בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אבא רווק  

אבא רווק

 
 
לימור גריף

הפכתם הורים יחדיו, אך משום מה, אחד מכם מתקשה להשלים עם העובדה שחיי ההוללות הסתיימו, לפחות זמנית, ויש לשים מאחור את דירת הרווקים התל אביבית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הולך לרעות בשדות זרים? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 הולך לרעות בשדות זרים? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
יצאתם לעולם ההורי בשמחה גדולה, ובכל זאת, אחד מכם מתקשה להסכים עם העובדה שחיי ההוללות הסתיימו. אין שתייה, אין יציאות מאוחרות עם חברים והאפטר פארטי שייך כבר לגלגול אחר. על משבר אישי בהורות, במי הוא פוגע על הדרך, ועד כמה הוא עמוק?

נכון שכבר מתקופת ההתעברות שמתם לב שמשהו השתנה. בת הזוג הפכה להיות כבדה יותר, לעיתים גם פחות נעימה. היציאות למפגשי העולם הרהבתניים שהצריכו התארגנות, אולי איפור קל על חצי שמלה, כבר לא ממש התאימו לה. היא יודעת – עוד רגע היא תהפוך לאם, מסורה ככל האפשר. ומה איתך? מתקשה להאמין? תתחיל לחשוב פיננסית, כמו כל תוכנית חיסכון מוכרת, הגיע הזמן שתחליט על מה אתה מוכן, ולא מוכן לוותר.

מביט מהצד

פסיכולוגים רבים יסכמו כי האם מגיעה להורות תוך כדי שלבי הכנה מוקדמים, היא חשה את ההריון, מגדלת אותו בתוך גופה, חולקת עימו חיים. ואילו האב, הופך להיות גורם חיצוני, שמביט על תמונת החיים המתרחשת, דרך עדשה צדדית, שלא תמיד מובנת ושלמה. עליו לגלות אמפתיה טוטאלית לאם, להיות מסור וקשוב לצרכיה, במיוחד אחרי הלידה – עליו לעזור לה ולבנות יחד תא משפחתי שלם, שהרי הדרך אל משבר הילד הראשון, הנפוץ בעיקר בהורות חדשה, מאיים לפרוץ כל רגע.

קשה להתבגר

האב צריך להתאמץ קצת יותר, לכן נראה שהוויתורים לא קלים בעיניו. דני איזנר, פסיכותרפיסט מוסמך, מתאר בן זוג שקשה לו לוותר על חיי ההוללות כאדם שאינו בוגר דיו להבין את המשמעות והמחויבות שלקח על עצמו, כאשר הביא עם בת זוגו ילד לעולם. "הוא בעצמו עוד לא התבגר, לא ויתר על חווית הילדות נטולת האחריות, ולא הפנים, מבחינה רגשית, את המעבר אל ההוויה הבוגרת, האחראית והמחייבת, כלפי בת זוגו וכלפי הילד".
 

למה לוותר?

 
הגבר שמתקשה לוותר, צריך באיזשהו אופן לוותר על חלקים באישיותו, מה שהופך לשלב מאוד טבעי אצל האם. אם הוא אדם שאוהב לצאת, לבלות, לשתות והמפגשים עם חבריו הם מנטרה קיומית מנצחת, למה לו בכלל לוותר. רק בגלל שהפך לאב, עליו לוותר על תענוגות החיים? בהחלט לא, טוענים מומחים רבים, אך מכוונים שייכנס לפרופורציה. אם בנך זה עתה נולד, לא תוכל להמשיך את חייך כהרגלם, עלייך לעשות שינוי שיצריך ממך גם להתפשר. צא לבלות עם חברים פעם בשבוע. במידה ותמשיך להתנהל כרגיל, מסביר אינזר, בת זוגך, שזה עתה הפכה לאם תחוש את העייפות האימהית המוכרת כמעמסה, אליה יתלוו גם תסכול, כעס, מרירות וייאוש, על שאינך מצטרף לצוות החדש שנולד. המכשול הגדול ביותר של כל אמא חדשה הוא אפקט הלבד. עליה לחוש תמיכה, עבודת צוות ובעיקר שמישהו חולק איתה את נטל העבודה הקשה.

האם גם התינוק נפגע?

סביר להניח, לדבריו של איזנר, שאותם רגשות מצד האם, יופנו גם כלפי התינוק. "מכאן שהיא לא תוכל להיות פנויה אל התינוק במלוא מובן המילה, פיזית ורגשית. להיות קשובה לצרכיו באמת, היות ותהיה שקועה ועסוקה בעצמה, בכעס, בעצב, בייאוש, וכן תהיה מותשת פיזית. התינוק ישלם מחיר גבוה על כך".
 

כיצד נאפס את האב הסורר?

הרווקת חלפה עם הרוח ,כדאי להתאפס (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 הרווקת חלפה עם הרוח ,כדאי להתאפס (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
"חשוב שהאם, וכן אנשים נוספים הקרובים אל האב (משפחה, חברים) ישוחחו עימו ויעזרו לו להבין את ההשלכות של התנהגותו (סביר שזה לא יספיק). הדבר הכי נכון לעשות במצב הזה, אם אין שינוי, הוא לפנות לטיפול זוגי או טיפול פרטני לאב, שם יוכל לברר מה מונע ממנו להיות בוגר ומחויב, ולעשות תהליך עם עצמו לשינוי".

עצה קטנה לדרך

אמא. במידה ואכן גילית שבן זוגך לא מצליח, על אף כל הניסיונות מסביב להתאפס ולהתבגר, תני לו לקרוא את הדברים הנ"ל, הם אולי מעט פוגעים, מי אוהב לשמוע שהוא לא הצליח להתבגר? אך בסופו של דבר, כולנו צריכים מדי פעם סטירת לחי מצלצלת שתחזיר אותנו למציאות, בעיקר כשמעורב בה תינוק תמים וקטן.

אבא. המטרה היא לא לוותר על חייך הקודמים, אלא לשלבם עם אלה שיצרה המציאות החדשה. הגוזמאות לא הובילו אף אחד לניצחון או קנו עבורו את תמיכת בני השבט, הן יצרו כעס ומירמור, שהולידו "ילדותיות" חסרת שליטה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by