בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות האם 
שוכחת לזכור  

שוכחת לזכור

 
בריאות האם |
 
רויטל קיבק ארמה

חיפשת את מפתחות הבית שעה ארוכה? אין לך מושג איך קוראים למי שפגשת אתמול? טענות חוזרות על שיכחה אחרי לידה מגיעות מנשים רבות, את לא היחידה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
את לא לבד, זוכרת? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 את לא לבד, זוכרת? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
נראה כי ביום בו הפכנו אמהות, התהפכו מגירות האחסון בתאי זיכרון על פיהן, ויצרו לעצמן סדר עדיפויות חדש. על "סניליות" שאחרי לידה, שמתרחשת גם הרבה אחרי.

משהו בי משתנה

"למעשה, תופעת השיכחה ואובדן הריכוז מופיעה כבר בחודשי ההריון (בעיקר בחודשים הראשונים), כבר אז יש אובדן של חפצים", אומרת אירית רווה, פסיכולוגית קלינית, מקימה ויו"ר הפורום הישראלי לנוירו-פסיכואנליזה. "זה קשור בחוויה הפנימית שאישה בהריון עוברת: יש שינוי בתחושה של גבולות הגוף. פתאום את לא בשליטה ומשהו ביציבות מתערער. כביטוי חיצוני של החוויה הפנימית הזו, הרבה נשים מגלות שהן שוכחות או מאבדות חפצים שונים - חפצים המבטאים את אבדן הזהות הקודמת, כמו מפתחות, צמידים ועוד".

עומס נפשי

תהליך המעבר להורות מתחיל כבר בחודשי ההריון, כשבתוך כל השמחה מהולה גם עצבות על אבדן העצמאות, הילדות והחופש האישי. יכולים לעלות גם תחושות של דחייה, חששות, ורגשות מורכבים עוצמתיים נוספים, שמהווים עומס על מערכות ההגנה שלנו. המנגנונים הנפשיים שלנו קורסים, עד שאנחנו לומדים להתארגן מחדש. זהו מסע רגשי בתהליך היפרדות, שמתרחש בכל הריון, שבו ההורים כמו נדרשים "ללבוש" בגדי הורות - הם אינם עוד רק ילדים, והמפגש עם התינוק שמתרחש בלידה, דורש מהם להתמודד עם אותם עומסים רגשיים, שבין היתר מביאים גם לידי שכחה ואובדן ריכוז".

מתארגנים מחדש

זה לחלוטין נורמלי לשכוח כשאנחנו נמצאים בבלבול נפשי של התהוות, שבו הדברים הם לא באותה השליטה שהייתה לנו לפני הלידה. מדובר פה בתהליך של השתנות, שיכול לחזור על עצמו גם בלידות הבאות, וזו טרנספורמציה תקינה ובריאה".
 

הוכח מדעית

 
ד"ר מרשה קייטס, מרצה במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית, חקרה את התופעה הידועה בקרב אימהות, שטרם נמצא לה שם. המחקר הקיף שתי קבוצות מדגמיות של אמהות אחרי לידה ושל נשים שאינן אימהות: "מבחן האינטליגנציה בדק את הזיכרון לטווח הקצר, הזיכרון המרחבי (היכן מונח כל דבר ואיזו תמונה קדמה לנוכחית) והזיכרון המילולי. התוצאות הראו הבדל משמעותי בין קבוצות הביקורת, שלא לטובת האימהות שזה עתה ילדו".

זיכרון סלקטיבי

"לאחר הלידה, ייתכן והיכולת שלנו להתרכז ולזכור דברים שאינם קשורים בתינוק יורדת. "אנחנו עסוקים כל הזמן בתינוק שלנו – מתי הוא יאכל שוב, למה הוא בוכה וכד'. תינוק הוא גורם מרכזי חדש בחיים, שתופס מקום גדול בזיכרון שלנו. אנחנו עסוקים בהרבה דברים שלא היינו עסוקים בהם קודם וכתוצאה, המוח שלנו מייעד את מירב המשאבים לגורם החדש והמשמעותי בחיינו – התינוק. זהו זיכרון סלקטיבי שמופעל על חשבון דברים אחרים שעל סדר היום, פשוט כי מידת הקיבולת של המוח שלנו מוגבלת".
 

ההורמונים משתוללים

כתבי פתקים (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 כתבי פתקים (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
"מבחינה פיזיולוגית, ניתן להצביע על נוכחותם של הורמונים שונים המופרשים למוח בתקופה שלאחר הלידה (כגון אוקסטוזין), ולהם קשר מסוים עם מרחב הזיכרון שלנו, אם כי לא ניתן להצביע באופן מדויק על טיב הקשר. יכול להיות שאותם הורמונים משפיעים על המוח ומשפיעים על איכות הזיכרון לאחר לידה".

דחף טבעי

"מצב של אובדן ריכוז ושיכחה לאחר לידה בדרך כלל אינו מצב פתולוגי, אלא בא כתוצאה מדחף טבעי להתרכז בתינוק. מדובר במנגנון מוחי, פיזיולוגי והישרדותי, שמכוון וממריץ אותנו להשקיע אנרגיה בנושאים שקשורים בתינוק. לא סתם אנחנו מסוגלים לקום באמצע הלילה רק כדי לבדוק שהוא נושם. את מה שקשור בתינוק שלנו אנחנו אף פעם לא שוכחים וזה בסדר - המשאבים מתרכזים למקום החשוב, וזה נכון הן לגבי נשים והן לגבי גברים".

לא להעמיס על המוח

"כמו בכל תקופה לחוצה בחיים, גם בחופשת הלידה חשוב להקפיד על איזון. זו לא התקופה שבה כדאי להשקיע אנרגיות ומשאבים לטובת דבר נוסף מרכזי וחשוב. אנחנו לא יכולות לעבוד באותה היעילות, כמו שאנחנו לא יכולות ללמוד באותה היעילות כשיש לנו תינוק חדש, לכן מומלץ לסיים מטלות חדשות לפני הלידה ולתת את הזמן הנחוץ להסתגל למצב החדש".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by