בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המדריך לאב המתגרש  

המדריך לאב המתגרש

 
 
רויטל קיבק-ארמה

מתי שמורה לאב הזכות למשמורת על ילדיו, מהם הסדרי הראייה והלינה המקובלים, מה בין חוק, תפישה מסורתית והמציאות שתמיד מנצחת, וגם על המהפכה שבדלת לטובת האבות הגרושים. שיעור אופטימי במשפטים לאב הגרוש - לגזור ולשמור. חלק א'

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גם סרקוזי זקוק לעצה אחת או שתיים (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 גם סרקוזי זקוק לעצה אחת או שתיים (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
בתי המשפט נוטים ברוב המקרים לטובת הילד. אך האם טובת הילד היא לראות את אביו פעמיים בשבוע למשך מספר שעות מוגבל? אבות יקרים, הגיעה העת שתדעו גם אתם את זכויותיכם.

אב יקר, דע לך: אם הנך בלתי כשיר במובהק וחסר מסוגלות הורית או מסוכסך עם אם ילדיך ומשפחתך ו/או אלים - לא יינתנו לך זכויות ביקור, ותראה את ילדיך במרכזי קשר ותחת פיקוח. אם אינך אחד מאלה, אתה מוזמן להמשיך לקרוא על זכויותיך כאב גרוש בכתבה הבאה.

לעיתים הילדים מצביעים ברגליים
"אבות רבים מבקשים משמורת או משמורת משותפת על ילדיהם. מגמה זו גוברת משנה לשנה - בד בבד עם עקרון השוויון המתפתח וההכרה שלאב מקום רב חשיבות בהתפתחות הילד", אומרת אורית דרור-הראל, עו"ד ומגשרת. גם אם נותנים החוק והתפישה המשפטית הרווחת משקל רב לנוכחותה של האם בחיי ילדיה, חשוב לזכור תמיד שהמציאות חזקה מכל החלטה שיפוטית. דרור-הראל מספרת שייצגה תיקים רבים שבהם הילדים "הצביעו ברגליים", ולנוכח העובדה שהילדים קבעו את רצונם פסק בית המשפט משמורת לאבות.

מהי משמורת?
על פי החוק, קיימת "חזקת הגיל הרך", שעל פיה ילדים עד גיל שש מצויים תחת משמורת האם. עניין זה מתקיים תמיד, להוציא "נסיבות מיוחדות" המוכרות בפסיקה בצמצום רב: גם אמהות אשר השתמשו בסמים נמצאו כשירות לטפל בילדים, ואף אמהות ששהו במוסד לחולי נפש. הכל על פי נסיבותיו של כל מקרה, טובתם של הקטינים והמסוגלות ההורית. מצד שני: אם המסיתה את הילדים ו"מרעילה" את נפשם כנגד אביהם, עשויה לגלות שהמשמורת נלקחת ממנה וניתנת לאב, אם הוא שומר על כבודה באוזני הילדים. הסיבה: מומחה יראה בכך חוסר מסוגלות הורית.
 

מהי משמורת משותפת?

 
משמורת משותפת היא הסדר שבו מוגדרים שני ההורים כמשמורנים על ילדיהם, ובהתאם לכך חולקים ביניהם באופן שווה את נטל גידול הילדים והטיפול בהם. הסדר זה מחייב את קיומם של תנאי סף מקדמיים:
א. מסוגלות הורית טובה, דומה או שווה של שני ההורים
ב. רמה גבוהה של שיתוף פעולה בין ההורים
ג. רצון הילד

בנוסף לאלה, ייבחנו מעורבות רבה של שני ההורים בחיי הילדים, קיומו של קשר טוב ותקין בין שני ההורים לבין כל אחד מהילדים, מגורי ההורים בסמיכות זו לזה ותפישת הילדים את שני הבתים כבתים מרכזיים בחייהם. מדובר ברשימה בלתי סגורה של פרמטרים, והיא נבחנת על פי נסיבות המקרה העומד בפני בית המשפט.

כיצד נקבע מיהו ההורה המשמורן?
במקרה של מחלוקת בין ההורים בדבר זהותו של ההורה המשמורן, ימנה בית המשפט לענייני משפחה מומחה מטעמו (מעבר לעבודת פקידות הסעד), שיערוך מבחני מסוגלות הורית לכל אחד מההורים, ויקבע מי הוא ההורה בעל המסוגלות הטובה ביותר. במקרה שלאם מסוגלות דומה לזו של האב, ובהתחשב ב"חזקת הגיל הרך", ילדים עד גיל שש יעברו לחיות עימה. מעל גיל זה יבחן המומחה וימליץ למי מההורים יש להעניק את החסות על ילדיו. חשוב לזכור: בתי המשפט אינם נוטים להפריד בין ילדים, אלא במקרים חריגים ביותר. על כן, אם הילד הקטן במשפחה מתחת לגיל שש, יש לכך משמעות.

הסדרי ראייה
במקרים של אי הסכמה בין ההורים לגבי הסדרי הראייה, מורה בית המשפט או בית הדין הרבני לפקידות הסעד באזור מגורי הקטינים להכין תסקיר סעד (במקרים מסובכים יותר, ימנה מומחה מטעמו מעבר לתסקיר פקידת הסעד). בתסקיר זה ממליצות פקידות הסעד את המלצותיהן לעניין ההורה המשמורן והסדרי הראייה בין ההורה הלא משמורן למשנהו, כולל המלצה לגבי לינות ומספר הלינות בשבוע.
 

לינה

מאבק משפטי? לא כדאי (צילום:אימג'בנק/gettyimages)
 מאבק משפטי? לא כדאי (צילום:אימג'בנק/gettyimages)   
החוק במדינת ישראל אינו קובע חובת לינה אצל מי מההורים. פסיקות מראות שכיום הגישה ליברלית יותר, ולינות אצל ההורה הלא משמורן מתקיימות בהתחשב בכמה תנאים מהותיים:
א. מדובר בטובת הקטינים
ב. קרבת המגורים בין ההורה והמוסד החינוכי שאליו יש להביא את הקטין בבוקר
ג. רצון הילדים בהתאם לגילם ובגרותם
ד. רמת התקשורת בין ההורים. ככל שהתקשורת טובה יותר, בונה ומטיבה עם הילדים, כך יומלצו הרחבת הסדרי הראייה ואף יגדל הסיכוי לקבלת משמורת משותפת

מתי לא תאושר לינה?
לא תאושר לינה בכל אותם המקרים שבהם תיגרם פגיעה משמעותית בסדר יומו ושגרת חייו של הקטין בלינה אצל ההורה הלא משמורן, כגון ריחוק מבית הספר. כמו כן, מקרים אחרים בהם אינו יכול להכיל מבחינה נפשית מגורים בשני בתים, שני חדרים, שתי מיטות וכד'. בעבר דיברו על "תסמונת התיק"; הכוונה היא שילדים אשר ישנו בשני בתים כל הזמן היו עסוקים בשאלות כמו אם לקחו תיק/לא לקחו בתיק/מה לשים בתיק (בגדים, ספרים)/היכן יעשו שיעורים וכו'. בארצות הברית היו שנים שבהן המשמורת המשותפת - או במילים אחרות חלוקת הלינות - היתה טרנד מובהק. עם השנים והניסיון, חזרה מבחינה פסיכולוגית הגישה הרווחת שבמיוחד אצל ילדים קטנים נגרם נזק מ"תסמונת התיק" וחזרו לשיטה שבה יש הורה עיקרי ויש לחלק לינות במשורה.

בכתבה הבאה - מזונות ילדים, מה עושים בפרק ב', כיצד בית הדין הרבני מסתכל על הדברים מלמעלה ועל המהפכה המתקרבת
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by