בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
זמן אמת  

זמן אמת

 
 
לימור גריף

למה שלא נגיד לילדנו את כל האמת בפנים? מדוע אנחנו נוהגים להמציא כל הזמן שקרים קטנים כדי למנוע מהם את האמת המרה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
להתאים את אמת לגיל הילד (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 להתאים את אמת לגיל הילד (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
אנחנו נוהגים לסלף, קצת לשקר, לדבר בשפה אחרת, רק כדי שהם לא יבינו או ילמדו מן הטעויות שלנו כגדולים. הכל על השקרים הלבנים שלנו מול הילדים ולמה לא כדאי שפשוט נאמר להם את האמת.

את כל האמת ורק את האמת

החינוך ליושר ודרך ארץ הוא אחד מעמודי התווך שלנו כהורים המחנכים לערכים, אך האם האמת צריכה להיאמר בכל מחיר? אביטל יעקובי, פסיכולוגית התפתחותית וחינוכית מומחית בהתאמת המציאות לגיל הילד ולהבנתו: "תמיד בעדיפות ראשונה צריך לדגול באמת, תוך התחשבות בגיל הילד וברמת הבנתו. אם בחרתם לשקר ולספר שמשקה הקולה שלכם הוא בעצם סוג של "תרופה", תוכלו לנסות ולהסביר לילד שקולה מזיקה כי היא מאוד מעוררת. בדיוק כמו שקפה זה משקה של מבוגרים". פעמים רבות, הורים נמנעים מלהגיד את האמת, מכיוון שזו דורשת מהם להציב גבולות או להיכנס לעימות, כאשר בהישג ידם קיימת האופציה הפשוטה יותר: קולה זה רעל, קולה זו תרופה.

מציאות קשה

"אם למשל מדובר בתאונה קשה או אפילו בפיגוע, חשוב שהורים יידעו שילדים עד גיל 7- 8 אינם צריכים להיחשף לחלקי גופות ולאלימות מזוויעה. אנחנו בעצם מנסים ליצור בכך מציאות אחרת, אני מאמינה שאפשר לעדן אותה מבלי להיכנס לתיאורים ובשפה שמתאימה לילד".

עולם של מבוגרים

"מניסיון, הרצון להציג מציאות שקרית לא תמיד עובד. הילד קולט את הלחץ שמביעה שפת הגוף של ההורה והוא מבין שיש פה משהו מעבר. הילדים צריכים להרגיש שאנו כנים איתם, עוזרים להם להבין את העולם ולא מתחמקים מן האמת".

דווקא כשמדובר בריבים בין הורים, מציעה יעקובי שנאמץ את הגישה: זה שייך לעולם המבוגרים, כשתהיה גדול תעשה זאת בעצמך. ובכל זאת, האם הילד אינו נפגע? "אם הוא נפגע זה חלק מהחיים. חשוב שנזכור שהוא ייפגע הרבה יותר אם יתערב בריב בין ההורים, במסר של אלימות קשה או בוויכוח שאינו אמור להעסיקו".
 

מייפים את המציאות

 
"הורים שמייפים את המציאות עושים זאת מתוך כוונה טובה". הם רוצים להגן על הילד מפני הידיעה שיש רוע בעולם. "בצורה זו הם בונים עבור הילד עולם דמיוני, שאחר כך יהיה לו מאוד קשה להתפתח ממנו". מדובר במצבים, אמירות ואמיתות, שאנו מציירים עבור הילד מתוך האמונה שהוא חי בעולם שכולו תמימות. הבעיה מתפרצת כאשר הוא יאלץ להתמודד עם המציאות היומיומית ויתקל בריב בגן הילדים או בלעג מצד כמה מחבריו. עולם הדמיון שבו היה שרוי עד עכשיו יקשה עליו את ההבנה, כיצד כל זה יכול להתרחש, שהרי כל סובביו טובי לב. הכוונה פונה יותר לילדים יחידים, ברגע שיש אחים המצב מתאזן.

דרכי עידון

המלצתה של יעקובי היא להעניק לילד תשובה בהתאם לגילו. אם מדובר למשל באקט ארוטי שנצפה על מסך הטלוויזיה. עבור ילד בן שלוש היא ממליצה שנשקול תשובה כללית – הם מאוד אוהבים אחד את השני, ומתנשקים. "ברגע שההורה יעשה מזה עניין יותר גדול או אפילו ינסה להתחמק, הילד יבין שמדובר במשהו נורא יותר ממה שמספרים לו. בעיקר אם ההורה נלחץ, מתפתל ולא יודע לברור את מילותיו".

עבור ילד בן 5 – היא ממליצה לשקול הסבר קצת יותר מפורט, ובאותה המידה גם שאלתו תהיה אחרת. אם למשל מדובר בשאלה על אלכוהול – התשובה תהיה: מבוגרים שותים אלכוהול ולילדים אסור כי זה משפיע עליהם בצורה מאוד לא טובה.
 

דוגמא אישית

בלילה יבוא גמד קטן ויאכל... (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 בלילה יבוא גמד קטן ויאכל... (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
אנחנו יודעים זאת היטב ובכל זאת מתקשים ליישם. יעקובי מציעה שדווקא עכשיו נזכור את שיקול הקניית ערך חינוכי של כנות לילדים. "מדובר בערך מוסרי, ביחסים שהההורים בונה עם הילד. את מי הוא ישאל אם לא אותם? ההורים מסמלים דמויות בטוחות, אלו שיודעות ומכוונות את העולם. ברגע שלא יהיה מקור להפנות אליהם שאלה – הילד יהיה שרוי בתסכול".

יעקובי מציעה שנגיב בכנות: שאלת אותי שאלה מאוד קשה, אני לא בטוח שאני יכול לענות לך. מדובר בשאלות כמו אם יש אלוהים או למה יש מלחמות שהתשובות עליהן אינן חד משמעיות. זוהי גם הדרך, ללמד את הילד שאין אמונה אבסולוטית או אמת אחת. כל אחד מאמץ לעצמו את האמונה שלו ובהחלט יש אנשים שונים, שעשויים לחשוב אחרת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by