בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
ילד יקר שלי 
רחם לעשירים בלבד  

רחם לעשירים בלבד

 
ילד יקר שלי |
 
רביד פלג

ללא חוק המגביל את עלויות התיווך, עושים שני מרכזי הפונדקאות ככל העולה על רוחם. לא מצאו חן בעיניכם שתי הפונדקאיות שהכירו לכם תמורת עשרת אלפים דולר? שלמו תשלום נוסף

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשמסחטת הכסף עובדת על נקודת התורפה שלך (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages)
 כשמסחטת הכסף עובדת על נקודת התורפה שלך (צילום אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages)   
אסנת, אישה אמיצה, סוללת את דרכה, יחד עם בן –זוגה, להורות בעזרת פונדקאית. בדרכה לשם מצאה אסנת כמה דברים שהיו צורמים לכל אחד, גם למי שלא נמצא בתהליך, למרות שלכאורה, לא נעשה דבר הסותר את החוק.

על פי חוק

האפשרות להפוך להורה ביולוגי לילד, כשנחסכים כארבעים שבועות, נעימים יותר ופחות, של הריון, עשויה להישמע קוסמת, במיוחד לקרייריסטיות שבינינו. עם זאת, קבע החוק הגבלה באשר לאפשרות להפוך להורים באמצעות מוסד הפונדקאות. חוק ההסכמים לנשיאת עוברים, שנקבע בשנת 1996, קובע כי הזכאים לעשות שימוש במוסד הפונדקאות בארץ, כמובן לאחר אישור והחלטת ועדה מיוחדת בנידון, הם בני זוג, גבר, שגילו לא עולה על 58 שנים ואישה, שגילה אינו עולה על 48 שנים, תושבי מדינת ישראל כשדעת רופא מומחה קבעה כי האישה אינה יכולה להיכנס להריון, לשאת הריון או שההריון מסכן את חייה בצורה משמעותית. אסנת ובעלה, בני שלושים וחמש, מצאו עצמם, בעל כרחם, עונים על הקריטריונים.

בין הרגל למונופול

"ככל הנראה, בשל הפלה יזומה שעברתי, נפגעה רירית הרחם", מספרת אסנת, "בעקבות כך רחמי אינו מסוגל להחזיק את העוברים הנוצרים בתוכו. רגע הבשורה, היה קשה מנשוא. הרופא נקב בעובדות והמליץ לנו לגשת ולבדוק את תחום הפונדקאות. אוחזים בבשורה האיומה, יצאנו מחדרו, כשהמזכירה, ברוך ואהבה מוסרת בידינו שם ומספר טלפון של מרכז בו אנו אמורים למצוא את המזור. "התקשרו והיא כבר תדאג לכם", אמרה. כמובן שמתוך אי הוודאות, והצורך ביד מכוונת, יצרנו קשר עם המרכז, שלימים התגלה כמרכז תיווך, בין הורים כמותנו, לבין פונדקאיות, שתשאנה את ילדנו ברחמן. מצאנו עצמינו בפגישות בשני מרכזי התיווך הקיימים בארץ, שותים את המידע, תרים אחר הדרך הנכונה עבורנו לממש את האפשרות שבהורות דרך הפונדקאות. באמצעות פגישות עם זוגות שכמותנו, קריאה, חיפוש אינטנסיבי באינטרנט ועבודת שטח נרחבת, התוודענו לעלויות הגבוהות ולהליכים הבירוקרטים הדרושים לשם הורות באמצעות פונדקאות. יותר מכל גילינו כי הדרך ה'מקובלת' והאוטומטית כמעט לשימוש במרכזי התיווך, היא איננה הכרחית, ולעיתים אף בעייתית, לפחות עבורנו".
 

ביחד ולבד

 
סכומי הכסף הנדרשים על מנת להשתמש ב'פונדקאות' הם חסרי תקדים, למעשה ניתן לומר כי הפונדקאות היא לעשירים בלבד. על מנת לסבר את האוזן, הסכום הממוצע הנדרש לשם התהליך נע בין 110,000 ל-120,000 ₪, בתוספת עלויות נלוות של בדיקות לאורך ההריון, ימי עבודה נפסדים של הפונדקאית לצורך הבדיקות, עלויות של אנשי המקצוע המעורבים בתהליך, תוספת למקרה של תאומים, ניתוח קיסרי וכדומה. "חשוב להבין שהשוק הוא שמייצר וקובע את המחיר, אין לכך חוקים ברורים וחד משמעיים. על הסכומים הללו, שעליהם אין עוררין, ישנה את התוספת של עלות התיווך, של כ- 10,000 דולר, באם בוחרים בני הזוג לבצע את התהליך דרך אותם מרכזים הקיימים בארץ. מנהלות המרכז מלוות את התהליך לכל אורכו, עבודתן נהדרת. עבור זוגות רבים, שדרכם עייפה, המרכזים מהווים פתרון הולם".

לא מרוצים? שלמו תשלום נוסף

"אנחנו מצאנו מעט בעייתיות בתהליך דרכם. אחת הבעיות בה נתקלנו דרך המרכזים, היא האפשרות לפגוש עד שתי פונדקאיות לבחירה. כלומר, במידה ושתי הפונדקאיות אינן 'מוצאות חן' בעינינו, עלינו לשלם תשלום נוסף על מנת לראות עוד פונדקאיות. ההתחייבות החוזית של המרכזים למציאת פונדקאית, היא עד טווח זמן של שמונה חודשים, זמן שהוא בבחינת 'נצח' עבורנו. דבר נוסף שהווה בעיה עבורנו היא העובדה שאנחנו מצאנו עצמינו נזקקים לקשר בלתי אמצעי עם מי שעתידה להיות נושאת ילדנו. חשוב היה לנו להכירה באופן מעמיק יותר, אישי ואינטימי. המפגשים הראשונים עם הפונדקאיות דרך המרכזים, הם בנוכחות מנהלת המרכז, כשלדעתנו אלו המפגשים הקריטיים ביותר. יתרה מכך, את הבדיקות וכשירות הפונדקאיות, המרכזים מבצעים כביכול עבורנו, על ידי אנשי מקצוע הנבחרים על ידם. עובדות אלה, יחד עם העובדה ששליש מההורים שפגשנו, הפכו הורים באמצעות פונדקאות ללא סיוע של מרכזי התיווך, גרמה לנו להבין כי אפשר אחרת, כי יש לנו את האפשרות להשיב את השליטה בתהליך לידינו. אנחנו העדפנו להוביל את התהליך בעצמינו וגילינו כי זה אכן אפשרי".
 

אפשר גם אחרת

גם לפונדקאיות עצמן יהיה קל יותר (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 גם לפונדקאיות עצמן יהיה קל יותר (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
אתרי אינטרנט רבים מספקים את המידע הדרוש על מנת להניע את התהליך ללא תיווך. "זוגות המעוניינים להיות מעורבים בכל שלבי התהליך יכולים לעשות שימוש יעיל באתר משרד הבריאות, שאף מצרף את הטפסים הדרושים ומסביר אודות התהליך הבירוקרטי. ישנם אתרים נוספים המסבירים מיהם אנשי המקצוע שבהם יש להיעזר בתהליך, לדוגמא יש צורך ברופא נשים, פסיכולוג, באיש מתחום הביטוח וכדומה. אנחנו באופן אישי נעזרים בד"ר בן אריה סיה, אם לתאומים בני ארבע מתהליך של פונדקאות, העובדת רוב שעות היום במחלקה אונקולוגית וכמו שמה לעצמה שליחות, לסייע לזוגות לעבור את התהליך לא דרך מכון, תוך ייעוץ וליווי בסכום שהוא אפשרי עבור מרבית הזוגות המעוניינים. פרט לאישה יקרה זו, לא מצאתי אנשים או גופים שמסייעים באופן שכזה. לדעתי, עיקר תרומתם של המכונים הוא במציאת הפונדקאית, אך מצאנו כי פרסום, בכל דרך אפשרית (עיתון, לוח מודעות, פורומים, חברים ומכרים), הצליח להפגיש אותנו עם מספר נשים, שהביעו הסכמה לשמש לנו כפונדקאיות. חוסר המודעות של הציבור מביא לפנייה ישירה למכונים, כאשר ללא ספק, ניתן לבצע את התהליך בלעדיהם, בדרך שבאופן אישי הולמת יותר את צרכי הזוג".

מה חסר?

קיימים מרכזי תמיכה ואף פורומים חברתיים רבים המאגדים לתוכם את הפונדקאיות, עם זאת, כמעט ואין בנמצא מקורות תמיכה מוסדרים להורים הנמצאים בתהליך. "הלוחמה היא קשה, לעיתים אף קשה מנשוא", מתארת אסנת. "זוגות הנמצאים בתהליך חווים חוויות בעלות עוצמה, הן בהיבט הפיזי והן ברגשי. טרם הוקם גוף שייחד את הצורך של הזוגות הנמצאים בתהליך באופן נפרד ובלעדי. לעומת הגופים הקיימים, שהם גופים עסקיים וכלכליים, על כל המשתמע, יש צורך מהותי בגוף ללא מטרת רווח, שעיקר תרומתו תהיה בלימוד התהליך, העלאת המודעות הציבורית לאפשרות של הפונדקאות, וליווי צמוד של הזוגות והפונדקאיות. כעת המצב בשוק הוא כשל 'שוק פתוח', כל המרבה במחיר, סביר כי יזכה. כאשר מטרות רווח אינן משחקות תפקיד, הסכומים יוכלו להיות תחת פיקוח, יוכלו לכונן 'תור' הוגן ושווה לכל של הורים למציאת פונדקאית. גם הפונדקאיות עצמן תוכלנה להיתרם מגוף שכזה, שיוכל להציע להן שירותים נוספים, מלבד שירותי תמיכה בתהליך ותמורה כספית. העלויות הכה גבוהות של התהליך מונעות מזוגות רבים לממש את אפשרותם להיות הורים ביולוגיים. סיוע להורים חסרי אמצעים וגיוס הון יוכלו לאפשר לזוגות רבים לממש את חלומם".

בתום חודשיים וחצי של חיפושים אחר האישה המתאימה, מצאו אסנת ובן זוגה את מי שעתידה לשאת ברחמה את בכור צאצאיהם. כעת נמצא התהליך בגיבוש התיק לוועדה. זמן רב, רצוף בדיקות והמתנה עוד צפוי לעבור על השלישייה. במקביל החל הזוג לפעול להקמת העמותה, כשבאמתחתם מספר בעלי עניין. זוגות המעוניינים להצטרף, לסייע ולהשפיע, מוזמנים לפנות במייל . ניכר כי גם במקרים בהם מרבית השליטה מופקעת מן הידיים, יש מקום לבחירה, להשפעה ולאחריות הורית..
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by