בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
משחק תפקידים 

משחק תפקידים

 
 
לימור גריף

מי יקום בלילה? מי ירחץ או יחליף חיתולים ומי יקח חופשה כשהילד חולה? כבר דיברתם על חלוקת התפקידים ביניכם? כדאי שתתחילו, עוד לפני הלידה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עכשיו הם מחייכים (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 עכשיו הם מחייכים (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
חלוקת תפקידים בבית היא נושא שנוי במחלוקת, הגורר מלחמות עקובות מדם. ובמלחמה, כמו במלחמה, כולנו יודעים שמנצחים אין.

בשעה טובה ומוצלחת נולד לכם תינוק חדש. אתם מנסים להתאושש, המשפחה מכרכרת סביבכם, טורחת ועמלה, מבשלת ומכינה, אך כל הטוב הזה עתיד להסתיים בכל רגע - וכדאי שתתכוננו. לדבריו של חיים עמית, פסיכולוג חינוכי, מטפל משפחתי מוסמך ויועץ ארגוני, השיח על חלוקת התפקידים החדשה בין בני הזוג צריך להתנהל טרם הלידה. "אם לא מתאמים מראש ציפיות, התסכולים והאכזבות עלולים להיות קשים מאוד. למשל, אם לבן הזוג אין כוונה כלל לקום בלילה לתינוק, שכן הוא משוכנע שעליו להיות כשיר לגמרי לעבודתו, האישה תצבור כלפיו כעסים ענקיים מהרגע הראשון שלאחר הלידה. ולהפך, אם האישה מצפה שרק היא תרחץ את התינוק, שכן לדעתה זו פעולה עדינה הדורשת מיומנות גבוהה, ואילו האב מצפה להיות שותף גם בפעילות זו – המשבר ביניהם יתרחש מהר מאוד".

האם באופן טבעי הנטל על האישה גדול יותר?
"נכון, זה בדרך כלל מה שקורה, בין אם האם מניקה ובין אם לאו. יתרה מזאת, האם עוברת תהליכי הסתגלות פיזיים ונפשיים בעקבות סיום ההריון והלידה, שלא תמיד קלים. יחד עם המטלות הרבות של גידול תינוק בן יומו, הדאגה וכיו"ב – נוצר נטל גדול".

אל תהיו צודקים, היו חכמים
לדבריו של עמית, אין צורך בחלוקה שווה. על בני הזוג לחלק את מידת ההדדיות באופן שווה, כלומר: "חשוב ששנינו נשקיע במשפחה החדשה ונתחלק במעמסה, כל אחד בהתאם ליכולתו ובהתאמה לציפיותיו ולציפיות בן/בת זוגו. בן הזוג לא חייב לקום אותו מספר פעמים בלילה כמו האישה, אלא חשוב שבפעם או בפעמיים שהוא קם, שיעשה זאת בלב חפץ. בת הזוג תרחץ את התינוק, כי בעלה חושש מכך, אך הוא יעסיק באותו זמן את הילד הגדול במשפחה".
 

באיזה שלב כדאי לשלב גם את הילדים במעמסה הביתית?

 
עמית מסביר, כי אם מדובר על ילדים גדולים יותר בבית שנולד בו תינוק, חשוב לשלבם מיד בתפקידים החדשים שבמשפחה החדשה. למשל, הם יכולים לעזור להאכיל את התינוק, בכך שיחזיקו את הצלחת. הם יכולים לעזור בהרדמתו ומטלות נוספות מסוג זה.
מה קורה כאשר אין חלוקת תפקידים הולמת?
"כשחלוקת התפקידים אינה מוסכמת על בני הזוג, וכאמור היא אינה חייבת להיות שוויונית אלא מוסכמת, נוצרים מהר מאוד משקעים המלווים אותם שנים רבות והורסים כל חלקה טובה, הן בזוגיות והן בהורות. בעניין זה, חשובה התקשורת הפתוחה בין בני הזוג: להיות מוכנים להשמיע ציפיות ולהקשיב לביקורת". עוד מוסיף עמית, כי כאשר היחסים הזוגיים מלכתחילה אינם טובים, רוב הסיכויים שגם היחסים ההוריים, שאחד הביטויים שלהם הוא חלוקת התפקידים, לא יהיו טובים. "כאשר התקשורת בין בני הזוג טובה, כאשר יש ביניהם הבנה שהיא מעבר למילים, חלוקת התפקידים הנכונה מתבצעת מאליה. אולם, אצל רוב הזוגות, הילד הראשון מגיע אל זוגיות צעירה למדי, והילד השני מגיע על קרקע של קונפליקטים טבעיים. לכן, חשוב לתפוש את חלוקת התפקידים בקשר לגידול ילד כמשהו שדורש השקעת משאבים, ששכרה בצידה".
 

בין ונוס למאדים

הם תיאמו ציפיות לפני הלידה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 הם תיאמו ציפיות לפני הלידה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
ישנם הבדלים סטריאוטיפיים בין תפישות הגבר, שהן משימתיות יותר, לבין תפישות האישה, שהן רגשיות יותר. למשל, מסביר עמית, האישה מבקשת לשים דגש על הזרימה עם הילד, להקשיב לצרכיו ולהתפתח יחד איתו, ואילו הגבר מבקש להדגיש את משימות ההתפתחות, את הציפיות, ולכוון את הילד בהתאם. "כאמור, מדובר בסטריאוטיפים בלבד ובמציאות ישנם גברים רבים עם תפיסות 'אימהיות' ואמהות עם תפישות 'אבהיות'. בכל מקרה, הנקודה החשובה היא שתפישות אלה יכולות להשלים זו את זו ולתרום להתפתחות הילד, רק אם קיימת הבנה וקבלה בין בני הזוג. אם בני הזוג שוללים את הלגיטימיות של תפישות האחר, מתפתחות מלחמות כוח ומאבקי יוקרה, שבעקבותיהן הילד הוא שיוצא ניזוק".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by