בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
קורס הכנה ללידה 
האם להתכונן ללידה? 

האם להתכונן ללידה?

 
קורס הכנה ללידה |
 
רביד פלג

קורס הכנה ללידה כמו הפך לאירוע הכרחי הנכנס ללוח הזמנים של כל אישה הרה. האם קורס שכזה הוא באמת מחויב המציאות? למי הוא מתאים ובעבור מי הוא מיותר?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האם יש לכם הכוח להקשיב לבעיותיהם של אחרים? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 האם יש לכם הכוח להקשיב לבעיותיהם של אחרים? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)    
האם מדובר במסחטת כסף נוספת או שמא קיימים גם קורסים המתאימים לכל כיס? בעד ונגד קורסי הכנה ללידה בכתבה שלפניכם.

מוכנות טבעית

קצהו האחד של העולם מלא בנשים הכורעות ללדת תוך כדי עבודת בשדה, עבורנו, נשות המערב, המחזה הדמיוני דומה יותר לנשים ה'קורעות' ללדת, תוך סבל וכאב. עם השנים, מאירוע טבעי שאינו מצריך התערבות חיצונית, הפכה הלידה לאירוע מעורר חרדה, הנתפס כחוויה מאיימת. מתוך הצורך להרגיע ולהעניק מידע התהוו להם מגוון קורסים המכינים את האישה ובן זוגה לקראת הלידה. לאן נעלמה המוכנות הטבעית של הנשים?

להבין את הכאב

"לידה היא אירוע מרכזי בחייה של כל אישה ובחייהם של זוגות", מסבירה יפה קבלה, אחות ומיילדת מוסמכת, מטפלת רב תחומית ברפואה טבעית ומנהלת אקדמית של בית הספר 'קשת בענן', בית ספר לרפואה משולבת, המרכז למיילדות וגניקולוגיה הוליסטית. "בכל תקופה בהיסטוריה האנושית הושפעה ההתייחסות ללידה ולהולדה, משינויים חברתיים, תנאים גיאוגרפים, השפעות מדיניות ושיקולים כלכליים שהתרחשו באותה העת. כיום, אנו מרבים למצוא נשים וזוגות המתייחסים ללידה כחוויה מפחידה ומאיימת. העיסוק הרב בלידה כחוויה מכאיבה מקשה על היכולת של האישה להתכונן ולהתמודד עימה באופן טבעי. קורס הכנה ללידה נמצא כבעל ערך בהפחתת החרדה, בהיותו מעניק כלים, הן להתמודדות נכונה בשלבי הלידה השונים והן להתמודדות עם התחושות הפנימיות האישיות של כל יולדת. הדרך היעילה והחשובה ביותר להתכונן ללידה ולהכין את היולדת בפני הבלתי נודע היא השתתפות בקורס, המעצימה את הכוחות של הפרט. דרך ההשתתפות, יכולה כל אישה הרה למצוא את הכלים הפנימיים שברשותה, היכולים לסייע לה במהלך הלידה, כמו גם ללמוד אודות הכלים אותם היא חסרה. השתתפות בקורס מאפשרת להפוך את חווית הלידה לחיובית, לדוגמא, ציר שנתפס כמכאיב ובלתי נסבל מקבל משמעות אחרת ו/או נוספת כבעל ערך ומטרה בקידום הלידה. התפיסה היא שמשתנה ומהווה הכנה לקראת אירוע הלידה".

שותף מלא

מקובל היום, יותר מבעבר, כי בן הזוג או מי מטעם היולדת, נמצא עימה בחדר הלידה, כמלווה. פעמים רבות נשים מגיעות ללידה כשהן רוויות מידע, בעוד שהגברים אינם מוכנים דיים לאירוע. בהיותם חסרים את חווית ההריון, פעמים רבות ניכר כי גם המידע אינו נהיר ונגיש להם. "קורס ההכנה ללידה מיועד לא רק לאישה ההרה, אלא גם לבן זוגה או למי שעתיד ללוותה בלידה. פעמים רבות מצאתי כי אבות נרתמו באותה מידה, ואף יותר מן הנשים", מספרת קבלה. "הקורס מכין את היולדת לתהליך הגופני והרגשי, וכן את המלווה, בהיותו שותף כמעט מלא לתהליך".
 

מידע זמין

 
מהפכת האינטרנט, כמו גם הספרות הכתובה, הפכה את המידע לנגיש. נשים הרות רבות קוראות בשקיקה כל מאמר וחומר אודות שלבי ההריון והלידה הקרבה. רוית, אם לתינוק בן שנה וחצי, והרה בפעם השנייה, סיפרה כי מצאה עצמה חרדה לקראת הלידה הראשונה. "היות וידע תמיד היה כלי מרגיע עבורי, החלטתי לקרוא כמה שיותר מידע אודות הלידה עוד בתקופת ההריון. לא היה מאמר אינטרנטי שלא עבר תחת עיניי. כשהגעתי ללידה, הרגשתי מוכנה די הצורך ולא השתתפתי בקורס הכנה ללידה כיוון שחשתי שהוא לא יוכל לחדש דבר מה עבורי. הלידה הייתה קשה ולא כפי שציפיתי, אך המידע נתן לי שקט ושליטה מסוימת גם בסיטואציות הקשות. בדיעבד, אני לא חושבת שנכון היה אז שאשתתף בקורס הכנה ללידה, אך כיום, אני מתכוונת ללכת לקורס שכזה באופן פרטי, על מנת להגיע ללידה הקרבה ללא עכבות מהלידה הקשה שעברתי".

וירטואלי מול פרונטלי

"כמות המידע והנגישות אליו, גורמת פעמים רבות לבלבול", טוענת קבלה. "הצפה של מידע כתוב או נצפה עלולה אף לעורר פחד, בעקבות העובדה שאין אפשרות לשאילת שאלות כאשר החומר אינו מובן. לעומת זאת, מצב של חומר הניתן בהנחיה, מאפשר הבהרות ומתן הסברים תוך כדי הלמידה. מעבר לכך, השתתפות בקורס שכזה מסייעת למיין את המידע שכבר נרכש, עימו הגיע הזוג אל הקורס, ומסדר את התהליך על פי הסדר והחשיבות הנכונים. יש חשיבות לסדר העברת התכנים בקורס, כמו גם לדגשים הניתנים לנושא אחד על פני אחר. מניסיוני מצאתי כי גם הזוגות שהגיעו עם ידע רב ככל שיהיה, במרבית הפעמים, דווחו כי יצאו נשכרים מן הקורס, ולמדו דבר מה שלא ידעו בעבר".

התנסות מעשית

"מלבד זאת, בקורס שכזה ישנה אפשרות לעבוד על תכנים, שקריאה אינה מספקת בהם. לדוגמא, נושא התקשורת שבין בני הזוג, המהווה כלי רב משמעות וחיוני במהלך אירוע הלידה, מטופל בדרך של התנסות תוך כדי הקורס. הפעלות שונות בנושאי הזוגיות, שנעשות במהלך הקורס, ומדמות באופן זה או אחר את הדילמות והצרכים שיתכן ויופיעו במהלך הלידה, אינן ברות ביצוע שלא במסגרת שכזו. דוגמא נוספת היא תרגילי תנועה ונשימה המקובלים בקורסים. התרגילים יכולים להיות לעזר רב בשעת הלידה ובהכנה ללידה. התנסות מוקדמת בקורס היא כמעט הכרחית במקרה הזה. חשוב לציין כי על מנת שהתרגילים יהיו אפקטיביים וטבעיים ליולדת ולבן הזוג בעת הצורך, אימון קודם בבית הוא בגדר ההכרחי".

מקור תמיכה

"סביבה של זוגות, הנמצאים במצב הדומה לנו, כזוג שבא לקורס קבוצתי, מהווה מקור תמיכה ושיתוף. פעמים רבות מצאתי כי רק בנוכחות הורים אחרים, המביעים מצוקה זו או אחרת, זוגות אחדים הצליחו להביע ולהתחבר למצוקה האישית שלהם. לולא הקורס, סביר כי לא היו יכולים לטפל באותה סוגיה. פעמים רבות הקורס מהווה מקור ונטילציה לחששות, למחשבות ולתהיות, ולכך ערך בפני עצמו", מדגישה קבלה. אירית ויאיר, הוריו של תומר בן השלוש, סיפרו כי לאחר שני מפגשים החליטו לוותר על השתתפות בקורס אליו נרשמו, "מצאנו את עצמינו טובעים בסיפורים של זוגות שכלל לא עניינו אותנו. חשנו כי הזוגות המשתתפים בקורס נמצאים במקום אחר, שונה משלנו. הבנו כי הצורך שלנו לא יענה במסגרת אותו קורס וביטלנו את השתתפותנו. אני עד היום לא מבין מדוע בעיות של זוג אחר אמורות לעניין אותנו ולגרוע מזמננו היקר?", סיכם יאיר.
 

צורך אישי

לעבור את זה יחד (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 לעבור את זה יחד (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
"על מנת לבחור את הקורס המתאים, ראשית, על כל זוג לבדוק את הצרכים האישיים שלו", מרחיבה קבלה. "יתכן והצורך של האישה יהיה שונה מזה של בן הזוג, ולכן יש להקשיב ולמצוא את הפשרה שנכונה עבורם. קורסים שונים מציעים תכנים שונים, יש קורסים המרבים לעשות שימוש בתרגילים, יש כאלה שמעניקים יותר מידע תיאורטי, ולכן יש לבחור את הקורס ההולם בצורה הטובה ביותר את הצרכים והציפיות של הזוג. אני באופן אישי ממליצה על קורסים המשלבים מידע תיאורטי וכן התנסות מעשית. מעבר לכך, הקורס הטוב ביותר הוא זה המעניק את המידע הרחב ביותר אודות הסיטואציות השונות העלולות להתקיים במהלך הלידה: הלידות השונות, ההתערבויות שקיימות, אופציות להתמודדות עם כאב, המצוקות העלולות להתפתח וכדומה. כמה שיותר מקיף, יותר טוב, כיוון שלמעשה אירוע הלידה הוא אירוע שנכונים להתרחש בו שינויים ותפניות רבות. חשוב לדעת שיש זוגות שעבורם מתאים יותר קורס אישי ולא קבוצתי, ולכן הבחירה צריכה להיות בהתאם. בדומה, זוג שיודע כי הלידה שלהם תתבצע בניתוח קיסרי, קורס הכנה עבורם צריך להכיל יותר מכל את השלבים של אחרי הלידה, הדרכה מעמיקה יותר על הנקה וכדומה. מלבד זאת, יש לקחת בחשבון את התנאים הטכניים בהם מועבר הקורס וכמובן את ההיבט הכלכלי. ישנם קורסים המועברים במסגרת הקהילה ואינם גובים דמי השתתפות גבוהים".

אז נכון שאנחנו 'חכמים' ונכון שהמידע נגיש ובמרבית הפעמים אף ברור. זוגות רבים מוצאים מענה שונה ואישי במסגרת הקורסים להכנה ללידה וניכר כי היתרונות עולים על החסרונות. אתם עומדים בפני אחד האירועים המעצימים והמרגשים בחייכם - תנו על כך את הדעת, היערכו בדרך הטובה והמתאימה ביותר עבורכם, אם מצאתם כי השתתפות בקורס היא שתענה על מבוקשכם, הנכם ברוכים, ואם אתם חשים מוכנים דייכם לבוא המועד, אשריכם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by