בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ההיסטריה חוזרת  

ההיסטריה חוזרת

 
 
לימור גריף

ילדים רבים נוטים להכנס ללחץ והיסטריה. פעמים רבות עלולה להתלוות ללחץ תגובה פיזית הדומה ממש למחלה. מה עלינו לעשות כדי להוריד את הלחץ? כתבה שניה בסדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עלולות להופיע תגובות הדומות למחלה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק / gettyimages)
 עלולות להופיע תגובות הדומות למחלה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק / gettyimages)   
בהמשך לכתבה בנושא ילדים היסטריים ומפוחדים, עולה גם שאלת הלחץ. לא מעט ילדים נלחצים מפשוטי הדברים. חלי ברק שטיין, פסיכולוגית חינוכית מומחית, מחברת הספרים: "בגובה העיניים" ו"תקשיבו לי רגע", מציעה לנו קודם כל להרגע.

כאשר ילדים נלחצים, מבהירה חלי, הם כועסים, צועקים ובוכים, ומאשימים אחרים ואת עצמם. הם נוטים לדבר לא יפה, ואף מפתחים סימפטומים של כאבי גוף - מעלים חום, פריחה בעור, בעיות בשינה, באכילה ועוד.

חוסר האונים של ההורים והתסכול מול תגובות הלחץ של הילדים גורם להורים להגיב גם כן בלחץ. הם צועקים, כועסים, מתייאשים, מאשימים אחרים ואת עצמם, מדברים לא יפה, ולפעמים גם מפתחים סימפטומים של מחלה.
 

כמו כלים שלובים

 
"ההורים והילדים משפיעים אחד על האחר ומחמירים את הלחץ המקורי". חלי מציעה לנו למתן את תגובות הלחץ. "גם אם אתם צודקים, וגם אם יש לכם את כל הסיבות להילחץ, אתם חייבים לזהות את תגובות הלחץ שלכם ולווסת אותן".

ראשית, לדבריה, תגובות הלחץ של ההורה הן המודל אותו מחקים הילדים. "אתם מלמדים את הילדים כיצד להגיב ללחץ דרך המראה של ההתנהגות שלכם. להסברים הגיוניים 'איך צריך להתנהג' אין השפעה זהה כמו שיש להתנהגות. לכן, מומלץ לקצר במילים ולהקפיד בהתנהגות, כי לה השפעה מכרעת על יכולת ילדיכם להתמודד עם לחצים".

בנוסף, כשהילד לחוץ הוא נמצא בסערת רגשות. חלי מסבירה כי הילד כואב, הוא במצוקה, ואינו מסוגל לחשוב ולפעול בהגיון. "אם ההורה נלחץ גם הוא, אז יש כבר שניים לחוצים, סוערים ולא הגיוניים בסיטואציה. מי 'יחליש את האש', וירגיע את האווירה אם כולם בוערים? האחריות להחזיר את הרוגע לסיטואציה מופקדת על ההורים".
 

הגיבו בשיקול דעת

הלחץ שלכם מגביר את הלחץ שלהם (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 הלחץ שלכם מגביר את הלחץ שלהם (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
היו מודעים לכך שילדכם יכולים להיות לחוצים ותנו לכך לגיטימציה, מסבירה חלי. "כשההורה מצליח לשמור על שיקול הדעת שלו הוא יכול להתחיל להפעיל טכניקות להפחית את הלחץ מהמצב, ולסיים אותו במהירות ובמינימום נזקים".

כיצד להפחית את הלחץ?

"ישנן מספר טכניקות שעוזרות להפחית את הלחץ, גם אצל ילדים סוערים. הקשיבו להם באמפתיה - בדקות הראשונות של הלחץ רק הקשיבו לילד ואל תנסו לדבר בעצמכם, גם אם יש לכם דברים צודקים להגיד. אם תוכלו לגייס אמפתיה, נסו להבין מה הילד מרגיש, שאלו אותו על ההרגשה שלו (מה קרה? למה אתה כועס?) חשוב שהשאלות יבואו מאכפתיות ולא כדי להוכיח לילד שהוא טועה או מגזים בלחץ שלו. כך הילד ירגיש שמתעניינים בו, וזה עצמו מפחית מהלחץ. כשהילד יוכל לבטא במילים את תחושות הלחץ - הן יפחתו".

אל תחנכו בזמן לחץ

עוד מציעה חלי - אל תילחצו על הילדים להירגע ואל תנסו לחנך אותם בזמן הלחץ עצמו - מחקרים הוכיחו כי בני אדם בגילאים שונים אינם מפנימים דברים שנאמרים להם בעתות לחץ. כשהילד נרגע ופנוי להקשיב, תוכלו לדבר איתו.
 
 

שימו גבול לתגובת הלחץ

"בזמן האירוע, שימו לילדים גבולות לתגובות הלחץ - מותר לילד להרגיש הכל, מותר לו להיות כועס ומצוברח, אבל אסור לו לקלל, להרביץ או לשבור דברים. ההורים צריכים למקד את המסרים שלהם בגבולות המשמעת. לומר באופן ברור: 'מותר לך לכעוס, אבל אסור לך לקלל' ".

המסרים לדברי חלי, צריכים להיות קצרים וברורים. הגבולות מגנים על הילד לא לדרדר את תגובות הלחץ למקומות בעיתיים יותרו שומרים על המצב שלא יצא משליטה לטובת כולם.

השילוב של גבולות עם הקשבה לילד, לגיטימציה ללחץ, אמפתיה ותמיכה עם כמה שפחות כעס וביקורת, יכולים להפחית את הלחץ כמה שיותר מהר, ולהחזיר את הילד והוריו לשגרת החיים. "במידה ותגובות הלחץ יוצאות משליטה, בעוצמה או בתדירות, כדאי להתייעץ עם פסיכולוג, יתכן ויש צורך בהדרכה וטיפול נוספים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by