בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בעולם החרדתי שלך  

בעולם החרדתי שלך

 
 
לימור גריף

בילד הראשון את בהיסטריה, קופצת מכל בכי וכמעט לא נותנת לו לנשום בכוחות עצמו. האם זה צפוי לעבור לך בילד השני?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא עומדת בזה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 לא עומדת בזה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
אימהות רבות מדווחות על חרדה, כזו שנמצאת איתן כמעט כל החיים, או כזו שרכשו מבית אמא. החרדה המפתיעה ביותר היא זו החדשה, שפוקדת אותך עצם הלידה. האם היא תמיד הייתה שם ולא שמת לב?

חרדה ספציפית

בואו נבדיל בין חרדה כללית, לבין חרדה ספציפית כתגובה ללידה. טובי המומחים טענו לא פעם שלידה היא אירוע משברי, לוחץ, שיכול לעורר תגובות של חרדה כתוצאה מנטייה שהייתה קיימת לפני כן. אריה טבעון, פסיכולוג קליני, מנהל מכון טבעון, מסביר שמדובר בנטייה של האישה, להגיב למצבי שינוי ומעבר, בצורה חרדתית, בפרט בחוויית המעבר הדרמטית למצב של האימהות. כמו כן, קיים סוג אחר של נשים שאין להן רקע חרדתי מובהק, אבל החרדה היא תגובתית לאירוע של הכניסה לאימהות.

דוגמא מן החיים: אישה קרייריסטית, מנהלת עסקים בכירה ונמרצת מאד, הביאה לעולם תינוק. עצם כניסתה לאימהות הייתה חוויה חרדתית. היא פתאום איבדה שליטה, בעודה מותנית בתינוק. "זהו סוג של קונפליקט שפוגשים בחברה הפוסט מודרנית, שבה יותר נשים, פונות לקריירה, והאימהות מתנגשת עם מסלול החיים. מה שקרה פחות בעבר".

קשר משפחתי

טבעון מסכים שהחרדות קשורות בתחושת ההצלחה האימהית, באופי ובאינטרקציה עם הילד. "פעמים רבות, החרדה והדיכאון מופיעים יחד. החרדה יכולה להתבטא כתחושה של מתיחות גופנית, עמידה על המשמר ורגישות יתר. החלק הדיכאוני מתבטא כחוסר אנרגיה, הפרעות בשינה, וקושי לקבל החלטות סביב הילד. כעבור זמן מסוים, נוצרת התשה בשל בזבוז האנרגיה".

עוד הוא מוסיף כי ישנה חשיבות מירבית ומשמעותית לשותפות בן הזוג בתהליך. "הוא שמקנה את תחושת הביטחון ודואג שהאם הטרייה לא תרגיש לבד. כניסתו של ילד לעולם, עשויה להיות חוויה מלכדת, אך בהחלט גם חוויה שמעוררת תחושת נטישה, שיכולה ליצור טראומה זוגית".
 

מדדי חרדה

 
מקובל לומר שעד חמישה שבועות אחרי הלידה, זהו זמן רגיל לתהליך הסתגלות. יש בלבול אימהי, הורמונלי ורגשי. מעבר לכך, מציע טבעון, כדאי לפנות לאיש מקצוע – אם כשלושה חודשים ומעלה, עדיין חלות תופעות שמעידות על מצוקה משמעותית.

חייב לעבור עם הילד השני?

התמודדות חיובית עם המצב בהחלט משפרת את יכולת ההתמודדות, בתנאי שיש הטמעה ולא גרירה של העניין, מסביר טבעון. אך במצב שבו היחידה המשפחתית לא תעשה שינוי עם כניסת הילד למשפחה, גם הלידה השנייה יכולה להיות מלווה בחשש. "האם חוששת להיות במצב של אי ספיקה, כשהיא לא עומדת בסטנדרטים של עצמה. צריכים להכין אותה שאימהות לעולם אינה מושלמת, דווקא אימהות שהן מאוד מודעות, קוראות ויודעות הרבה, מתקשות לקבל את העובדה שבכי של ילד הוא חלק מן התהליך". מכאן שאימהות פרפקציוניסטיות מועדות יותר לחרדה.

ובכל זאת הוא מעודד: התהליך קל יותר עם הילד השני. "ברגע שהדברים נטמעים, ההסתגלות טובה יותר. דיכאון אחרי לידה לאו דווקא מעיד על דיכאון פתולוגי. אך יש נשים שעשויות להיכנס ממנו, למצב של דיכאון אחרי לידה, גם עם הילד השני".
 

סופר אמא

חייבת להיות בשליטה מלאה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 חייבת להיות בשליטה מלאה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
למרות שלידה היא מאורע משמח מאד, היא מהווה אירוע מלחיץ. כל כניסה של ילד חדש למשפחה מהווה מצב של דחק. לכן ממליץ טבעון על ריאקטיבציה. כלומר, הפעלה מחדש של קונפליקטים מהילדות. למשל, לעבור על מסרים שונים וחוויות שספגנו מהורינו בילדות.

זו ילדותי השנייה

לדוגמא: אם למשל חווית הילדות המוקדמת שלנו הייתה רוויה במצבי מצוקה של אחד ההורים: האם כמעט ומתה לאחר הלידה, ובכל זאת החזיקה מעמד. אותה אם בתור ילדה, הרגישה שמחובתה לשמור על אמה כבר מגיל צעיר מאד. מה שהביא אותה ברבות הימים לדרוש מעצמה להיות סופר אמא, במטרה להחזיר את החוויה החסרה של האמא המגוננת.

איך זה בא לידי ביטוי מול הילד? "האם ניסתה להילחם בחוויית הנטישה הבלתי מודעת שלה, כדי להיות מגנה, מסורה, צמודה וסימביוטית לילד שלה. וכל מצב שהילד חווה היה בלתי סביל בעיניה. כשהילד בכה היא פשוט לא עמדה בזה, זה הפגיש אותה עם הכאב הפנימי הלא מודע שלה".

הלידה עצמה, נותנת לנו הזדמנות מסוימת לערוך חוויה מתקנת ומאזנת. לדברי טבעון, " חוויה זו צריכה להיעשות דרך האם ולא דרך התינוק עצמו. במטרה שלא ניפול למלכודת ההשלכה על הילד, שלרוב מתבטאת בחרדה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by