בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בין אינטימיות לתשוקה 

בין אינטימיות לתשוקה

 
 
יפעת ראובני

"ההפרדה הנוקשה בין המינים מגבירה אצל הגבר המזרח תיכוני את החסך המיני, ובכך בעצם פוגעת בו משום שהוא מתקשה לפתח אינטימיות אמיתית עם המין האחר". שיחה אינטימית עם סמי מיכאל על אהבה ומיניות במזרח התיכון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"אהבה מזרח תיכונית היא אהבה מדוכאת" (סמי מיכאל. צילום: רוני שיצר)
 "אהבה מזרח תיכונית היא אהבה מדוכאת" (סמי מיכאל. צילום: רוני שיצר)   
באחד הימים, כאשר הגיע סמי מיכאל הנער לבקר בבית המלאכה של סבו ששכן ברחובה הראשי של בגדד, התפתח ביניהם שיח גברים: "אתה רואה את המכוניות האלה שחולפות מולנו?", שאל הנכד. "כן, רואה", ענה לו הסבא. "ואתה רואה שחלקן גדולות, חלקן קטנות. חלקן ישנות, חלקן חדשות?", המשיך לשאול, "אני לא עיוור", רטן לעברו הסב. "ואתה מבין שהחדשות הן לא רק חדשות יותר, אלא שייכות לדגם משוכלל ויעיל יותר?". "חאלס", גער בו הסבא, "ומה אתה מתכוון לומר בזה?". אמר הנכד: "אני מתכוון לומר, שכך גם האישה שנבראה מן האדם: חדשה יותר, יעילה יותר ומשוכללת ממנו".

גילוי הדעת הזה הביא חודשיים של שתיקה בין סמי הנער לסבא.

"האהבה במזרח התיכון היא, לרוב, אהבה מדוכאת. זו אהבה שקשה לשמוח בה, שבה הגבר מדכא את האישה ובעצם נעשה בעצמו משועבד ומדוכא", מסביר מיכאל הבוגר. כך הוא גם מסביר את האינטימיות המורכבת המשורטטת בספריו, ביניהם "חסות", “חצוצרה בוואדי", “ויקטוריה" וגם בספרו החדש “עאידה”.

כמי שנולד בבגדד ב-1926 וגדל בה, מגלה מיכאל פנים רעננות בתפישת מקומו של הגבר הלבנטיני. "בעולמו של הגבר הזה נדמה לו שהוא עליון על האישה, אך מתוך עליונותו המדומה הזו בעצם נלקח ממנו החופש לבחור. הסיבה לכך היא שההפרדה הנוקשה בין המינים מגבירה אצל הגבר את החסך המיני, ובכך בעצם פוגעת בו, משום שהאיסורים מנווטים את מחשבותיו לסקסואליות מתפרצת - מה שמקשה עליו לפתח אינטימיות אמיתית עם המין האחר. בספריי אני מנסה לתקן את התחושה הקשה של הגבר הלבנטיני, בעיקר למען תרפיה עצמית".
 

יציבות באמצע הוואדי

 
מיכאל מאמין שאינטימיות נשמרת רק כאשר היא מזינה את עצמה בחיבה ובחמלה. “חמלה יש בה הרבה עומק, היא דורשת ממני לצאת מן הבועה ולהעניק מן העוצמה שלי אל האחר, מה שבסופו של דבר מעצים גם אותי ומביא לתחושה כללית שאומרת פנימה: 'אם האדם הזה ארצה להמשיך ולטייל גם בגן העדן' ".

בספריו של מיכאל, הנשים מובילות את אהבתן כנגד כל הסיכויים, בעקשנות ובהתמדה. "בספר 'ויקטוריה', למשל, חיברתי את רפאל עם ויקטוריה ולא עם בת דודתה מרים, שאיתה היתה לו בעיקר אהבת בשרים. עשיתי את זה כדי ללמד את הקוראים מהי אינטימיות, בניגוד ליחסים המושתתים על מין", מפרט מיכאל. "אהבת בשרים לבדה, היא יצרית וקצרת מועד. ויקטוריה קירבה אליה את רפאל בעזרת סבלנות ואהבה עמוקה, מכיוון שלכבוש מתוך אינטימיות זה לא בכוח".

הנשים בספריך מתנהלות בין יאוש גדול להתעלות עצומה. באיזו דמות היית בוחר כדי להניף את דגל האינטימיות?
"הייתי בוחר בהודא, שהיא גיבורת הספר 'חצוצרה בוואדי'. בסיפור הזה, הודא היא המנגנת האמיתית בחצוצרה, ולא אלכס, והקולות שהיא מפיקה מתוך עצמה מחוללים מהפכה בין שני העמים וגם בביתה שלה. האינטימיות שהיא, הערבייה, מפתחת עם השכן היהודי, היא סמל לשלום בין יהודים לערבים. וכאשר הכל מסביב תלוש וסוער, הודא היא הלביאה שגם לוחמת וגם ניצבת על המשמר. הודא, כמו עאידה ברומן החדש, היא הסמל המובהק לאינטימיות יציבה".
 
מספריו של סמי מיכאל (צילום: יח"צ)
 מספריו של סמי מיכאל (צילום: יח"צ)   
יש המתארים אינטימיות בעיקר כתחושה של ביטחון, ואתה?
"כאשר מתקיימת אהבה בין שני אנשים עצמאיים, והאחד אינו מתבטל בפני האחר, נוצר חיבור. וכשהאהבה הזו משרה אווירה סובלנית, נוצרת אינטימיות. באופן אישי, אני לא זקוק לאינטימיות כדי ליצור ביטחון, אלא דווקא כדי לצרף בין שונויות, להתקרב אליהן ולקרב אותן אלי".

השתייכותו הראשונית של כל יצור חי, מסביר מיכאל, היא העדר. "אם 'מנגנון העדר' הכרחי ליצירת הבסיס לשותפות מלאה בחברה, הרי שאז באה האינטימיות ומאפשרת ליחיד את זכותו למקום משלו, מעין בועה נפרדת". פגיעה בבועה הפרטית, אותה האינטימיות, הוא מבהיר, פוגעת בסופו של דבר גם בחוסנו של העדר.

ומה לאינטימיות עם הנאה?
"או, הרבה. ברגע שמתלווים לחיבור הפיזי כל הדברים האחרים שציינתי, ולא מטילים על האהבה איסורים כבדים שהופכים אותה למשהו טמא ומכוער, אז הופך המגע הפיזי לאחד הדברים המענגים והיפים ביותר בטבע".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by