות קלים הרבה יותר.

חשוב לדעת, שגם בחתימה על הסכם כזה ישנו שוני בין ידועים בציבור לבין זוגות נשואים: האחרונים צריכים לאשר את ההסכם אצל נוטריון לפני החתונה, או בבית המשפט אם ההסכם נחתם אחריה. ידועים בציבור, לעומת זאת, אינם זקוקים לאישור של צד שלישי (אם כי מומלץ לאשר בבית המשפט כדי לתת להסכם כמה שיותר ודאות).

עו"ד ענבר שנהב היא בעלת משרד עורכי דין, מומחית לדיני משפחה, גירושין וירושה
לאתר של עו"ד ענבר שנהב
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by