בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אורה הכפולה  

אורה הכפולה

 
 
לימור גריף

מדוע חשוב להציב מראה מול עיני התינוק? האם היא משמשת גירוי התפתחותי או שמא נוכחותה משעשעת רק את ההורים הצופים מן הצד? ומה קורה שאלו נבהלים ממי שנשקף מולם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אם אני אינני אני, אז מי אני בכלל?
 אם אני אינני אני, אז מי אני בכלל?   
תינוקות אוהבים לזהות את עצמם, אך מדוע חשוב שנציב ראי מול הקטנטנים ומה נעשה אם הם נכנסים להיסטריה?

מדוע חשוב לנו שהתינוק ילמד להתייחס לעצמו?

בשלבי חייו הראשונים, לומד התינוק שהוא ואימו נמצאים בתבנית אחת, מיוחדת, מאוחדת ושלמה. בד בבד הוא לומד לערוך הפרדה, בעזרתה של האם כמובן. אם ניכנס לתינוקייה, מעון או אפילו לחדרי הבדיקה הנעימים של טיפות החלב, לא נפספס את המראה. אחת מבדיקות ההתפתחות הנפוצות ביותר בטיפת חלב, אותה עורכת האחות, מציבה את התינוק הקטן שזה עתה למד להרים את ראשו, מול מראה גדולה. הוא מביט בעצמו, לעיתים מתפעל, לעיתים נבהל, מסתובב, מתגלגל וחוזר חלילה.

למה זה חשוב? זהו שלב בו התינוק לומד מהי התייחסות עצמית. המראה אומנם אינה כלי התפתחותי, אלא גירוי שיעזור לו ללמוד להשתמש בחושיו המגוונים. מיכל אורן, מנהלת מקצועית ומאבחנת במרכז צעד ראשון טוענת אחרת. היא לא רואה במראה חפץ לגירוי התפתחותי, אלא אמצעי שיכול לזרז את תהליך ההבנה. בעולם המודרני הילד אכן נחשף למראה, וחשוב לחשוף אותו אליה, כבר מגיל 6 חודשים (שלב הזחילה ופיתוח העצמאות, ההיפרדות מאמא והיחשפות לסביבה). בסביבות גיל 9 חודשים, התינוק יכול כבר לזהות עצמו. כאשר הוא מביט במראה, הוא רואה את דמותו ומודע אליה".
 

מראה כחפץ

 
אורן טוענת שהמראה נתפסת בעיני התינוק כבר בגיל ארבעה חודשים ככל חפץ. "כאשר הוא רואה אותה הוא מעוניין לגעת בה. בשלבים מאוחרים יותר, הוא יכול לזהות שמדובר בדמותו וישנו הרצון לגעת במראה, כלומר, לגעת בעצמו דרך המראה. במידה והחשיפה למראה תתרחש בגיל מאוחר, ייתכן והוא יגיב בבהלה או הפתעה גמורה לדמות הנשקפת מולו".

מדוע ההשתקפות חשובה?

"ההשתקפות חשובה להתפתחותם האישית של תינוקות בתפיסתם את דמותם הוויזואלית וכן בשלב ההיפרדות מאימם והחדירה להתקשרות מול הסביבה. בעולם המודרני, כמעט ולא יתקיים מצב בו התינוק אינו נחשף לדמותו, ועל כן, ברוב המקרים, אין סיבה להימנעות מחשיפה".

מאיזה גיל כדאי להתחיל?

ענבל שמיר, מומחית להתפתחות תינוקות ופעוטות, סבורה שכדאי לחשוף תינוק למראה כבר מגיל לידה. "אין גיל צעיר מדי להתחיל. עם זאת, לפני גיל ארבעה חודשים, התינוק אינו מגיב בצורה חברתית להשתקפותו בראי. הוא מראה סקרנות רבה למתרחש מולו, אך עדיין אינו מקשר את הדמות אליו. עם הגיל, מתפתחת ההבנה שמדובר ב"יצור" נוסף שמשתקף אליו. בסביבות גיל שמונה חודשים ומעלה, מתפתחת ההבנה כי הדמות המשתקפת היא אכן השתקפות של ה"אני" שלי – עצמי".
 

חוש פעיל

יחסים מורכבים בהמשך (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 יחסים מורכבים בהמשך (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
העיניים עוקבות, מתמקדות ותוהות סביב הדמות המשתקפת. בסביבות גיל 4 -5 חודשים, כאשר התינוק מסוגל לשלוח ידיים לחפץ בצורה מכוונת, הוא ינסה לחוש את הדמות שמולו: הוא ישלח ידיים אל המראה בניסיון לגעת בדמות המשתקפת.

בהלת תינוקות

לדבריה של שמיר, נדיר לראות תינוק שנבהל ממבט במראה. "תינוקות נוטים לאהוב מאוד את המשחק מול המראה. הם מגלים סקרנות רבה למשתקף ממנה ומפתחים את ההבנה של הדמות שניצבת מולם. אם בכל זאת התינוק מראה רתיעה או בהלה ממראה, כדאי להיצמד אליו באופן בו הדמויות שלנו משתקפות יחד. בצורה כזו הוא יראה גם אותנו במראה ויירגע. אפשר גם לרקוד איתו מול המראה כדי שיתרגל לדמות שמשתקפת ממנה".

כלי התפתחותי?

"המראה עוזרת לתינוק לצפות בעצמו, ללמוד את גופו ואת תנועותיו. מרגע ההכרה שזו דמותו שמשתקפת ממנה, היא משמשת לתינוק אמצעי למשוב על תנועה והתנהגות. הוא רואה את עצמו צוחק, עצוב, בוכה, מתנועע וכו'. הוא לומד על עצמו, על גופו ועל תגובותיו ובכך מסייעת המראה לתחושת העצמי".

לסיכום, מציעה שמיר, שניעזר במראה דרך תרגילים שתורמים להתפתחות. "השימוש במראה ממקד את התינוק ומרגיע אותו וכן מגביר את המוטיבציה של התינוק להגיע אליה, ובכך מסייע לנו לעודד את התינוק להפעיל את הגוף בדרך בה אנו מעוניינים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by