בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מעבר לים 

מעבר לים

 
 
עו``ד ענבר שנהב

מה קורה כשבני זוג מתגרשים, ואחד מהם רוצה לעבור לחיות בחו"ל עם הילדים המשותפים? עו"ד ענבר שנהב מציגה את הסוגייה המורכבת ביותר בדיני המשפחה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עוברים לארץ אחרת (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/GettyImages)
 עוברים לארץ אחרת (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/GettyImages)   
בית המשפט לענייני משפחה נתקל לא מעט פעמים בבקשות לפסוק מה יעלה בגורלם של ילדים, שאחד מהוריהם החליט לעזוב את ישראל ולעבור לחיות בחו"ל. לא מדובר כאן בבריחה מהארץ: הסיבות להגירה מהארץ רבות ושונות. במרבית המקרים, האם רוצה להגר מכיוון שמצאה לעצמה תעסוקה חדשה בחו"ל, בן זוגה הנוכחי עובד בחו"ל, מוצאה אינו ישראלי, משפחתה המורחבת גרה מחוץ לישראל, ועוד.

מנגד, עומד האב אשר רוצה וזכאי להיות שותף מלא בגידול ילדיו ואינו מעוניין בעזיבתם ליבשת אחרת. חששו הגדול הוא שבאופן טבעי, אם הילדים יתגוררו מעבר לים, הקשר בינו לבינם יהיה רופף יותר, ולעיתים אב כזה חושש שאשתו לשעבר לא תחזור לחיות בישראל לעולם ויחסיו עם ילדים יינתקו.
 

להיאבק כדי להשאיר את הילדים קרוב

 
האב או האם שאצלם מתגוררים הילדים קרויים "משמורן". אם הורה כזה מתעתד להגר לחו"ל עם ילדיו, בעת תהליך הפרידה או זמן מה אחריה, בעצם נכפית על ההורה שאינו משמורן סיטואציה שבה עליו לבחור אם להיאבק על ילדיו על מנת להשאירם בישראל, או לאפשר להם להגר עם ההורה המשמורן בתמורה לקיום הסדרי ראייה רחבים של כמה פעמים בשנה, לזמן ארוך יותר מהמקובל.

כשההורה שבחזקתו מצויים הילדים מגיש לבית המשפט תביעת הגירה, וההורה שאינו משמורן מחליט להיאבק על ילדיו על מנת שיישארו בארץ - מוגשת על ידיו תביעת משמורת. תביעה זו מוגשת כדי לקבל את הילדים לחזקתו, להשאירם בארץ ולגדל אותם כהורה משמורן.

בתביעות הגירה, יכול בית המשפט להגיע לשלוש פסיקות שונות:
1. ההגירה מאושרת, והילדים הקטינים יעברו להתגורר עם ההורה המשמורן בחו"ל. במצב כזה, ייקבעו הסדרי ראייה עם ההורה שאינו מהגר. הסדרים אלה (מספר הפעמים, אורך השהייה של הילדים בארץ ושל ההורה האחר בחו"ל כשהוא מבקר אצלם) יתקיימו הן בארץ והן בחו"ל, תלוי באפשרות הכלכלית של ההורים.
2. בית המשפט דוחה את הבקשה להגירה, הילדים נשארים בארץ עם שני ההורים ותוכנית ההגירה אינה יוצאת לפועל.
3. הילדים מועברים למשמורת ההורה שנשאר בארץ, ואילו ההורה שרצה להגר עושה זאת ללא הילדים. במקביל, בית המשפט קובע הסדרי ראייה מתאימים - בחו"ל ובארץ.
 

למצוא את טובת הילד

הנפגע העיקרי הוא הילד (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/GettyImages)
 הנפגע העיקרי הוא הילד (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/GettyImages)   
סוגיית ההגירה הינה סוגיה קשה וכואבת. כל פתרון שיימצא לבעיה, הוא פתרון קשה לאחד הצדדים, ובוודאי שעבור הילדים - שנגזר עליהם לא לראות את אחד מהוריהם באופן תכוף ורצוף. בעניין זה, נוצרת ברוב המקרים מחלוקת קשה בין ההורים. אולם, בניגוד לקשיים ולמחלוקות של רכוש ואפילו של הסדרי ראייה, הרי שבמקרים כאלה קשה מאוד להגיע לפשרה.

כשבית המשפט בוחן את תביעת ההגירה המוגשת על ידי ההורה שרוצה להגר עם הילדים הקטינים לחו"ל, הוא בוחן את טובת הילדים. מושג "טובת הילד" הנו כללי ורחב, והוא נבחן באופן פרטני בכל מקרה. בתביעות מסוג זה, ישנם קריטריונים רבים שלפיהם נמדדת טובת הילדים. בין הקריטרניונים הללו ניתן למצוא את מידת נכונותו של ההורה המשמורן שהילדים ישמרו על קשר עם ההורה שנשאר בארץ; סיבת ההגירה; המדינה שאליה מתכוונים להגר; המרחק מישראל לאותה מדינה; היכולת הכלכלית לספק את צורכי הילדים בחו"ל; היכולת ליישם את הסדרי הראייה שייקבעו עם ההורה שנשאר בארץ; גילם של הילדים; רצונם של הילדים (אם הם בגיל מתאים להביע את רצונם); המסוגלות ההורית של כל אחד מההורים ומיהו ההורה המתאים יותר לגדל את הילדים; ועוד.

בפועל, על מנת להכריע בתביעות הגירה, ממנה בית המשפט מומחה שהנו פסיכולוג ילדים או פסיכולוג שמתמחה בנושאים כאלו. הוא בוחן את מסוגלותם ההורית של שני ההורים לגדל את ילדיהם, את רצונם של הילדים ואת הקשר של הילדים לשני ההורים. כמו כן, הוא מברר מה יקרה אם ההגירה לא תצא לפעול, כשהכוונה היא למהות הקשר שיתקיים בין הילדים לבין ההרובה המאוכזב שביקש להגר.

אין ספק, שטובתו של כל ילד היא לגדול בקרבת שני הוריו. אולם, במכלול השיקולים נבחנת גם סוגיית חופש התנועה וכבוד האדם של ההורה שרוצה להגר. מצד שני, נבדקת זכותו של ההורה המתנגד להגירה לגדל את ילדיו ולחיות בקרבתם. המחלוקות בין הורים המבקשים להתגרש הן רבות וסבוכות, אבל הן מתגמדות לעומת ההחלטה באיזו יבשת יחיו ילדיך.

עו"ד ענבר שנהב היא בעלת משרד עורכי דין, מומחית לדיני משפחה, גירושין וירושה
לאתר של עו"ד ענבר שנהב
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by