בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מיהו המין החזק? 

מיהו המין החזק?

 
 
רביד פלג

האם אלו הבנים או שמא הבנות? מי רוכש כישורי שפה מהר יותר? מי מבין המינים נוטה יותר לתחלואה? ומי מציג תוצאות מרשימות יותר בסולם ההתפתחות? מיצאו את ההבדלים. כתבה ראשונה בסדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אז מי המין היפה? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 אז מי המין היפה? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
אם חשבתם כי התחרות בין המינים מסתכמת בתלוש המשכורת, בחלוקת התפקידים בבית או במאבק על אפלייה מתקנת, כדאי שתחשבו שוב. ההבדלים בין המינים מתחילים ברגע שאלו הגיחו לאוויר העולם. מה מולד? מה נרכש? מי חולה יותר? מי חזק פחות? מי אוהב לדבר וכמה, ומה לצפות וממי? אז מי חזק יותר, הבנים או הבנות? כתבה ראשונה בסדרה.

לבריאות

בין אם מדובר בבן, ובין אם בת נוספה למשפחה, הדאגה העיקרית היא לבריאותם הפיזית. נקודת מבט מיתית תטען כי בנות הן חלשות וכל וירוס בָּן דובק, האם יש בכך ממש? ד"ר רונן מוסרי, רופא ילדים מומחה, מכבי שירותי בריאות, טוען כי הגישה לילד החולה אינה שונה משמעותית בתלות במין הילד. "לא ניכר הבדל בין בנים לבנות ברפואת השגרה, כלומר, במחלות של דרכי הנשימה, דלקות גרון, אוזניים, שלשולים, דלקות ריאה וכד', אין הבדלים משמעותיים בשכיחותן בין בנים לבנות. עם זאת, זיהומים בדרכי השתן, ללא ספק נמצאים בשכיחות גבוהה יותר בקרב בנות. נמצא כי מילת בנים מורידה בצורה דרמטית את השכיחות לזיהום בדרכי השתן.

בנות פגות שורדות יותר

התייחסות רפואית שונה תתרחש, בעיקר כאשר הסימפטום המדווח עלול להיות קשור לאיבר ממערכת הרבייה. לדוג' בתלונה אודות כאבי בטן אצל בנים, יש לקחת בחשבון ולבדוק את האשכים כמקור לכאב ואילו אצל בנות יש לחשוד בנוסף בבעיה בשחלות או בהריון. מלבד ההבדל במערכות המין, נמצאו הבדלים בין בנים לבנות, בהיותם פגים בעת לידתם. נמצא כי לבנות דווקא 'כושר הישרדות' גבוה יותר, כלומר, סיכויי ההצלחה של בנות פגות לשרוד, הינם גבוהים יותר משל בנים פגים. הסיבה איננה ידועה, אך הסטטיסטיקה מעידה על ההבדל.

מישהו מקשיב לי?

הבדלים נוספים בין המינים נעוצים בביטויים השונים של אותה תופעה. כלומר, אותה תופעה תראה אחרת אצל בנים ואצל בנות. דוגמא בולטת מתקיימת בהפרעות הקשב והריכוז. בקרב בנים, בולט יותר מרכיב ההיפראקטיביות, הכולל מופעים שקשה מאוד להתעלם מהם, כגון חוסר שקט בולט ואף נטייה להתפרע. בעוד שאצל הבנות, הנטייה היא להתנהגות מופנמת, חולמנית ואיננה 'מפריעה' לסביבה, לכן לעיתים קרובות הפרעת קשב וריכוז בקרב בנות פחות מאובחנת ויותר 'מפוספסת'. שני המינים לוקים בהפרעה, שמופעיה נראים שונים לגמרי. כן יש בנות שמרכיב ההיפראקטיביות קיים ובולט אצלן, כמו גם בנים הלוקים בהפרעת קשב וריכוז, ללא מרכיב ההיפראקטיביות".
 

ג'נרל מוטורס

הכל מסתכם במוטוריקה עדינה (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages)
 הכל מסתכם במוטוריקה עדינה (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages)   
מחקרים מראים כי בגיל הרך, היכולות הפיזיות של הבנות דומות עד זהות לאלו של הבנים. אם כן, מדוע נצפים הבדלים בגן המשחקים, בין הפעוטות? נאוה רמון, מרפאה בעיסוק התפתחותי, מציינת כי יכולות הבנים והבנות אמורות להיות זהות בגילאים הצעירים. "הציפייה משני המינים בתחום המוטורי היא זהה. לדוגמא, אנו מצפים ליכולת זהה לעמידה על רגל אחת, בעיטה בכדור, משחק בכדור וטיפוס על סולם. קיימים טווחי גילאים לרכישת אבני דרך מוטוריות, אך אלו אינן תלויי מין. כן יתכן והפערים הנצפים ביכולות בין המינים מתעוררים תוך למידה אודות התנהגות תואמת מין. בגילאים הצעירים קשה מאוד לדעת מה מן ההבדל מולד, מורש ומה ממנו נלמד תוך צפייה וציפייה מן הסביבה. סביר כי ההבדל הנראה נובע משילוב של השניים.

ליקויים זהים, ציפיות שונות

מבחינה מוטורית טהורה, יש הבדל קל ברכישת תנועה הנקראת 'סופינציה', בה האמה מסתובבת כלפי מעלה יחד עם כף היד. נמצא כי בנות רוכשות את התנועה הזו לפני הבנים, בדרך כלל בשנת החיים השנייה. המשמעות שלה תופסת מקום ביכולת לאכילה מכפית, בגזירה ובפעולות הנרכשות מאוחר יותר. כמו ידוע שיש הבדל בתפיסה המרחבית בין המינים, לטובת הבנים, אך קשה לדעת מהו מקור ההבדל. יתכן מחד, כי הוא נובע מהחשיבות שמייחסת החברה ליכולות המוטוריות של הבנים, אל מול הבנות, ומאידך, מן הצורך הקדום של המין הזכרי ללקט ולצוד מזון, שלשם פעולות אלו נדרשת יכולת תפיסה מרחבית טובה. מכל מקום, לחברה שלנו יש יד ברכישת הבדלים בפן המוטורי בקרב המינים. לדוגמא, בחברה החילונית, הציפייה היא ליכולות גבוהות במוטוריקה הגסה בקרב הבנים, ויכולות גבוהות במוטוריקה העדינה בקרב בנות. מצופה שבנות תהיינה מסוגלות לצייר, ושבנים יוכלו לבעוט ולטפס כהלכה. התוצאה, כל מין מסגל לעצמו את היכולות בהתאמה. אודות תחום הליקויים המוטוריים, נמצא כי בנים חשופים יותר לבעיות הן במוטוריקה העדינה והן בגסה. אם כי יש לשים לב, כי נתונים אלו מסתמכים על האוכלוסייה הפונה לטיפול ואבחון. יתכן ובן ובת, יהיו בעלי ליקוי זהה, אך לעומת הבת, הבן יובא לאבחון וטיפול, בשל אותן ציפיות שונות משני המינים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by